Hogyan vásároljak Bitcoint? Egyszerű útmutató kezdőknek

A Bitcoin működéséről elolvashatsz 100 cikket is, a legjobb tanulási forma mégis a tapasztalat. Ha már úgy érzed, hogy elegendő információ birtokában vagy, és érdekel a kriptovaluták világa, akkor eljött az ideje, hogy megvásárold életed első Bitcoin érméjét.

2018. január 15.
szerző:
Alkér Orsolya

Oszd meg mással is!

Bitcoin vásárlás? Hogyan kell?

Ha elolvastad az eddigi cikkeinket, mostanra már szinte Bitcoin szakértővé váltál. Valódi tudást azonban csak a tapasztalatokon keresztül szerzünk: akkor fogod megérteni, hogy hogyan működik a Bitcoin, ha lebonyolítasz egy igazi tranzakciót. Ha bármilyen kis értékben is, de vásárolsz némi Bitcoin-t, abból feltehetően többet tanulsz, mint az egész cikksorozatból.

Legyen Bitcoin pénztárcád!

Mielőtt ténylegesen Bitcoin-t tudnál vásárolni, szükséged lesz egy pénztárcára, hogy legyen hol tárolni a virtuális valutádat. Ha elolvastad az eddigi cikkeinket, akkor már tudod, mi a teendőd. Ha azonban teljesen zöldfülű vagy Bitcoin témában, vagy nem emlékszel pontosan, miről is szóltak az előző cikkek, íme egy rövid összefoglaló dióhéjban.

A Bitcoin pénztárcák olyan programok, amelyek lehetővé teszik, hogy küldj és fogadj Bitcoin-okat. Ez a program hozza létre a Bitcoin címedet, amely – az email címhez hasonlóan – arra szolgál, hogy fogadhass Bitcoin-t. Ha csak kis értékben vásárolsz Bitcoin-t, akkor bármilyen szoftver alapú tárcát használhatsz: lehet mobil pénztárca vagy desktop tárca – nincs lényeges különbség.

Ha azonban nagyobb tételben vásárolsz Bitcoin-t, jobban teszed, ha hardver vagy papír alapú tárcában tárolod. Ezek a pénztárcák nem kapcsolódnak az internetre, és kizárják annak a lehetőségét, hogy valaki ellopja a digitális valutákat – kivéve természetesen, azt az esetet, ha valaki másnak fizikailag a birtokában van a pénztárcád.

Miután kiválasztottad a tárcát, nyisd meg és másold le a Bitcoin címedet. Később szükséged lesz rá.

Mennyi Bitcoin-t akarsz vásárolni?

Megvan a címed? Rendben, akkor most jött el az ideje egy fontos kérdésnek: Mennyi pénzt szándékozol befektetni Bitcoin-ba?

A Bitcoin NAGYON kockázatos befektetés. Ez azt jelenti, hogy soha ne fektess bele többet annál, mint aminek az elvesztését megengedheted magadnak. Ezt rendkívül fontos végiggondolnod. Ha most vásárolsz először Bitcoin-t, akkora összeget válassz, amelynek az elvesztése nem érint téged komolyan akkor sem, ha a Bitcoin értéke nullára esik vissza.

Általában jellemző, hogy az emberek nagyon optimisták a befektetéseiket illetően, és elfeledkeznek a nagyon is reális hátrányokról, kockázatokról. Egy jó szabály lehet, hogy soha ne fektess az összes bevételed 5%-ánál vagy a teljes vagyonod 5%-ánál nagyobb összeget kriptovalutába.

Tartsd észben, hogy lehetőséged van arra, hogy kevesebb, mint 1 Bitcoin-t vegyél. Egy Bitcoin-t 8 tizedes vesszőig osztható. Ez azt jelenti, hogy módodban áll fél, negyed, vagy akár egy századnyi Bitcoin-t is vásárolni.

Ez az összeg, amit a Bitcoin-ba fektetsz, átvisz Téged a következő döntési lépéshez: a Bitcoin tőzsde kiválasztásának a kérdéséhez.

Bitcoin tőzsde kiválasztása

A tőzsde kiválasztása nem egyszerű dolog. Minden tőzsdének más a szabályzata, mások az elfogadott fizetési módozatok, eltérőek a díjak, és egyéb tényezők is variálódnak, ezért alaposan át kell gondolni a döntésedet. A következőket kell tenned:

1. Elsőként azt nézd meg, hogy a tőzsde fogad-e személyeket a te országodból. Nem minden tőzsdére lehet ugyanis regisztrálni a világ minden pontjáról.

2. Másodszor nézz utána, hogy milyen fizetési módokat fogadnak el. Néhány helyen nagyon széles körűek a lehetőségek, másutt csak átutalással lehet fizetni.

Azok a fizetési módok, amelyek lehetővé teszik a vásárló számára, hogy visszatérítsék a pénzét, mint pl. a hitelkártyák vagy a PayPal, jellemzően magasabb díjak mellett működnek. Ennek az az oka, hogy az eladó viseli annak a kockázatát, hogy érvényteleníted a fizetést, miután megkaptad az érméket. Másrészről, azok a fizetési módok, amelyeket nem lehet visszafordítani, mint pl. az átutalás, általában olcsóbbak.

3. Harmadszor nézz utána a tranzakciós költségeknek. Három féle költségtípust különböztetünk meg: letéti díj, tranzakciós díj és kivételi / visszavonási díj. Mindegyik más és mindegyik hatással van arra, hogy mennyi pénzt kapsz kézhez a végén.

4. A negyedik tényező, aminek utána kell járnod: az árfolyam. Néhány tőzsdén alacsonyak a díjak, de az árfolyam magasabb, mint a versenytársaknál. Ez azt jelenti, hogy a díjak „elfedik” a váltási rátát.

5. Ötödik lépésben határozd meg a vásárlási limitedet. Ez a fizetési módodtól és a személyazonosság igazolási szinttől is függ. Ha nagyobb összegben akarsz Bitcoin-t vásárolni, néhány tőzsde ezt nem teszi lehetővé az alacsony határértékeik miatt.

6. Végezetül ellenőrizd le a tőzsde jó hírnevét. Jól ismert a közösségben? Milyen a támogatási rendszerük arra az esetre, ha segítségre van szükséged? Volt-e nagyobb számú panasz a tőzsdével szemben? Természetesen tartsd észben, hogy egy tőzsdei fórum sem mentes a kritikáktól, de fontos figyelembe venni a negatív előjelű észrevételek mennyiségét és tartalmát.

Bitcoin váltó hely például a a httpss://coincash.eu/, ahol a linkre kattintva a “Váltás” gombra kell kattintatni. A következő oldalon az adatokat értelemszerűen kell kitölteni. Amennyiben valaki eladni szeretne kriptovalutát, akkor a jobboldali szürke nyíllal lehet a váltás irányát megfordítani. A vásárló Bitcoin walletének a címét a lenti “Bitcoin cím” mezőben kell megadni, majd a váltás gombra kell kattintani.

 

Brókerek kontra tőzsdei platformok

Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a brókerek és a tőzsde közötti különbségekkel.

A tőzsdei fórumok olyan internetes oldalak, amelyek automatikusan összekapcsolják a vásárlókat és az eladókat. Ez azt jelenti, hogy olyan emberektől vásárolsz, akik eladási utasítást tettek fel a weboldalra anélkül, hogy velük bármikor is közvetlenül kapcsolatba kerülnél. A platform általában ezért a szolgáltatásért egy alacsony díjat számít fel.

A kereskedelmi platformokon bonyolítani a tranzakciókat, mint amilyen a Bitstamp vagy a Kraken, általában a legolcsóbb módja annak, hogy Bitcoin-t vásároljunk. Gyakran azonban ezek a felületek kevéssé felhasználóbarátok. A kereskedési fórumokon gyakran van lehetőség limit rendelésre, veszteség stop beállítására, amelyek a tapasztalatlan felhasználót összezavarhatják. Amikor leadsz egy rendelést, lehet, hogy nem rögtön fog minden teljesülni, ha nincsen olyan eladó, aki az általad meghatározott áron értékesítene.

Annak érdekében, hogy elkerüld ezt a bonyodalmat, dolgozhatsz brókerekkel. A bróker oldalak leegyszerűsítik a folyamatokat olyan módon, hogy azt teszik lehetővé, hogy egy általuk előre meghatározott áron vásárolj érméket. Ha bróker oldalon keresztül vásárolsz, a folyamat általában sokkal egyszerűbb, de drágább is.

Összességében mindegy, hogy az érméket a tőzsdén vásárolod vagy egy brókertől. Ami lényeg az, hogy a cég megbízható, és elégedett legyél azzal az árral, amit fizetsz. Néha megéri egy kicsit többet költeni annak érdekében, hogy nyugodt legyél afelől, hogy minden rendben megy.

Itt szeretném megjegyezni, hogy ha nagy tételben szeretnél Bitcoin-t vásárolni – mondjuk 10,000 USD értékben – vannak olyan specializált tőzsdék és brókerek, akik az ilyen jellegű tranzakciókat bonyolítják.

Az érmék megvásárlása

Most, hogy tudod, hogy mennyit akarsz költeni, és kiválasztottad a tőzsdét, eljött az ideje a vásárlásnak. Iratkozz fel az általad kiválasztott oldalra, és töltsd ki a regisztrációs ívet. A legtöbb tőzsdének manapság már van egy ún. Ismerd meg az ügyfeledet folyamata (Know Your Customer, KYC), amin mindenképpen keresztül kell menned.

Ez azt jelenti, hogy meg kell adnod további információkat magadról, mint pl. a személyi igazolványod száma, igazolt lakóhelyed, és olykor még a bevételi forrásodat is bizonyítani kell. Ahogy a Bitcoin egyre inkább meghatározóvá válik, a tőzsdei felületeket a kormányzatok egyre szigorúbb szabályozás alá vonják, és gyakran akaratuk ellenére kénytelenek ezeket a folyamatokat beépíteni az új ügyfelek regisztrációs folyamataiba.

Miután regisztráltál, és igazoltad az azonosságodat, végre megveheted az első Bitcoin-odat. Van viszont egy rossz hírem: a folyamat még mindig nem ért véget.

Miután teljesült a tranzakció, határozottan javasoljuk, hogy a Bitcoin-okat tedd át a személyes tárcádba.

Vedd ki a Bitcoin-jaidat a tőzsdéről

Ha a Bitcoin történelme eddig bármire is megtanított minket, az az, hogy amíg a pénzedet a tőzsdén tartod, addig valójában nem a te birtokodban van a pénz, hanem a tőzsde birtokában. Ha a tőzsde fizetésképtelenné válik, vagy feltörik, végleg elveszítheted a pénzed. Ez történt a múltban az MT.Gox-szal, és nem olyan rég a BTC-e-vel és a Bitfinex-szel is.

Amikor az érméid a számládon vannak, tedd át azokat a saját személyes Bitcoin címedre, amit a tárcádból másoltál. Amint az érmék biztonságban megérkeztek a tárcádba, büszkén kijelentheted, hogy megvetted életed első Bitcoin-ját.

Bitcoin automaták

A Bitcoin ATM-ek egy másik lehetőséget kínálnak arra, hogy Bitcoin-t vásárolj. Ezek a „bankautomaták” olyan gépek, amelyek elfogadnak készpénzt (fiat pénzt), és cserébe Bitcoin-okat küldenek neked. Néhány ATM csak Bitcoin vásárlását teszi lehetővé, némelyiknél pedig eladhatod a Bitcoin-jaidat és akár készpénzben fizetik a visszajárót.

Sokan azért szeretik az ATM-et, mert viszonylag anonim a vásárlási folyamat. Nem kell hosszas azonosítási eljáráson keresztülmenni, csak beadod a pénzt és azonnal megkapod az érméket.

A Bitcoin ATM-eket cégek működtetik, amelyek speciális árat számolnak fel a szolgáltatásaikért, így aztán fontos a tranzakció előtt tájékozódni a díjakról.

Vásárlás magánszemélyektől

Még egy fontos dologról kell szót ejtenünk. Vannak, akik szívesebben vásárolnak Bitcoin-t magánszemélyektől, mint tőzsdén. Ebben az esetben az alábbiakra kell nagyon odafigyelni:

Először is nézz utána, hogy az eladó személyazonosságát le tudod-e ellenőrizni. Néhányan anonimak szeretnének maradni, és ez rendben is van, de a személyazonosság ellenőrzése drámai mértékben csökkenti az átverés kockázatát.

Másodszor, próbálj meg valamiféle letéti szolgáltatást igénybe venni, ahol a pénzedet biztonságban tudod addig, amíg az eladótól valóban megérkeznek az érmék. Ha ez nem lehetséges, akkor készpénzes fizetéshez ragaszkodj, és találkozz személyesen az eladóval. Soha, semmi esetben se használj visszafordíthatatlan fizetési módszereket, mint pl. a banki átutalás – azelőtt, hogy megkaptad volna az érméket.

Végül, de nem utolsó sorban, várj meg még legalább 2-3 megerősítést, mielőtt a Bitcoin tranzakciót teljesítettnek tekinted. Természetesen ez attól is függ, hogy mekkora összegért vásárolsz. Kisebb értékű tranzakciók esetében egy megerősítés is megteszi.

Mindenképpen tartsd észben, hogy magánszemélytől vásárlás mindig sok bizonytalansági tényezőt rejt magában, és van, amikor egyszerűen nem éri meg a kockázat azt a pár dollárt, amit megspórolnál – vagy megspórolni vélsz – a vásárlással.

ÚJDONSÁG!

Kriptovaluta EXPO 2018. június 16.

Gyere el és tudd meg, hogyan profitálhatsz a kriptovalutákból!

Részletek hamarosan!

Forrás: link99bitcoins.com

 

Szólj hozzá!