Anyabank/Papabank – a mi bankunk
Milyen bank? Anyabank? Papabank?
Hallottál már az Anyabankról?
Hallgasd meg a zsebpénzről, Anyabank, Papabankról
készült interjút!
Az Anyabank, vagy Papabank (ahogy tetszik) remek találmány a gyerekek pénzügyi neveléséhez, amellyel nagyon egyszerűen megtaníthatóak a pénzügyi alapismeretek. Tanítsd meg őt saját pénzügyeinek kezelésére, és hogy a pénz soha ne folyjon ki a kezei közül.
Jó néhány szülő használja már a módszert. Miért ne próbálnád meg Te is?Ha ügyesen csinálod, meglátod, játéknak sem lesz rossz, a gyereked pedig észrevétlenül sajátít el olyan pénzügyi ismereteket, olyan szemléltet, ami a továbbiakban segíti őt az anyagi függetlenségének megteremtésében.
Mit taníthatsz gyermekednek az Anyabank/Papabank segítségével?
- a pénz megtartásának képességét
- a pénz beosztásának képességét
- az anyagi biztonság érzését
- az anyagi függetlenéget és szabadásg elérését (Nem hiszed, olvass tovább!)
Mit nyersz vele Te?
- Te is jobban megérted az alapvető ismereteket, amelyet javadra fordíthatsz
- képessé válsz követni és lehetőségeid szerint segíteni gyermeked pénzügyi fejlődését
- azt tudatot, hogy gyermekedet az anyagi függetlenség kialakítása útjára tereled
Az Anyabank/Papabank alaptőkéje a zsebpénz
Az Anyabank/Papabank működtetéséhez – ez ugye minden más bank esetében is így van – alaptőkére van szüksége. Az alaptőkét a dolgok természetéből adódóan a zsebpénz jelenti. (A kicsit idősebbek diákmunkával, egyéb módon maguk is gyarapítják a rendelkezésükre álló összegeket, a bank alaptőkéjéhez természetesen ezt is hozzá kell számítanotok.)
A szülők közül azonban még sokan nem fedezték fel, hogy a zsebpénz a legalapvetőbb pénzügyi alapelvek, a pénzügyi fegyelem kialakításának csodálatos eszköze lehet. Sok esetben csak arról szól, hogy a gyerek hónap elején megkapja, ám hó végére üres a bukszája, tőled kunyerál “hitelt”, amit rossz esetben meg is kap, és még rosszabb esetben a hó elején esedékes következő zsebpénzből le sem vonsz tőle. Is
Ismerős történet?
Nos ez esetben a zsebpénznek pedagógiai szempontból semmi haszna sincs. Pedig óriási lehetőségek rejlenek benne. A pénzt kezébe adva elbeszélgethetsz vele arról, hogy milyen jó volna, ha hó végén tudna mihez nyúlni, ha éppen megkíván valamit. Elmondhatod neki, hogy ha ennyit, meg ennyit félretesz havonta, akkor megvehet magának olyasmit amire már régóta vágyik. Értésére adhatod, hogy mindez csak akkor működik, ha előre meghatározza mire akar majd költeni, ahhoz mennyit kell félretennie. Azt is meg kell tanulnia – esetleg saját kárán, hogy rosszul jár, ha a félretett pénzt elkölti másra. Ha kicsit idősebb a gyermeked, arra is emlékeztetheted, hogy mennyivel jobban jár, ha a félretett pénzt nem csak otthon őrzi, hanem – persze az elején a Te segítségeddel – valamilyen módon szaporítja, befekteti.
Mit is taníthatsz meg gyermekednek a zsebpénzzel?
- a megtakarítás értelmét
- a pénz megtartásának képességét
- a pénz gyarapításának a képességét
- a döntéshozatalt és annak felelősségét
- a pénzügyi terv készítését
- a pénz helyes beosztását
- a pénz hosszú távú megtartásának alapjait
- a befektetés lényegét
Mindig tartsd szem előtt, hogy nem a zsebpénz mennyisége a lényeg, hanem az, hogy mit tanítasz vele, és a gyermeked mit csinál vele! Ha csak havi 500, vagy 1000 forintot engedhetsz meg magadnak, a dolog ugyanúgy működhet, mintha 5000-et, vagy 10 ezret. Fontos, csak az, hogy megtanítsd őt arra, hogy kezében lévő pénz beosztására.
Melyek az Anyabank/Papabank működésének elvei?
A beosztást egyszerűvé, a kezelést könnyűvé teszi az Anyabank. Ha úgy döntesz, hogy bankot nyitsz, néhány egyszerű, de fontos dolgot előre meg kell határoznod.
Ezeket döntsd el előre!
- Mennyi a havonta rendszeresen érkező összeg (zsebpénz)?
- Mekkora a kamat?
- Melyek a működés egyéb szabályai szabályai? (pl. a hónap melyik napján van pénzbefizetés, azaz mikor érkezik a zsebpénz? ki vezeti a könyvelést? ad-e hitelt a bank? hol tartjátok a bankba beérkező pénzt stb…)
- Belső használata, jópofa nevet is adhattok a Bankotoknak (ez persze nem kötelező)
Fontos, hogy ezekben a dolgokban előre megállapodj gyermekeddel, közösen rögzítsétek a játékszabályokat, mert csak akkor érzi magáénak, ha aktívan részt vett a kialakításukban, másrészt pedig ezzel elkerülsz minden későbbi vitát.
Hogyan fogj hozzá?
A három boríték titka – hosszú táv, rövid táv, most
Ha azt akarod, hogy a gyerek – akár a legnagyobb elhatározás, a legjobb szándék mellett is – ne szórja el nyomban a hó elején kapott pénzét, fontos, hogy a gyerek fejében és a gyakorlatban is el tudja különíteni a megtakarításra kijelölt pénzt. Ennek érdekében született meg a három boríték ötlete, mely azonnal rendet tesz a fejükben.
Vegyél elő három borítékot, az egyikre írd rá, hogy “hosszú táv,” a másik hogy “rövid táv,” a harmadikra pedig azt, hogy “most” . Jópofa, ha a három boríték különböző színű is, és a hosszú távú megtakarítások céljára pirosat választasz.
Kérd meg gyermekedet, hogy a már összegyűjtött pénzét, vagy az abban a hónapban kapott zsebpénzét ossza szét úgy, hogy mindegyik borítékba tegyen annyit, amennyit jónak lát.
Melyek legyenek az elosztás szempontjai?
- Most – Ebbe a borítékba azt az összeget tegye, amelyből bármikor kivehet, és elköltheti, amire akarja
- Rövid táv – ide már nagyobb összegek kerülhetnek. Ebből nem költhet minden héten, ugyanis ide teszi a gyerek azt a pénzt, amit azért gyűjt, hogy valami nagyobb dolgot vásároljon magának (fényképezőgép, táblagép, új bicikli stb…)
- Hosszú táv (a PIROS boríték) – ebbe a borítékba kerül az a pénz, amit a gyerek félre tesz, de nem költi el, sem most, sem rövid távon. Ez a megtakarítás borítéka. Mondd el neki, hogy ebbe a borítékba minden hónapban tegyen valamekkora összeget. Ez lesz későbbiekben az, amit majd csak évek múlva használ el, lehetőleg valamilyen befektetésre.
Hosszú távú megtakarítás = pénzügyi önállóság, szakmai függetlenség
Minél idősebb a gyermeked, annál jobban belátja, hogy a hosszú távra szóló (piros) borítékba kerülő pénzösszegekkel első millió forintjának alapköveit rakja le, ami majdani vagyonának kezdődőkéje lehet.
Hívd fel a figyelmét arra, hogy a legjobb egyetemekről, kitünő minősítésű diplomával kilépő fiatalok is csak egyik-napról a másikra élnek. Hiába tanultak csaknem húsz évet, sajnos az iskolai tananyagban a legalapvetőbb pénzügyi ismeretek sem szerepelnek. Márpedig ha ezeket az ismereteket a gyerek nem kapja meg, akkor hiába a magas iskolázottság, a rengeteg különóra, az egyetemről kilépő fiatal nem képes pénzügyileg függetlenné válni. Ez akadályozza fejlődését választott szakmájában is, hiszen kénytelen olyan munkákat elvállalni, amelyek anyagilag ugyan megérik, de szakmai fejlődését nem segítik.
Excel tábla vagy kockás füzet
A három boríték kialakítása után már csak egy-két technikai részlet van hátra. A számítógépeden egy excel táblában nyiss egy folyószámlát a gyermeked számára, és minden hónapban az előre meghatározott napon könyveld el a zsebpénzüket, s a tábla automatikusan kiszámolja az aktuális egyenleget. Ne veszítsd el a reményt akkor sem, ha az excel tábla kezelésében nem vagy rutinos, a célnak teljesen jól megfelel egy kockás füzet is – ez esetben persze neked kell az egyenleget kiszámolnod. Ugyanezen táblázatban aztán sorra fel kell tüntetnetek a pénzkiáramlásokat is. Fontos megjelölni azt is, hogy az egyes kiadások honnan, melyik borítékból származnak.
Két aranyszabály
1. Mindig add a gyerek kezébe a pénzt, és hagyd tévedni!
A Bankba beérkező összegeket, a zsebpénzt, vagy a gyerek által egyéb, más módokon megkeresett pénzt a gyerek mindig kapja kézbe, rendelkezzen vele szabadon, ossza be saját belátása szeriont. Ha ugyanis Te kezeled, vagy netán egy kereskedelmi bankba teszed a számára, és csak virtuálisan vezetitek a költségeket egy excel táblán, vagy egy füzetben, az a gyereknek az egész semmit sem jelent. Csak akkor érzi magáénak, ha megfoghatja a bankókat, és saját maga osztja szét a különböző célra szánt összegeket.
Tanácsaiddal természetesen segítheted őt, de lehetőség szerint óvakodj a tiltástól. Hagyd meg neki a tévedés jogát! (Tény, hogy ez jár bizonyos kockázattal, lehet, hogy lesz néhány értelmetlen kiadása, de ezzel ő csak tanul. persze ez neked is kiadás, de gondolj arra, hogy a pénzt gyermeked pénzügyi oktatásába invesztáltad. Ugyanúgy, mint ahogy fizetsz a külön nyelvóráért, a zeneóráért, vagy az úszótanfolyamért.)
2. Mindig fizess kamatot!
Ahogy az “igazi” bank, az Anyabanknak is mindig kell kamatot fizetnie a bent lévő pénz után.
A kamatnak elég magasnak kell lennie ahhoz, hogy egy hónap alatt is érzékelhető pénzgyarapodást lásson a gyermeked, és megértse a kamatos kamat előnyeit. Célszerű lenne, ha a kamatos kamattal a betét értéke nem sokkal több, mint egy, vagy két év alatt megduplázódna. Mindezt figyelembe véve javasolható a heti egy százalékos kamat. Ez éves szintes – kamatos kamat lévén – 68 százalékot jelent, ami jóval magasabb a kereskedelmi bankokban kínált kamatnál, de megéri, mert ösztönző hatással van a gyerekre. Ez persze neked plusz pénzbe kerül, de gondolj arra, hogy a pénzt gyermeked pénzügyi oktatásába invesztáltad. Ugyanúgy, mint ahogy fizetsz a külön nyelvóráért, a zeneóráért, vagy az úszótanfolyamért.
Fontos, hogy rendszeresen vezessétek a bankszámát, és rendszeresen ellenőrizzétek az Anyabankban lévő pénzt, hogy a gyerek érezze, miként gyarapszik a pénze. Ne hidd, hogy csak ő tanul belőle. Könnyen lehet, hogy számodra is hasznosak lehetnek azok az ismeretek, amelyekkel az Anyabank működtetése közben megismerkedsz.
Kezdd el! Nyisd meg a bankodat ma! A bankod megnyitátához segítséget itt találsz>>
módszerek szülőknek oktatócsomagot!
2 könyv + 4 DC
Soha nem volt még ilyen fontos, mint ma, hogy gyermeked értse a pénzügyeket, és tudjon bánni a pénzzel …és ezt csak Te tudod biztosítani, mert az iskolában nincs pénzügyi képzés!
Klikk ide a további részletekhez!