A megtakarítás szokása – ezt kell elsőként megadnod gyermekednek

5000 szülő körében történt felmérés szerint a szülők 99%-a elköltésre adja a zsebpénzt, amivel semmit nem tanítanak meg gyermeküknek a helyes pénzgazdálkodásról. A legtöbb esetben a gyerek pillanatok alatt elölti a zsebpént és már megy is a szülőhöz újabb apanázsért. Csak kevesen tudják, hogy a zsebpénz egy nagyszerű tanítóeszköz, amellyel játékosan taníthatod meg gyermekedet okosan bánni a pénzzel. 

2017. július 14.
szerző:
Alkér Orsolya

Oszd meg mással is!

A gyerekpénzügyek témájában készített felmérésben, a zsebpénzről való kérdés során kiderült, hogy a legtöbb szülő azért ad pénzt gyermekének, hogy azt elköltse.

Már többször olvashattál arról az írásaimban, mégsem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a zsebpénz egy nagyszerű és fontos eszköz arra, hogy gyermekednek egy csomó fontos dolgot taníts meg a pénzről.

DE VIGYÁZAT! Csapdába eshetsz!

A zsebpénzzel minden szülő ugyanis pontosan azokat a dolgokat tanítja meg gyermekének, amelyeket maga is fontosnak tart. Ezzel nincs is semmi gond, hiszen mi mást taníthatnál meg Te is a gyermekednek? Csak azt tudod átadni, amiben Te is hiszel. Vizsgáljuk csak meg egy kicsit közelebbről, mi is volt a három legfontosabb tapasztalat, amelyet a szülők szerint a gyermekük a zsebpénz alkalmazása során megtanult.

A HÁROM legfontosabb tapasztalat, amelyet a felmérés alapján a legtöbb gyermeknek meg akarnak tanítani a szülők a zsebpénz használata során:

1. Ésszerűen kell beosztani – 23%

2. Takarékoskodni kell – 14%

3. Az önálló gondolkodást és a döntés felelősségét – 8%

A felmérésből az is kiderült, hogy mi az a HÁROM legfontosabb tapasztalat, amit a szülők csupán 1%-a tanít meg a pénzről a zsebpénz használatánál:

1. Kamatot kap – 0,8%

2. A pénzt be kell fektetni – 0,4%

3: Helyes értékrend – 1%

És azt hiszem, itt van a kutya elásva. Amíg az embernek nincsen gyermeke, addig nem olyan nagy gond, ha nem tud a pénzzel bánni. Azonban, amikor gyermekünk megszületik, akkor már felelősséggel tartozunk érte, hogy megtanítsuk neki a legfontosabbakat, amelyek a boldogulásához szükségesek. És ebbe beletartozik a pénzügyi nevelés is. Ennek első lépése pedig a megtakarítás megtanítása kell legyen. Ez nem más, mint amit mostanában egyre többet hallhatsz: a „pozitív cashflow” (A „pozitív cashflow” fogalma azt jelenti, hogy kevesebbet költesz, mint amennyit keresel, ugyanis csak ebben az esetben van esély arra, hogy félretegyél). Ezt, a felmérés szerint, a szülők csupán 14%-a tanítja meg gyermekének.

Nemrégiben egy könyvesboltban jártam, ahol nézegettem a könyveket. Bele-bele lapozva egy-egy könyvbe, az egyikben egy elsőre talán megdöbbentőnek tűnő leírással találkoztam, ami a takarékosságról szólt. Többször elolvastam én is, hogy pontosan kivegyem az író szavaiból, mire is gondol. (A könyv: Napoleon Hill: Út a sikerhez).

Lehet, hogy vannak közülünk olyanok, akiknek ez a szöveg tükröt tart és majd rosszul kezdik érezni magukat, miközben tovább olvassák ezt a cikket. De arra kérlek, maradj velem és olvasd végig ezt az írást, mert fontos összefüggéseket fogsz felismerni. Tudod, az én célom, hogy felhívjam a legfontosabb tényezőkre a figyelmed és hónapról hónapra egy-egy ötlettel segítselek.

Akkor most mély lélegzet és…

A szöveg így szólt: „Bármilyen kínos is bevallani, azt, akit szegénység sújt, nem tekinthetjük sikeresnek – kivéve, ha az a szegénység eltervezett és szándékos. Ez esetben önkéntes egyszerűségről van szó. Elmondhatjuk és talán igaz is, hogy a pénz még nem siker, de ha nem tud majd gyermeked eleget előteremteni, nem tudja megvalósítani egyértelmű céljait.

A mai üzleti világban, és általában véve a mai civilizációban a pénz minden siker alapvető eleme – folytatja az író – épp ezért nincs olyan sikerrecept, amely valamilyen módon ne kapcsolódna a rendszeres megtakarításhoz.

Nem számít, hogy mekkora összeget takarít meg gyermeked hétről hétre, hónapról hónapra, a lényeg, hogy ez a megtakarítás rendszeres és módszeres legyen. Azért is fontos ez, mert a megtakarítás szokása hozzátesz valamit a sikerhez szükséges többi tulajdonsághoz, valamit, amit más módon nem lehet megszerezni.”

Sokszor hangzik el, hogy milyen fontos az önbizalom, és ilyenkor minden szülő és tanár bólogat. De sokan nem is gondolják át, hogy az önbizalom és a megtakarítás között összefüggés lehet.

Az író szerint kétséges, hogy bárki képes legyen a lehető legmagasabbra fejleszteni az önbizalmát anélkül a védelem és függetlenség nélkül, amellyel azok rendelkeznek, akik megtakarítottak és megtakarítanak pénzt. Annak tudata, hogy van némi pénzünk a bankban, olyan hitet és magabiztosságot ad, amelyet más módon nem lehet megszerezni.

Azt hiszem Te is egyetértesz azzal, hogy azt, akinek nincs pénze, könnyen ki lehet használni, ki lehet zsákmányolni. Az ilyen ember ki van téve azok könyörületének, akik ki akarják zsákmányolni őt. Aki nem takarított meg és nincs pénze, annak nincs más választása, mint elfogadni minden ajánlatot.

Sokan szenvednek és hibáztatják a világot azért, mert úgy érzik, nincsen választásuk. Ők azok, akik nem szeretik a munkájukat, mégis be kell menniük dolgozni, akik szeretnének elmenni ide vagy oda nyaralni, de úgy érzik, nem tehetik meg stb.

Ne engedd, hogy a Te gyermeked is így érezzen majd!

„Az, hogy kinek mennyi jövedelme van, nem nagyon számít, csak szisztematikusan félretegyék. Évi tízmillió nem ér többet tízezernél, amennyiben egy részét nem rakják félre. Ami azt illeti, tízmilliós jövedelem sokkal inkább megbénítja az embert, mint egy igen kis jövedelem. Ha ezt az egész összeget elköltik, elfolyik, ez nagy valószínűséggel aláássa az egészséget, és más módon is tönkreteszi a siker esélyét.” – összegzi a megtakarítás fontosságát az író.

Mennyi legyen hát a zsebpénz?

Sokan kérdezik és kíváncsian várják arra a kérdésre a választ, hogy mennyi zsebpénzt adjanak gyermeküknek. A felmérésben a válaszadók több mint fele, azaz 53%-a ad 1000 és 5000 forint közötti zsebpénzt havonta, 26%-a pedig 1000 forint alatti összeget szán zsebpénzre.

Persze jó látni az átlagot, mert az emberek szeretik magukat elhelyezni valamilyen skálán.

De nem az a lényeg, hogy mennyi zsebpénzt adsz gyermekednek egy héten, egy hónapban vagy egy évben. A lényeg az, hogy úgy alakítsd a gyermeked pénzügyi nevelését, hogy a megtakarítás szokássá váljon nála.

Az Életrevaló Gyerek magazin több előfizetője használja az Anya Bank vagy a Papa Bank rendszerét a megtakarítás megtanítására, amelyet aztán hónapról hónapra optimalizálnak. Ha Te még nem próbáltad, próbáld ki az Anya Bank rendszerét Te is, mert a megtakarítást szokássá tenni nem könnyű.

 

Az első millió pénzügyi társasjáték OKTATÓVIDEÓKKAL
– a család minden tagjának

Ajánlott korosztály: 12-99 éveseknek

Ez a társasjáték a modern pénzügyi világot modellezi le amelyben a cél az hogy minél több pénzed legyen. Az első millió társasjátékban a cél egy olyan szemléletmód és tudás elsajátítása amely alkalmazásával gyermeked jobb jövőjét alapozod meg. Ezzel a gondolkodásmóddal gyermeked megteremtheti magának mindazt az életben amire vágyik. A pénz nem lesz akadály többet.

Klikk ide és nézd meg az erről szóló videót!

Szólj hozzá!