Egy frissen indult Anya Bank tapasztalatai

Egyre többen nyitnak Anya Bakot vagy Apa Bankot. Íme az egyik szülő tapasztalatait osztom meg, melyből sokat tanulhatsz.

2017. július 14.
szerző:
Alkér Orsolya

Oszd meg mással is!

Amikor 2009 tavaszán megjelent az Életrevaló Gyerek magazin Gyerekpénzügyek különszáma, néhány szülő azonnal megalapította otthon Anya illetve Papa Bankját.

A tudás és tapasztalat megosztás egymás között mindig a jobbításra sarkall mindenkit, ezért elkészítettem Neked egy interjút egy jelenleg három betétest magáénak mondható vadonatúj Anya Bank vezetőjével. (A négy gyermek életkora: 10, 12, 14, 16)

AO: Mikor vezetted be az Anya Bankot?

Kb. 2-3 hónapja. Bár pontos nyilvántartás van a számlanyitásról, de ezt fejből nem tudom. Nem is egyszerre nyitották meg a számlákat a gyerekek. Azóta minden tranzakció könyvelésre kerül, és így mindent vissza lehet nézni.

AO: Milyen szabályok szerint működteted az Anya Bankodat?

A legegyszerűbb alapszabályok a következők:

Számlanyitási összeg: 1000 Ft.

Számlanyitási díj: 200 Ft.

A bank heti 1 % kamatot fizet.

Bankbetét lekötése: 10 %.

A négy lányomnak különböző zsebpénzt állapítottam meg az életkoruk különbözősége miatt.

Lilla a legkisebb, 10 éves. Heti 200 forint a zsebpénze.

Juli, a „hármaska”, 12 éves. Ő heti 1000 forint zsebpénzt kap.

Katus 14 éves, ő rendelkezik már bankkártyával. Erre utalok át minden hónapban 20 000 forintot. Ebből kell megvennie a bérletét és befizetnie az ebédpénzét. A maradékból gazdálkodhatna, ha tudna. Ő azért csatlakozott az Anya Bankhoz, mert tanulni akart. Persze ez nem arról szól, hogy a bankból felveszi és aztán az Anya Bankba beteszi a betétet, csak azért, mert jobb kamatot fizetek. Ennyi gyerek mellett fontos, hogy segítsenek. Ezért nálam lehet munkákat vállalni és azzal pénzt keresni. Csak ez kerülhet be az Anya Bankba.

Réka, a legidősebb lányom, 16 éves. Azt hiszem, nála nehéz lesz az elkövetett hibát kijavítani, hogy tudás és tapasztalat nélkül kellett bankszámlát kezelnie. Az eredmény: még aznap, amikor a havi 30 000 forintos utalása megérkezik, azonnal felveszi azt a bankból. Tehát ezzel az erővel a kezébe is adhatnám, ahelyett, hogy így minden hónapban gazdagítjuk egy kicsit a kereskedelmi bankot.

Ebből az összegből kell a bérletet, étkezést és az edzések díját rendezni. Neki szinte nem marad zsebpénze. Az Anya Bank megalapító beszéde után Réka azonban egy új üzletbe fogott. Tanácsadónő lett a nevem alatt egy kozmetikai cégnél, ahol az első hónap alatt 90 000 forint értékben adott el termékeket.

Az ebből befolyó jutalékából finanszírozza az extra kiadásait. Így például barátnőknek szülinapi ajándék, magának ez-az stb. És most nemrég elérkezett a nagy pillanat: életében először maga finanszírozza az új versenytáncos fellépő ruháját úgy, hogy eszébe sem jutott megkérdezni, hogy kifizetném-e. Ő nem lett az Anya Bank betétese.

Ügyfélfogadás

Nálam kétszer egy héten van ügyfélfogadás, ami nem egy fix nap. A kijelölt banki nyitva tartás általában a hét eleje hétfő, vagy kedd, és a hét vége, csütörtök vagy péntek. Bár szeretnének minden este bankozni, de az elfoglaltságaim nem teszik ezt mindig lehetővé. De ha megfizetnek, akkor kinyit a bank a kedvükért. Ez mindig az Anya Bank szabad döntése.

AO: Milyen eredményeket értél el eddig?

Egyszóval? Szupereket!

Megtanulták a pénzügyi fogalmakat. Három hét után maguk vezették a könyvelést. Juli még hozott egy külföldi számlatömböt is és abban vezeti a nyilvántartást. Sok matek is van benne! Százalékot tanultunk számolni. És úgy, hogy akarják. Tudni akarják!

Például az egyik kérdés, amire válaszolniuk kellett, a következő volt:

Mennyi pénznek kell a széfben lenni, hogy a havi kamatod annyi legyen, mint a zsebpénzed? Nagy szemekkel nézett a két kicsi: „Mi még nem is tanultunk százalékot számolni!” Rá egy hétre Juli mosolyogva mondja: „Képzeld, pont most vettük matekból a százalékszámítást! Olyan jó volt, hogy értettem!”

Szóval kis segítséggel összehoztuk a számolást és bevezettem a passzív jövedelem fogalmát a tudatukba. Erre, hogy még jobban értsék, elővettem Az első millió társasjátékot és játszottunk egy partit.

Nagyon nyögve-nyelősen ment az első játék. Nehézkes volt és nem volt sikerélményük, mivel én nyertem. Nagyon figyeltek, hogy mit csináltam. Vásároltam részvényt, ingatlant, üzleteket. Ők nem voltak tisztában vele, hogy mi, mit jelent pontosan. A második játékban Katus már bátran vásárolt, aztán befektetett és PILLANATOK alatt nyert. El sem tudom mondani, mit jelentett ez neki!

A játék az elején nagyon nehezen és lassan ment… A sok-sok magyarázattal, több órásra sikeredett. Még sok gyakorlásra van szükség. Rengeteget lehet a játékból tanulni és jól kapcsolódik az Anya Bank működéséhez.

Elég jó számlatulajdonosnak lenni nálam!

A cél az volt, hogy sikerélményük legyen és megéljék, hogy a pénzük gyarapodik. Már a második héten meséltem nekik a lekötés lehetőségeiről és Lilla volt az első, aki beszállt, bár nem hiszem, hogy pontosan értette, mit is jelent ez. Annyit azonban értett, hogy több lesz a kamat (havi 10 %).

Az meglepte, hogy ekkor ki is vettem ezt a pénzt és egy kis „váltót” raktunk a széfbe, ahol látszik, mikor jár le. Meg kellett értenie, hogy nem a „doboz” csinálja a kamatot, ahol a pénzt tartják, hanem a bank használja a számlatulajdonosok pénzét. Minden héten nézegette, izgatottan kérdezgette, mikor jár le – hiába volt a papíron a dátum. Amikor összegyűlt egy újabb összeg, akkor azt is újra lekötötte.

A legfontosabb eredmény, hogy nincs fölösleges pénzszórás.

Tudatosabban kezelik a pénzt és kezdik megérteni, hogy nagyon nehéz megkeresni, viszont pillanatok alatt lehet elkölteni. Nem vásárolnak feleslegesen nyalókát, gumicukrot, kis műanyag játékokat stb. Még az egészségükre is hatással van. Kevesebb édességet esznek. Én nagyon ritkán veszek, ezt eddig is a zsebpénzből finanszírozták.

AO: Mi volt számodra a legmeglepőbb tapasztalat?

Felmerült, hogy legyen fantázia neve a banknak. Nem volt egyezség és nem merült fel bennük, hogy akár több bank is lehetne, vagy esetleg megkérdezzék, hogy az általuk kitalált nevű bankok milyen feltételekkel működhetnének. Ehhez a gondolkodáshoz még tanulniuk kell.

A másik tapasztalat, hogy kevésnek találták a zsebpénzt és felmerült, hogyan lehetne pénzt keresni. A válaszom az volt, hogy minden olyan munkával, amiért Anya fizet idegeneknek, lehet alacsonyabb árért bevállalni munkákat – persze, amit képesek megcsinálni (mindig megbeszéljük a munkát és elkezdődik egy áralku, mint az életben), adjanak ajánlatot és megfontolom.

Másnap már ragyogott a kocsim. Katus lányom, nővére – Réka – üzleti sikerét látva, szóróanyagok és termékek kihordását vetette fel. Most készül házilag a szóróanyag. Meglátjuk…

Az elvégzendő munkák között volt, ahol egymás alá ígértek – mint az életben is, mert volt olyan munka, ami nagyon jó volt. Titkárnői állásra 500 forintos óradíj volt az ajánlatom. Célom a papírkupacok megszüntetése volt a dolgozószobában. Ez tetszett mindegyiknek: fűzni, csíptetni, dossziékat adogatni, lyukasztani stb. A vége az lett, hogy jövök Anya ingyen is! : ) A végén azonban a dolgozóból nem tűnt el semmi, mert annyi idő ment el az ártárgyalással, hogy végül a munka elmaradt. Azonban az ártárgyalást nagyon élveztem, ahogy teljesen komolyan próbálták eladni magukat, hogy melyiküket, miért válasszam.

Aztán volt olyan munka, ami két alkalom után befulladt, mert a „dolgozó” egyszerűen felmondott. Nem tudtam olyan árat mondani, amiért megcsinálta volna. Van ilyen az életben is? Szerintem igen.

AO: Van-e valami, amiben a pár hónapos működés után változtatni akarsz?

Tranzakciós díj: még nincs, de azt tervezem, bevezetném tételenként. Számlavezetési díj sincs még, de az is lesz. Még gondolkozom az összegen. 20-100 forint között gondolkodom. Mivel nem ugyanannyi a zsebpénzük, lehet, hogy itt nem egyformán fogok eljárni. Én is tanulom és alakítom menet közben az Anya Bank alapszabályzatát. Hitelkérelem még nem futott be, de 12 %-ra lehet majd felvenni elképzeléseim szerint. A hitelkérelemnek írásban kell majd beérkeznie és lesz bírálati díj is.

AO: Miben változott gyermekeid látásmódja?

Nemcsak a látásmódjuk változott, hanem inkább azt mondanám, hogy az Anya Bank kimondottan személyiségfejlesztő. Egy példa erre: A legkisebbel rendszeres esti vitáink voltak a fürdéssel kapcsolatban. Bevezettem, hogy a fürdés plusz 10 forint, a nem fürdés mínusz 100 forint. Lehet vitatkozni, hogy helyes, vagy sem, de azóta nem volt probléma a fürdéssel. Megy a fürdés és én megnyugodtam, Lilla örül, gyűlnek a 10 forintok. Aztán, ahogy teltek-múltak a napok, egyszer csak előállt Lilla 200 forinttal a kezében, hogy ezt vissza szeretné adni, mert bevallja, hogy kétszer nem fürdött. Büszke voltam rá és nagyon megdicsértem. Így még a helyes értékrendje is alakulgat, amit nagyon fontosnak tartok ahhoz, hogy az életben sikeres legyen.

Aztán nemcsak a gyerekek látásmódja változott, hanem az enyém is. Eddig sosem értettem azokat a szülőket, akik pénzzel motiválják a gyermekeiket jobb tanulmányi eredmények elérése. Most bevezettem, hogy minden ötös érdemjegy 500 forint, készségtárgyakból 200 forint. Az lett az eredménye, hogy mindegyikük jelentősen javított a félévi bizonyítványához képest. Én örülök! Ők meg kifejezetten boldogok! Az eredmény számít! És ez a lényeg.

AO: Miért tartod szükségesnek, hogy pénzügyileg képezd gyermekeidet?

Az életben két dolgot nem tanítanak meg az iskolában. Hogyan kell a pénzzel bánni és hogyan váljunk jó szülőkké, hogy ne csak a hozott jó és rossz példákra támaszkodjunk.

Emlékszem, amikor vezetni tanultunk, mennyi oktatáson, vizsgán és gyakorlaton kellett részt vennünk. Kár, hogy nincs olyan vizsga, ahol a szép és boldog élethez csak úgy lehetne hozzájutni, hogy keményen tanulni kell és a tudásunkról számot adni, mielőtt családot alapítunk. Szerintem kevesebb lenne a családi tragédiák száma. Réka lányom osztálytársnői között van olyan lány, aki egy teát sem tud elkészíteni. Ha nincs felkészültség, hogy fog háztartást üzemeltetni, hogyan lehet a meleg családi tűzhelyt táplálni? És ha nincs a pénzzel kapcsolatban ismerete, mégis, hogyan finanszírozza majd az életet? Hitelekből?

AO: Mikor leszel elégedett? Mi a célod az Anya Bankkal?

Majd az élet megmutatja, hogyan fognak érvényesülni, de bennem meglesz az a jó érzés, hogy nem útravaló nélkül engedem el a nagybetűs életbe a gyerekeimet. Az Anya Bank eredményei már most gyümölcsözőek. Katus megtakarítási számlát nyitott és rendszeres havi átutalási megbízást adott, hogy havi 5000 forint mindig kerüljön át lekötésre.

Nagyobb kamatot fizet a megtakarítási számla, mint a látra szóló és ezt az Anya Bankban tanulta. Ha takarékos gazdálkodásra tanítjuk a gyerekeinket, akkor hiszem, hogy elindítjuk őket a siker útján. Minden befektetéshez pénzre lesz szükség. És nem jó cél, ha kacatokra hitelt veszünk fel és kemény munkával azért dolgozunk, hogy a hiteleinket tudjuk törleszteni.

A jó cél, hogy előbb takarékoskodjunk és utána jó döntéseket hozzunk, hogy mire költjük el, hova fektetjük be a pénzünk. Persze ezt kicsiben kezdjük, de merjünk nagyot álmodni. Elégedett leszek, ha a gyerekeim nem a pénzhez kötődnek, ha nem a pénz lesz az Istenük, hanem megértik, hogy az élethez pénzre van szükség és érzelem nélkül, józan döntéseket hoznak.

Sose legyenek kiszolgáltatva rossz döntéseiknek. Imádom Őket! A legjobb az egészben, hogy ez csak játék! Játékos tanulás. Tanulás játékkal vagy nem is tudom. Egyszerűen szuperül szórakozunk. Barátnőimnek meséltem. Tátott szájjal hallgattak és elárultam, hogy olvastam róla az Életrevaló Gyerek magazinban, ahol egy Papa Bank példa volt és annyira tetszett, hogy kipróbáltam.

 

Az első millió pénzügyi társasjáték OKTATÓVIDEÓKKAL
– a család minden tagjának

Ajánlott korosztály: 12-99 éveseknek

Ez a társasjáték a modern pénzügyi világot modellezi le amelyben a cél az hogy minél több pénzed legyen. Az első millió társasjátékban a cél egy olyan szemléletmód és tudás elsajátítása amely alkalmazásával gyermeked jobb jövőjét alapozod meg. Ezzel a gondolkodásmóddal gyermeked megteremtheti magának mindazt az életben amire vágyik. A pénz nem lesz akadály többet.

Klikk ide és nézd meg az erről szóló videót!

Szólj hozzá!