Túlélő tippek ha munkanélküli lettél

munkanélküli

Te mihez kezdenél, ha holnap elveszítenéd a munkád?  Ne keseredj el! Nézd meg ezt a néhány tanácsot, amelyek segítenek újra talpra állni. Ha érdekel a tőzsde világa akkor tekintsd meg a Tőzsde Habbal oktatócsomagot.

2017. április 26.
szerző:
Alkér Orsolya [shareaholic app="share_buttons" id="26d362395d18a66f20bbe5558b6a3720"]

Oszd meg mással is!

Kétségbe esve böngészed a Túlélő tippek ha munkanélküli lettél című weboldalakat? Ne is mondd tovább! Nyilván egyik napról a másikra munkanélküli lettél, megkaptad az utolsó havi fizetést, esetleg végkielégítést, de most aztán hogyan tovább? 

Sajnos szinte senki nincs bebiztosítva ez ellen, és ha megtörtént a baj, az életnek akkor is mennie kell tovább. Élned kell, el kell tartanod a gyerekeidet, iskoláztatnod kell őket, fizetned a rezsit. Ha munkanélküli vagy, nem ülhetsz ölbe tett kézzel, arra várva, hogy valaki jön, és hoz egy zsák pénzt, amíg sikerül valahol egy új állást kapnod.

Próbálj ki néhány tippet az alábbiak közül, biztosan találsz köztük olyat, ami segítségedre lehet, és még az sem kizárt, hogy olyan pénzkereseti forrást találsz, ami addigi munkádnál is kedvezőbb kereseti forrást jelent számodra. 

Légy saját magad főnöke!

A legoptimálisabb megoldás persze a napi nyolc órás állás, remek fizetéssel, bőkezű kiegészítő juttatásokkal. Ha azonban erre épp nincs mód, hasznos, ha van mihez, kihez fordulnod. Legjobb, ha “saját magadhoz” tudsz fordulni, ha a saját magad főnöke tudsz lenni – legalábbis egy ideig, amíg a dolgok kissé nem rendeződnek.

Készülj tehát fel minden eshetőségre időben, váltsd ki az egyéni vállalkozói engedélyt, még akkor is, amikor megvan az állásod. Soha nem tudhatod, mit hoz a jövő. Így apróbb munkákkal pénzt kereshetsz akkor is, ha van biztos(nak tűnő) állásod, és kiegészítheted a fizetésedet.

 Ha addig nem tetted volna meg, az  állásod elvesztését követő napon nyomban regisztráld magad egyéni  vállalkozóként. Tájékozódj, hogy mik a feltételek, és milyen adózási kötelezettségeid lesznek.  Tájékozódj persze arról is, hogy ha munkanélküli lettél, milyen járandóságra vagy jogosult, és mennyi ideig. 

Legyen több pénzforrásod!

Most azt mondod, hogy képtelen vagy többet dolgozni, mint amennyit most dolgozol. Ez csak részben igaz.  Ha felkutatsz részmunkaidős, esetleg otthon végezhető, vagy akár teljesen alkalmi jellegű munkalehetőségeket, akkor nem jöhetsz zavarba akkor sem, ha egyik bevételed – történetesen a teljes munkaidős alkalmaztatásod – kiesik. Ha több helyről érkezik bevételed, soha nem veszíted el egzisztenciális biztonságodat, hiszen nem életszerű, hogy egyszerre mindegyik pénzforrás beduguljon.  

Néhány tipp arra, hogy milyen gyorsan, és túl sok előkészület nélkül bevethető bevételi forrásokhoz tudsz folyamodni, amikor hirtelen amikor beköszönt a szükség.

Keress alkalmi munkalehetőséget, vállalkozz!

  • Keress a szakmádhoz kapcsolódó alkalmi munkalehetőséget! Tedd félre a kellemetlen érzéseidet, ne tartsd kínosnak, hogy felhívod ismerőseidet, és megkérdezed, nincs-e szükségük vállalkozásukban alkalmanként kisegítőre. Ezzel esetleg mindkettőtök számára előnyös munkakapcsolatot alakíthatsz ki. Te némi készpénz bevételhez jutsz, de nem kell elköteleződnöd, közben van lehetőséged intenzív álláskeresésre, ő pedig könnyebben tudja működtetni a cégét, amikor időnként elborítják a tennivalók. Ki tudja, esetleg a későbbiekben komolyabb feladatokat is kaphatsz a cégénél.  
  • Használd fel képzettségedet, és indíts saját kis vállalkozást. A lehetőségek skálája szinte végtelen, a vízvezetékszereléstől, a nyelvtanításon, fordításon, át a könyvelésig, rendezvényszervezésig, fuvarozásig bármivel foglalkozhatsz. Ne feledd azonban, hogy vannak olyan tevékenységek, amelyek esetében szakértelmedet bizonyítvánnyal igazolnod kell. 
  • Ha nem akarsz kivállalkozást indítani, vagy a tervezett vállalkozásodhoz sürgősen készpénzre van szükséged, keress alkalmanként – vagy akár csak hétvégén – végezhető, képzettséget nem igénylő tevékenységet. A szupermarketek mindig keresnek árufeltöltőt, illetve más egyéb különösebb kvalifikációt nem igénylő munkatársat. Jelentkezz ezekre a helyekre! 
  • Gondold végig, papírral igazolható képzettségeden kívül mihez értesz. Ha komolyan pénzre van szükséged, időnként használd  ezt, a hobbi szinten megtanult szakértelmedet is. Pl. segíthetsz a szomszédodnak, ismerősödnek megjavítani a számítógépét, korrepetálhatod a szomszéd kisfiát matekból, ha nincs is éppen tanári képzettséged, “csak”például  mérnök, vagy informatikus vagy….

Bérleti díjak

  • Ha van egy kis nyaralód valahol, vagy örököltél egy kis lakást (házat) a pl. a nagymamától ne hagyd parlagon, add ki! Akár hosszú távra, akár Airbnb-n keresztül.
  • Ha nagyobb, többszobás a lakásod, Airbnb-n keresztül akár csak egyetlen szobát is kiadhatsz.  A bérleti díj hasznosan járul hozzá a költségvetésedhez. Előtte persze tájékozódj, hogy az ingatlankiadás melyik formája a legpraktikusabb számodra.    

Részvények, kötvények

  • Ha sürgősen készpénzre van szükséged, és van néhány részvényed, használd fel az osztalékukat.

Ha a tőzsdéről, a tőzsde működéséről szeretnél többet megtudni, itt kaphatsz részletesebb tájékoztatást…

  • Ha a bankod 1 százaléknál kevesebb kamatot fizet azt ott elhelyezett pénzedre, (ez a jelenlegi kamatkörnyezetben erősen valószínű), akkor keress más megtakarítási lehetőséget. Vásárolj megbízható kötvényeket, vagy esetleg ingatlant. Tájékozódj, hogy milyen befektetési lehetőségek állnak rendelkezésre. 
  • Ha az elbocsátás nyomán végkielégítést kaptál, a pénzt semmiképpen ne tartsd a bankban. Gondold végig, hogy – a főállású fizetésed kiesését figyelembe véve – a napi megélhetéshez mekkora összegre van szükséged, a többi mindenképpen fektesd stabil hozamot jelentő, hosszú távra szóló kötvényekbe.

Ha úgy érzed, nem vagy elég tájékozott a befektetések módjáról, arról, hogy milyen lehetőségeid vannak, tudunk segíteni Neked….

Költs kevesebbet, mint amennyi a bevételed!

Egy ideális világban – legalábbis ahogy a dolgok addig működtek – havonta érkezett a számládra egy fix összegű fizetés, és (optimális esetben) volt némi megtakarításod, amelyet  bankszámlán, vagy kötvényekben tartottál. Ehhez esetleg alkalmanként járult némi kiegészítő jövedelem. 

A havi fix megszűnésével az ideális világnak vége, ki kell kecmeregned a nyugodt állóvízből, és magadnak kell gondoskodnod pénzügyi helyzeted alakításáról. Nyugdíjas korodig meg kell teremtened azt a pénzügyi függetlenséget, amely akkor is biztos megélhetést jelent számodra, amikor már nem akarsz dolgozni.   

Három dolgot mindig tarts szem előtt

  1. Minden bevételi forrás számít
  2. Mindig  igyekezz kevesebbet költeni, mint amennyi a bevételed!
  3. Pénzügyi lehetőségeidet hosszú távra tervezd!

Ahhoz, hogy kevesebbet költs két út vezet

  1. növeled a bevételeidet
  2. csökkented a kiadásaidat

Jó, ha egyszerre mindkét módszert alkalmazod. Meg fogsz lepődni, hogy ha komolyan elgondolkodsz, mennyi olyan apró lehetőséget találsz majd,  amellyel visszafoghatod a kiadásaidat anélkül, hogy komolyan meg kellene változtatnod az életmódodat.  Ha csupán tíz százalékkal csökkented havi kiadásaidat (pl. csökkented a telefonszámládat, kerékpárral jársz dolgozni, stb…) és tíz százalékkal növeled bevételeidet, az havonta máris 20 százalékos megtakarítást jelent.

Ennyi a tiszta megtakarításod, amit soha ne élj fel, hanem jó hozamú befektetésekben kamatoztasd hosszú távra.

Ez persze nem jelenti azt, hogy ne próbálkozz tovább álláskereséssel. Viszont ha az álláskeresés időszaka alatt hozzászoktál bizonyos megtakarítási szokásokhoz, azokat ne hagyd el akkor sem, ha ismét főállású munkaviszonyod lesz. Hasonlóan érdemes megtartani néhány – az új munkád mellett is végezhető – mellékes jövedelmet biztosító forrást is. Az így keletkező pluszbevételeket örömödben ne luxusnyaralásra, új autóra költsd, hanem megtakarításaidat gyarapítsd vele.   

 

Biztonságos és sikeres befektetésekhez segítséget
itt találsz:
Befektetés Habbal oktatócsomag – 250 oldalas könyv 7 befektetés tervező kalkulátorral
– Befektetői észjárás a´la, Warren Buffett tanítómestere, Benjamin Graham –

Klikk ide a segítségért!

Szólj hozzá!