Bitcoin tranzakció: a küldéstől a fogadásig

Hogyan lehet a Bitcoin-t fizetésre használni? Ha nincs hagyományos értelemben vett bankszámla, akkor beszélhetünk egyáltalán utalásról? Mi garantálja, hogy a fizetendő összeg valóban a kedvezményezetthez jut el? Hogyan lehet kiiktatni a kettős vásárlás kockázatát?

2018. január 15.
szerző:
Alkér Orsolya

Oszd meg mással is!

Most, hogy már átbeszéltük a Bitcoin lényegét, nézzük meg közelebbről, hogyan történik egy Bitcoin utalás, és mi az egyes szereplők feladata.

A Bitcoin tranzakciók rendszere leginkább a széles körben használt e-mail rendszerekhez hasonlítható: ahogyan azt is magabiztosan használjuk a mindennapjainkban, a digitális valuták tranzakciós menete is könnyen megérthető ebből a cikkből.

A Bitcoin tranzakciós folyamat három szakaszra bontható:

  • Aláírás
  • Közvetítés
  • Megerősítés / Hitelesítés

Vegyük ezeket sorra!

#1. Aláírás

Amikor megnyomom a „Küld” gombot a Bitcoin pénztárcámban, ezzel azt mondom: „Kedves Pénztárca! Szeretnék 1 Bitcoin-t küldeni a barátomnak, Steve-nek. Itt van Steve Bitcoin címe.”

A pénztárca pedig létrehoz egy tranzakciós üzenetet, amely tartalmazza az alábbi adatokat:

  • ki a feladó (én),
  • ki a címzett (Steve) és
  • az átutalandó összeg nagysága.

Ezt követően a pénztárca generál egy, az ehhez az üzenethez kapcsolódó digitális aláírást olyan módon, hogy matematikai műveletként összekeveri azt a privát kulcsommal.

A privát kulcs egy hosszú szám-és betűsor, amely jelszóként védi a Bitcoin-jaimat. Aki ismeri a privát kódomat, uralja a Bitcoin-jaimat.

A digitális aláírás arra szolgál bizonyítékként, hogy az én birtokomban van a privát kulcs. Az aláírás maga egy publikus kód, amelynek a nyilvánosságra hozatala számomra elfogadható, míg a privát kulcsot megtartom – privátnak.

A virtuális aláírások minden egyes alkalommal eltérőek, ilyen szempontból még biztonságosabbak is, mint a kézi aláírás, mert ez minden egyes tranzakcióhoz egyedi. Tehát ha ma küldök Steve-nek egy Bitcoint, és utána egy másikat holnap, akkor ez a két tranzakció mindegyike más-más digitális aláírással lesz ellátva.

Miután aláírtam a tranzakciós üzenetet, a pénztárca összekapcsolja az aláírást a tranzakciós üzenettel egy különálló kis file-ba. Ezzel véget ér az első fázis, az aláírás folyamata.

A második lépés a közvetítés.

#2. Közvetítés: a Bitcoin tranzakció ellenőrzése a Blockchain-ben

A közvetítés során a pénztárca elkezdi kiküldeni a file-t más számítógépekre, amelyek tartalmazzák a Blockchain másolatát. Ezek a számítógépek az ún. csomópontok. Minden csomópont, amelyik megkapja a file-t leellenőrzi, hogy jogszerű-e. Tulajdonképpen azt vizsgálja meg, hogy valóban rendelkezésemre áll-e az az összeg, amivel rendelkezni szeretnék, és amit az aláírásom szerint el akarok költeni. Ez ugyanúgy működik, mintha egy bank ellenőrizné a számlaegyenlegemet mielőtt jóváhagyja az utalást.

Miután a dossziét ellenőrizték, továbbítják a hálózat többi csomópontjának, amelyik megismétli ezt a folyamatot.

Amint a csomópont megkapja a file-t, egy Mempool nevű tároló részen tartja.A Mempool a memory pool rövidítése, magyarul emlékezet alap, egy olyan átmeneti tároló hely, ahol az érvényes, de még meg nem erősített tranzakciókat tárolják.

Amikor a tranzakció beérkezik a különböző online csomópontok Mempool-jába, akkor a folyamat második lépése, a közvetítés is lezártnak tekinthető.

Itt álljunk meg egy pillanatra, és beszéljük át a tranzakció jelenlegi státuszát.

 

Ahhoz, hogy megállapíthassuk, hogy a tranzakciónk éppen milyen fázisban van a Bitcoin hálózatban, egy ún. block exlporer-t, alkalmazhatunk.

A block explorer egy olyan eszköz – többnyire egy weboldal formájában – amely lehetővé teszi, hogy a Blockchain rendszerén belül keressünk és navigáljunk. A block explorer segítségével ellenőrizhető a különböző Bitcoin címek egyenlege, lekövethetőek a tranzakciók, és a hálózat működéséről kiterjedt statisztikai adatokat nyerhetünk.

Ha ezen a ponton a block explorer-en keresztül ránézünk az elindított tranzakciónkra, azt fogjuk látni, hogy „nem megerősített” állapotban van, tehát közvetítésre került a hálózatba, a digitális aláírás érvényesnek bizonyult, de még nem része a Blockchain-nek. Ezt a tranzakciós státuszt zero confirmation azaz „nem megerősített” tranzakciónak is nevezzük.

Egy nem megerősített tranzakciót úgy kell kezelni, ahogy a nevéből is kiderül: nem megerősítettként. Ez azt jelenti, hogy ebben a fázisban a tranzakciót még érvénytelenítheti a rendszer, és semmi garancia arra, hogy bekerül a Blockchain-be. Ezért ha a szolgáltatásodért vagy termékedért Bitcoin alapú fizetést is elfogadsz, soha ne fogadd el a nem megerősített tranzakciós bizonylatot fizetési bizonylatként!

Ezután a rövid kitérő után vegyük szemügyre az utolsó lépést, a tranzakció megerősítését.

#3. A tranzakció megerősítése

Ha ezt a cikket olvasod, valószínűleg már tudod, hogy a bányászok összekapcsolnak tranzakciókat: azokat, amelyek a Mempool-ban megerősítésre várakoznak, és ezekből tranzakciós blokkokat képeznek.

Van egy felső határa annak, hogy hány tranzakció illeszthető be egy blokkba. Ezért a bányászok hajlamosak azokat a tranzakciókat előnyben részesíteni, amelyekhez a legmagasabb bányászati díj kapcsolódik. Ezután a bányászok versenyeznek egymással azért, hogy a blokkjaikat a Blockchain-be integrálni tudják.

A bányászati verseny matematikai kalkulációkon alapul, és a legerősebb számítási kapacitással bíró bányásznak van a legnagyobb esélye a győzelemre. Amint egy bányász megnyeri a versenyt és becsatolja a blokkját a Blockchain hálózatába, minden tranzakció, amely ebben a blokkban volt, megerősítettnek minősül.

A bányászok tulajdonképpen a Bitcoin tranzakciók egyfajta „történelemkönyvét” írják, és aki megnyeri a versenyt, az írhatja a „következő oldalt”.

Átlagosan minden 10. percben kerül beillesztésre egy újabb blokk a Blockchain hálózatába. Hangsúlyozom, ez egy átlagos szám. Előfordulhat, hogy két blokk is megerősítést nyer 1 percen belül, olykor pedig egy óránál is több időt vesz igénybe.

Amint egy általad indított tranzakció is bekerül a legújabb blokkon keresztül a Blockchain rendszerébe, a block explorer-ben a tranzakció státusza megváltozik és „megerősített” minősítést kap. Ahogy egyre több és több blokk kerül be a hálózatba, a megerősítési szám egyre növekszik.

Képzeld el úgy, mint egy blokkokból épülő házat, amelynek a legalján van a te blokkod. Minden következő blokk, ami az alsó szintekre rákerül, egyre nehezebbé teszi az alsóbb rétegek elmozdítását. Ezért javasolt általában minimum további 6 blokk Blockchain-be való bekerülését megvárni mielőtt egy tranzakciót véglegesen megerősítettnek tekinthetünk – az érvénytelenítés lehetőségének teljes kizárásával.

Ennyi. Ezen a ponton a tranzakciónk teljes mértékben megerősített, és megérkezett a címzetthez.

 

ÚJDONSÁG!

Kriptovaluta EXPO 2018. június 16.

Gyere el és tudd meg, hogyan profitálhatsz a kriptovalutákból!

Részletek hamarosan!

Forrás: link99bitcoins.com

 

Szólj hozzá!