Mi az a Bitcoin pénztárca?

A Bitcoin pénztárca egy olyan virtuális program, amely alkalmas a Bitcoin-ok tárolására, az egyenleg kimutatására, és tranzakciók indítására illetve fogadására. Az email fiókokhoz hasonlóan működik, a hozzáférést pedig a privát kulcs védi.

2018. január 15.
szerző:
Alkér Orsolya

Oszd meg mással is!

A Bitcoin pénztárca egy program, ami arra szolgál, hogy küldeni, fogadni és tárolni tud Bitcoin-t és monitorozni tudja a Bitcoin egyenleget. Ugyanúgy, ahogy szükséged van egy email programra, mint amilyen a Gmail vagy az Outlook ahhoz, hogy kezelni tudd az emailjeidet, Bitcoin pénztárcára is szükséged lesz ahhoz, hogy a Bitcoin-jaidat kezelhesd.

A Bitcoin pénztárcák a blockchain rendszerében kapcsolódnak össze, abban a globális, decentralizált adatregisztrációs rendszerben, amely minden mozgást rögzít.

Amit a legfontosabb tudnod a tárcáról: a pénztárcádat az határozza meg, tárcát, ahol a privát kulcsodat tárolod.

Mi a privát kulcs?A Bitcoin-ok őre

A privát kulcs csak egy nagyon hosszú szám-és betűsor, amely jelszóként védi a Bitcoin pénztárcádat. Ebből a számból nyeri a tárcád a felhatalmazást arra, hogy a Bitcoinjaidat elküldje másoknak. Más szóval, aki tudja a magán kódodat, kontrollálja a Bitcoin-jaidat.

A privát kulcs arra is jó, hogy létrehozza a Bitcoin címedet. Olyan ez, mint az email címed. Ez az, amit átadsz az embereknek, akik Bitcoin-t akarnak neked küldeni. Azonban: noha a Bitcoin cím a privát kóddal hozható létre, pusztán a Bitcoin címből lehetetlenség megfejteni, hogy mi is ez a privát kód.

Összefoglalva a Bitcoin pénztárca fő funkciója a privát kulcs létrehozatala és tárolása. A tárca hozza létre a Bitcoin komplex titkos kódját a számodra.

Ahogy a Bitcoin pénztárcák fejlődtek, HD tárcák, azaz hierarchikus meghatározó (hierarchical deterministic) tárcák jöttek létre, amelyek képesek létrehozni egy kiinduló mondatot, amit mag mondatnak hívnak. Ez a mag általánosan használt szavak sora, amelyet megjegyezhetsz a hosszú, zavaros privát kulcs számsora helyett.

Később, ha a tárcád elromlik vagy ellopták, beírhatod ezeket a szavakat abból a célból, hogy rekonstruáld a privát kódodat. Ezen felül a HD tárca még számos Bitcoin címet képes generálni ugyanabból a magból. Minden tranzakció, amelyet az azonos magból alkotott címre küldenek, ugyanannak a tárcának képezi majd a részét.

Mivel a privát kulcsok és magok teljes kontrollal bírnak a Bitcoin-jaid felett, ezeket biztonságban és titokban kell tartani. Ha nem vigyázol a tárcád privát kódjára vagy a magra, a Bitcoin-ok végleg elveszhetnek.

Egy átlagos Bitcoin pénztárca egy wallet.dat file-t fog létrehozni, amiben benne van a privát kulcs. Ezt a file-t egy biztonságos helyen kell tartani úgy, hogy lemásolod pl. egy titkosított adathordozóra vagy egy külső adattárolóra, vagy egyszerűen csak leírod egy darab papírra és elrejted.

A HD tárca lehetőséget ad neked, hogy egy maximum 24 szavas mag mondatot alkothass. Ezt a mondatot le kell írnod és megőrizned egy titkos helyen.

Bitcoin pénztárca típusok

#1. Teljes csomópont vagy pehelysúlyú

Vannak olyan Bitcoin pénztárca típusok, amelyek a Blockchain teljes másolatát tartalmazzák, így minden egyes tranzakciót képesek igazolni. Ezeket hívjuk „teljes csomópontnak”. Más tárcák, amelyeket SPV tárcaként ismerünk, vagy light, más néven pehelysúlyú tárcáknak, nem tárolják a Blockchain teljes másolatát. Ezek a teljes csomópontokhoz kapcsolódnak, és rájuk támaszkodnak az egyes tranzakciók hitelesítésében.

Az SPV a Simple Payment Verification rövidítése, magyarul Egyszerűsített Fizetési Igazolás. Ezek a Bitcoin pénztárcák gyorsabbak, kevesebb tárhelyet foglalnak el. Minthogy a Blockchain napjainkban egyre nagyobb lesz, számos tárca ajánl fel SPV lehetőséget korlátozott kapacitású eszközökre, mint pl. egy mobil telefon, tablet vagy desktop.

Ezeken felül megkülönböztetünk még Hot, azaz forró, online és cold, hideg azaz offline pénztárcákat is.

#2. Hot és cold tárolású Bitcoin pénztárca

A hot wallett („forró tárca”) a Bitcoin tárcának bármely olyan formáját jelenti, amely valamilyen formában az internethez kapcsolódik. Ez megvalósulhat olyan módon, hogy a pénztárca egy webes szolgáltatáshoz kapcsolódik, vagy egy számítógépre van telepítve és kapcsolódik az internethez, vagy mobilodon telepített pénztárca is lehet hot, feltéve, hogy a mobiltelefonodon van adatforgalom.

A hot tárcák, noha ezek a legnépszerűbbek, egyszersmind a legkevésbé biztonságosak, hiszen a belső folyamataikhoz az interneten keresztül adnak hozzáférést.

2.1 Hot azaz Internet alapú Bitcoin pénztárca

A hot típusokon belül is megkülönböztetünk különböző altípusokat.

a) Web alapú pénztárcák

Piacok, tőzsdék, fogadóoldalak és egyéb Bitcoin szolgáltatások gyakran igényelik azt, hogy letétet helyezz el az online felületükön ahhoz, hogy a szolgáltatásaikat igénybe vehesd. Ezek a web alapú pénztárcák a legkevésbé biztonságos módjai a Bitcoin-ok tárolásának, hiszen nincsen hozzáférésed a saját privát kulcsaidhoz. Valójában valaki mást kérsz meg, hogy tárolja a Bitcoin érméidet a számodra.

A tárcáknak ez a formája a hekkerek felé is sokkal sérülékenyebb, hiszen számos kiskaput találhatnak. Pl. a weboldalon, az eszköz, amit arra használsz, hogy kapcsolódj a weboldalhoz vagy az internethez, megfigyelhető, és így ellophatóak a Bitcoin-jaid.

Egy ilyen felállásban egyszerre kell bíznod mind az oldal üzemeletetőjének becsületességében és a biztonsági rendszerük megbízhatóságában. Abban az esetben, ha belső csalás vagy külső feltörés történik, a Bitcoin-jaid nagy valószínűség szerint örökre elvesztek. Másrészről viszont a web pénztárcák nagyon kényelmesek, hiszen lehetővé teszik, hogy vásárolj, eladj, és küldj Bitcoin-t pillanatokon belül.

A kompetensebb web tárca szolgáltatók többszörös hitelesítési lehetőséget kínálnak fel, pl. minden bejelentkezést egy sms-sel kell megerősíteni, azért, hogy ily módon védjék a tárcádat a hekkerekkel szemben. De még így is, bármiféle jelentősebb Bitcoin összeget web tárcán tárolni nagyon nagy kockázatot jelent. Ezért azt javasoljuk, hogy kerüld a kezdők első számú hibáját, és soha ne tartsd a Bitcoin-jaidat csak online tárcában.

b) Desktop pénztárcák

Ezek a típusú hot tárcák a privát kulcsodat a számítógépeden tárolják. Addig, amíg a számítógéped mentes mindenféle biztonsági hibától, rosszindulatú vírustól, a Bitcoin-jaid biztonságban vannak. Azt azonban tudjuk, hogy többségünk számára nem ez a helyzet. Ma már nagyon nehéz 100%-os biztonságban lenni, és az internethez kapcsolt desktop tárcák is ki vannak téve a feltörés veszélyének.

c) Mobil pénztárcák

Ezek olyan tárcák, amelyek a privát kulcsodat a mobilodon tárolják. Noha számos Bitcoin pénztárca hozzáférhető mobile applikációkon keresztül, ez a a lehető legrosszabb megoldás biztonsági szempontból.

A mobil tárcák alacsony biztonságúak, rettenetesen gyengék adatvédelmi szempontból, ami a Bitcoin-ok helyének meghatározását, a telefonszámodat illeti. Mivel a telefonokat gyakran elhagyjuk, tönkremennek, vagy ellopják, erősen javasoljuk, hogy többszörös azonosítási rendszert foganatosíts, a tárcádat jelszóval védd, és legyen a privát kulcsodról egy biztonsági mentésed.

A mobil Bitcoin pénztárcák nagyon kényelmesek, és úgy vannak megtervezve, hogy amennyire lehet, biztonságosak legyenek egy nagyon veszélyes környezetben. Mindezek ellenére, semmiféle komolyabb összeget nem kellene mobil tárcában tárolni, hacsak nincs összekapcsolva egy hardver tárcával.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2 Hideg tárolás avagy offline Bitcoin pénztárca

Beszéljünk most már a Bitcoin tárcák biztonságos formáiról, a hideg tárolású Bitcoin tárcákról. A hideg tárolás bármilyen olyan tárcára vonatkozhat, amely független bármiféle internetes kapcsolattól, és ezért távolról nem lehet feltörni. Néhány példa: hardver tárca, papír tárca, és brain, magyarul „agy” tárca. Vegyük őket sorra.

a) Papír alapú pénztárcák

A papír Bitcoin pénztárca csak egy darab papiros, amire rá van írva a privát kulcs vagy a mag. Azáltal, hogy a privát kulcsodat egy darab papíron tartod, csak olyan valaki férhet hozzá a tárcádhoz, aki fizikailag a megkaparintja ezt a papírt. A papír azonban könnyen megsérülhet, megsemmisülhet, ezért tanácsos több másolatot tartani belőle, hogy ha egyik elvész, attól még hozzáférhess a Bitcoin-jaidhoz.

Fontos azt is tudni, hogy ahhoz, hogy a papír alapon tárold Bitcoin-jaidat valaki másnak elutalhasd, ahhoz először a Bitcoin-okat importálni kell egy digitális Bitcoin pénztárcába.

b) Hardver pénztárca

A hideg tárolású tárcáknak egy újabb formája a hardver Bitcoin pénztárca. Ezek fizikai eszközök, amelyek biztonságban tárolják a privát kulcsodat, amely ily módon még akkor sem feltörhető, ha valami rosszindulatú vírus támadja meg a számítógépedet. A legtöbb hardver tárca biztosít egy mag biztonsági mentést is arra az esetre, ha maga az eszköz elvész, tönkremegy vagy ellopják.

Ahhoz, hogy valakinek, akinek hardver pénztárcája van, Bitcoin-t küldjél, az szükséges, hogy a te hardver tárcád kapcsolódjon egy számítógéphez, és valamiféle weboldalhoz, amely lehetővé teszi, hogy kontrolláld a pénztárcát.

A hardver tárcák optimális egyveleget kínálnak a biztonság és a könnyed használat között. Az egyetlen korlátjuk az, hogy a hardver tárcát mindig magadnál kell tartani ahhoz, hogy pénzt tudj utalni.

c) Brain avagy „agy” pénztárca

Végül nézzük az „agy” tárcákat. A brain tárca csupán egy mód arra, hogy privát kulcsot hozzunk létre egy előre meghatározott szöveg vagy szavak összességét alapul véve. Ahelyett, hogy kapnál egy véletlenszerűen összeállított mag mondatot, te döntheted el, hogy mi a jelszó-mondatod, és aztán néhány egyszerű algoritmus alkalmazásával privát kulcsot generálsz a jelmondatból.

Az agy tárcáknak azonban van egy komoly hátrányuk: magasabb az esélye annak, hogy feltörik. Ez azért van, mert az emberekről általában nagyon nagy arányban jó eséllyel meg lehet mondani, hogy milyen jelszót használnak, vagy meg lehet tippelni, hogy milyen random szöveget fog alkalmazni – a hekkereknek van arra eszközük, hogy ezt megtudják.

Már végeztek erre nézve kísérleteket, olyan esetekben, amikor sima jelszavak védték a brain tárcákat, amelyekben Bitcoin-t helyeztek el, és bizony, gyorsan ellopták őket. Egy Bitcoin felhasználó 4 Bitcoin-t veszít a tárcájából azt követően, hogy használta a brain wallet privát kulcsát amelyet egy ismeretlen afrikai vers alapján generált. Ez bizonyítja, hogy még akkor is, ha azt gondolod, hogy sikerült egy ismeretlen és titkos szövegre bukkannod, még akkor is nagy a kockázata annak, hogy feltörik.

#3. Többszörös identifikációs Bitcoin pénztárca

Az angol szövegekben a MULTISIG szóval jelölik, amely a multisignature, magyarul a többszörös aláírás szónak a rövidítése. A multisig tárca csak akkor engedélyezi a Bitcoin-ok küldését, ha azt elegendő számú privát kulccsal igazoltad – az előre meghatározott kulcsok közül.

Tegyük fel, hogy Alice, Bob és Charlie közös vállalkozást akar indítani, és be szeretnék fektetni a Bitcoin-jaikat – de egyikük sem akarja, hogy csak egy ember kezében legyen a privát kulcs a pénzhez. Ezért mindenki kialakít magának egy kulcsot, és miután beállították a multisig opciót, bármelyikük csak akkor indíthat tranzakciót, ha a másik két ember is hitelesítette a tranzakciót. Így biztosítva van, hogy egyikük sem tud eltűnni az összes pénzzel, és nem kell háromszoros költséget fizetniük sem. Például, ha Alice szeretné kilopni a céges pénzt, nem teheti meg, mert nála csak egy – a saját – privát kulcs van. De ha Bob nincs ott, és Alice-nek és Charlie-nak ki kell fizetni a cég költségeit, azt megtehetik a két kulccsal.

A multisig rendszert bármilyen kombinációban ki lehet a felek megegyezése szerint. Pl. egy házaspár akar egy közös számlát, és megegyezhetnek, hogy arról csak úgy vásárolhatnak, ha mindenki hozzájárul a kiadáshoz. Vagy egy cég igazgatósága megegyezhet, hogy csak akkor hagyja jóvá a kimenő fizetéseket, ha a többség jóváhagyja.

A multisig-et gyakran használják feltételekhez kötött kötelezvények esetében, amikor a két fél megegyezik egy tranzakcióban, amely két igazolást igényel a háromból. Ha az eladó és a vevő nem ért egyet, egy bizalmas 3. fél fog döntőbírásodni, és elindíthatja a fizetést.
Bitcoin pénztárca: Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbbet?

A legfontosabb azt tudni, hogy más-más emberek más-más célra használják a Bitcoin tárcájukat. Például ha valakinek egy nagy összegű Bitcoin biztonságos tárolásához van szükséges tárcára, az más típusú tárcát fog igénybe venni, mint akinek csak egy kis mennyiségű Bitcoin-ra van szüksége ahhoz, hogy vegyen egy csésze kávét.

Azt kell eldöntened, hogy a biztonság – kényelem skálán különböző helyeken álló tárcák közül melyiket választod. Ezek az kérdések segíthetnek:

Mennyi Bitcoin-t akarok tárolni?
Milyen gyakran fogom használni a tárcát?
Megengedhetem magamnak, hogy kifizessek egy hardver tárcát?
Szükséges a pénztárcát folyton magammal vinni?
Meg kell osztanom a tárcát valaki mással?
Technikai guru vagyok?
Mennyire fontos számomra a magánjellegű adataim védelme?
Bízom magamban, hogy vigyázok a pénztárcámra, vagy jobban szeretném egy harmadik félre bízni ezt a feladatot?

A válaszok megkönnyíthetik számodra a döntést.

Könnyen elképzelhető, hogy több mint egy tárcát akarsz használni. Például, használhatsz hardver tárcát nagyobb összegekre, és emellett lehet egy mobil tárcád a napi költségek könnyű kifizetésére. Ily módon, még akkor is, ha a mobilod tönkremegy vagy ellopják, nem kockáztatod nagy összegű pénz elvesztését.

ÚJDONSÁG!

Kriptovaluta EXPO 2018. június 16.

Gyere el és tudd meg, hogyan profitálhatsz a kriptovalutákból!

Részletek hamarosan!

Forrás: link99bitcoins.com

 

Szólj hozzá!