tőzsde szerepe

Miért jött létre a tőzsde?

Miért jött létre a tőzsde?

A tőzsde szerepe jelentős a mostani életünkben. A tőzsde nélkül soha nem jöhettek volna létre a nagy forradalmi iparágak: vasút, autó, olaj, repülőgép, elektronika, számítógép, internet, stb. És milyen izgalmas, hogy az utóbbi kettő segítségével a géped előtt ülve éppen itt olvasod az oly sokat szidott és tévhitekkel felvértezett tőzsde kialakulásának okát.

Ugyanis a spekuláció útján elért árfolyamnyereség az, amely képes a megvalósításokhoz és elterjesztéshez szükséges pénzt bevonzani a nagy-és kisbefektetők zsebéből. Ezeket a megtakarításokat a tőzsde a különböző befektetési lehetőségek révén teríti a gazdaságban.

Ennyi befektető, vagy máshogy mondva spekuláns, soha nem venne részvényt, ha nem lenne biztos abban, hogy ha részvényeit bármikor készpénzre válthatja. Még ha a haszon kedvéért is, de a tőzsdei befektető a gazdaság rendelkezésére bocsátja tőkéjét. A gazdaságnak pedig szüksége van a tőke növekedéséhez, a foglalkoztatás növeléséhez és a fejlődéshez.

Mivel a gazdasági fejlődés legnagyobb vívmányai induláskor mindig nagy kockázatot tartalmazott, ezért azok hitelek révén soha nem juthattak volna olyan nagy sikerre. Ugyanis a vállalkozók soha nem lettek volna hajlandók oly nagymértékben eladósodni, és a bankok sem bocsátottak volna akkora összeget a rendelkezésükre, mint ahogy a részvényesek tették és teszik a mai napig is a meggazdagodás reményében.

Ahogy André Kostolany, tőzsde guru mondta: “Az igazi motor a részvénytőzsde. Alapja a részvénytársaság, üzemanyaga pedig a tőzsdei spekuláció.”

Hát ez a tőzsde szerepe. Tőzsde nélkül a nagy találmányok és vívmányok soha nem tudtak volna ilyen széles körben elterjedni, és Te sem olvasnád ezt a bejegyzést a számítógépeden keresztül.

Úgy gondolod, Te is elmerülnél a tőzsde világában?

Ne feledd, tőzsdei ismeretek nélkül tőzsdézni extra kockázatot jelent! Te ne kockáztass!

Segítségedre lehet a következő néhány ajánlat:
>> https://www.maganpenzugyiakademia.hu/termekek/tozsde-habbal-oktatocsomag-konyv-cd/
>> https://www.maganpenzugyiakademia.hu/tozsde-pofonegyszeruen/

Segítséget a tőzsdézéshez itt találsz:
Tőzsde habbal

Klikk ide a segítségért!

isaac newton

Tudtad? Isaac Newton 3 millió dollárt veszített!

Isaac Newton, egyik legnagyobb fizikus 3 millió dollárt veszített (mai értéken) a megfelelő pénzügyi tudás hiányában!

Bizonyítható, hogy a magas IQ és egyetemi végzettség önmagában senkit nem tesz intelligens pénzkezelővé vagy befektetővé.

Isaac Newton nevét mindenki ismeri.
Az egyik legnagyobb tudós volt, mégis az egyik részvény-vásárlási döntésével mai értéken számolva 3 millió dollárt veszített.

1720 tavaszán Anglia legfelkapottabb vállalatának, South Sea Company részvényese volt. Miután úgy érezte, hogy a piacon a dolgok kezdnek bizonytalanná válni először 100%-os haszonnal eladta részvényeit. 7000 fontot vágott zsebre.
Ám néhány hónap múlva, megrészegülve a jó piaci hangulattól, sokkal magasabb áron visszavásárolta a részvényit és veszített rajtuk 20 000 fontot. (mai értéken 3 millió dollár).
Élete hátralévő részében megtiltotta, hogy kimondják előtte ezeket a szavakat: South Sea.

Newton egyike volt a legintelligensebb embereknek, az intelligencia általános definíciója szerint. Azonban befektetési döntéseiben távol állt attól, hogy intelligens befektető legyen.
Befektetői tudás hiányában hagyta, hogy az érzelmei irányítsák, és ezzel a világ egyik legnagyobb tudósa bolondként viselkedett.

Összefoglalva
Ha eddig nem sok jó pénzügyi és befektetési döntést hoztál, akkor nem az a gond, hogy nem vagy elég okos, hanem, hogy nincsenek meg azok az ismereteid és az a tudásod, amellyel pénzt termelhetsz.

A jó hír, hogy most már mindenki számára magyarul és konyhanyelven is elérhető ez a tudás!
>> https://www.maganpenzugyiakademia.hu/termekek/tozsde-habbal-oktatocsomag-konyv-cd/
>> https://www.maganpenzugyiakademia.hu/termekek/befektetes-habbal-csomag/

Biztonságos és sikeres befektetésekhez segítséget itt találsz:
Befektetés Habbal oktatócsomag – 250 oldalas könyv 7 befektetés tervező kalkulátorral
– Befektetői észjárás a´la, Warren Buffett tanítómestere, Benjamin Graham –

Klikk ide a segítségért!

donald trump

2,9 milliárd dollár helyett 8 milliárd dollárja lehetne Donald Trumpnak…

“Ezzel a szuper egyszerű módszerrel Donald Trump (ingatlanbefektető) még gazdagabb lehetne, anélkül, hogy bármit is csinált volna az elmúlt évtizedekben!” – jelent meg a cikk a nationaljournal-on online.

Évtizedek óta tele van az amerikai újság, tévé, rádió, Facebook, arról, hogy Donald Trump milyen gazdag…

Az amerikai választásokon is indul… Igen hangos kampányától zeng egész Amerika, amely sok ellenérzést váltott már ki az emberekből. Talán ez a cikk is ezért látott napvilágot, mert már eleget hallották már, milyen gazdag is ő.

Maga Donald Trump is megdöbbenne, ha meglátná ezeket a számokat, éppenúgy, ahogyan te is megdöbbensz majd.  Ugyanis, ha ezt a szuperegyszerű befektetési módszert követted volna, amelyhez nem kell semmilyen mély befektetői ismeret, akkor nézd meg ma mennyi pénzed is lehetne!

Ne feledd! Soha nem késő, ezért bármikor elkezdheted a befektetés ezen szuperegyszerű, robotpilóta módszerét. De nézzük meg, mit modnanak a számok!

Nézzük a mai számokkal, mert így könnyebb meglátni ennek az erejét!

Ha havonta az alábbi mennyiségeket takarítottad volna
meg 10-20-30 éve, akkor most ennyi pénzed lenne:

1) Havi 20 000 Ft megtakarítással
Ha 10 éve kezdted volna – 4 milliód lenne
Ha 20 éve kezdted volna – 13 milliód lenne
Ha 30 éve kezdted volna – 34 milliód lenne

2) Havi 50 000 Ft megtakarítással
Ha 10 éve kezdted volna – 10 milliód lenne
Ha 20 éve kezdted volna – 32 milliód lenne
Ha 30 éve kezdted volna – 86 milliód lenne

3) Havi 100 000 Ft megtakarítással
Ha 10 éve kezdted volna – 19 milliód lenne
Ha 20 éve kezdted volna – 64 milliód lenne
Ha 30 éve kezdted volna – 172 milliód lenne

4) Havi 150 000 Ft megtakarítással
Ha 10 éve kezdted volna – 29 milliód lenne
Ha 20 éve kezdted volna – 97 milliód lenne
Ha 30 éve kezdted volna – 257 milliód lenne

(A kalkulációkat a Befektetés Habbal “Hogyan gyarapítsd a pénzed kalkulátorral számítottam ki 2 perc alatt)

Ergo: Minél korábban kell elkezdened megtakarítani és befektetni, és ha nincs megtakarításod, akkor AZONNAL kezdj el megtakarítani és befektetni azt!

Hova?

Erről van szó a Befektetés Habbal című oktatócsomagban is. Nézz bele itt: https://www.maganpenzugyiakademia.hu/termekek/befektetes-habbal-csomag/

Soha nem volt még ilyen egyszerű meggazdagodni, mint ma!

Lépések tehát a következőek:
1) Elolvasod a Befektetés Habbal oktatócsomag könyvét.
2) Kiszámolod a Befektetés Habbal oktatócsomag kalkulátoraival hogyan gyarapítsd a pénzed.
3) Követed azt, amit a Vagyonteremtő TUDÁSBANK előadásban hallasz. – kb. 2-3 órás ügyintézés
4) Havonta megtakarítasz és befektetsz – havi maximum 30 perc.

Ennyi.

Attól függően, hogy mennyit tudsz/akarsz és fogsz havonta megtakarítani, attól függően lesz a jövőben pénzed.

Ne várj hát tovább!

Lépned kell, ha nem a “nincs pénzem” nyavalygók közé akarsz Te is tartozni, hanem azok közé, akiknek van pénze.

Ehhez ezt a minimális időt rá kell fordítanod.

Tedd meg hát az első lépést és tudd meg, hogy mit és miért azt érdemes tenned! Donad Trump nagy vagyonnal rendelkezik, és Te ezzel az egyszerű módszerrel te is azok közé tartozhatsz, aki egy kisebb nagyobb vagyont építenek fel életük során.

Biztonságos és sikeres befektetésekhez segítséget itt találsz:
Befektetés Habbal oktatócsomag – 250 oldalas könyv 7 befektetés tervező kalkulátorral
– Befektetői észjárás a´la, Warren Buffett tanítómestere, Benjamin Graham –

Klikk ide a segítségért!

Bitcoin Gold: Ragyogó siker vagy szemfényvesztés?

Az altcoin-ok piaci pozícióját számos olyan szempont befolyásolja, amelyek ugyan elsőre kissé technikai jellegűnek tűnhetnek, mégis csak ezek megértése révén láthatjuk át a kriptovaluták piacán zajló folyamatokat. Ha nem értjük a háttéreseményeket és az azokat befolyásoló tényezőket, akkor könnyen felülhetünk a média által generált hullámokra, és tudatlanságunkban vagy lelkesedünk valamiért, amiért nem kellene, vagy elutasítunk egy új fejlesztést – ami pedig érdekes befektetés is lehetne.

A Bitcoin Gold lecsatlakozása a Bitcoin-ról: újabb hard fork 2017. október 25-én

A Bitcoin bányászat az elmúlt évtizedben elérte azt a népszerűségi szintet, hogy – ellentétben a kezdeti időszakkal, amikor bárki egyforma eséllyel bányászhatott Bitcoin-t – ma már csak speciálisan erre a célra gyártott gépekkel (ASIC ) lehetséges a bányászat. A Bitcoin Pool-ok megalkotása a nagy, tőkeerős Bitcoin bányászati vállalkozásokat erősíti a piacon, teljesen kiszorítva ezzel az egyéni személyeket a Bitcoin bányászat területéről.

Ebből a szempontból tekintve a Bitcoin centralizáltabbá vált. Ennek a – sokak szerint negatívnak tartott változást – szándékozza kiegyenlíteni a Bitcoin Gold (BTG vagy Bgold). A név megtévesztő lehet:

A Bitcoin Gold-nak semmi köze az aranyhoz, mint nemesfémhez, sem pedig a BitGold nevű arany befektető és fizető céghez.

A Bitcoin Gold ugyancsak teljes mértékben független a korábbi hard fork-októl, mint amilyen az augsztus 1-i Bitcoin Cash (BCH vagy Bcash), vagy a november közepére időzített SegWit2x (S2X vagy Bizcoin) hard fork.

A fork eredetileg a szoftverfejlesztési projekteknél használt zsargon. Arra a jelenségre utal, amikor egy fejlesztési projekt során a fejlesztők (egy csoportja) a szoftver forráskódját az eddigi iránytól eltérően továbbfejleszti, ezért nemcsak a projektben, hanem sokszor az érintett fejlesztők csapatában létrejövő szakadást, elválást is ezzel a szóval illetik.

Miért jött létre a Bitcoin Gold? Milyen igényre válaszol?

A Bitcoin Gold megváltoztatja a Bitcoin SHA-256-os algoritmusát, amelyet jelenleg többségében kínai ASIC bányászok uralnak, és egy új algoritmusra alapozza a működését: az Equilash algoritmusra. Ezt az algoritmust használja a zCash (Classic), a Zencash és a Hush kriptovaluta is. Az Equihash-t többnyire grafikus kártyákkal (GPU) bányásszák.

A Bitcoin Gold értékesítési prezentációja szerint azért fontos a bányászati lehetőséget visszaadni az egyéni felhasználók részére, hogy a decentralizáció megerősödhessen. Mindemellett 2018-ban jelentős orosz és japán Bitcoin-bányászati tevékenység beindítása várható, így a Bitcoin bányászat központosítási problémái részben magától (is) rendeződni látszanak.

A Bitcoin Gold mögött az ember Jack Liao, aki a hongkongi székhelyű Lightning ASIC-nak a vezérigazgatója. Ez a cég főleg Litecoin bányászatra specializálódott, és kriptovaluta hardvereket gyárt. Bizonyára nem véletlen, hogy a Lightning ASIC gyárt egy multi-GPU bányászati egységet, amelyből jelenleg 913 egységet tart készleten. Ha a Bitcoin Gold-nak sikerülne piaci részesedést elnyernie a Bitcoin-tól, a LightiningASIC nagy nyereségre tenne szert mind az új altcoin bányászása, mind pedig a bányászok értékesítése révén. Minthogy a Bcash és a Segwit2x forkok is teljesen nyilvánvalóan pénzügyi érdekeken alapultak, nem lehet elítélni a LightningASIC-ot ezekért a tetteiért. Ha a Bitcoin-osok nem kapnának kompenzációt ingyenesen juttatott új altcoin-ok formájában ezen szétválások alkalmával, akkor a zavar és a káosz tűrhetetlen lenne.

Hogyan követelj biztonságosan Bitcoin Gold-ot?

A Bitcoin pénztárcádban tartott Bitcoin-ok feljogosítanak arra, hogy a fork idejében ugyanekkora összegben Bitcoin Gold-ot kaphass. Ez természetesen csak akkor érvényesülhet, ha megvan a tárcádhoz hozzáférést biztosító privát kódod.

A fork folyamata a Bitcoin Cash folyamatához lesz hasonló, bár feltehetően ez alkalommal minden még gördülékenyebben történik, hiszen már van előzetes tapasztalat, és volt előkészületi idő.

Mint mindig, a legfontosabb most is annak biztosítása, hogy a Bitcoin privát kódodat biztonságban tudd, mert a Bitcoin Classic értéke sokkal magasabb, mint a Bitcoin Gold árfolyama.

Fontos felhívni a figyelmet annak a veszélyére, hogy csalók azzal próbálkozhatnak, hogy Bitcoin Gold-ot juttatnak számodra, ha megadod nekik a Bitcoin tárcád privát kódját. Tartsd észben: a Bitcoin tárcád privát kódjának megosztásával a Bitcoin-jaid feletti teljes kontrollt átadod valaki másnak. Legyél óvatos!

Bitcoin Gold: Megtartani vagy eladni?

Amikor megpróbáljuk megtippelni a Bitcoin Gold jövőbeli árfolyam értékét, a Bitcoin Cash a legközelebbi figyelembe vehető példa. Ésszerűnek tűnik azt feltételezni, hogy a Bgold sokkal alacsonyabb értéket fog elérni, mint Bcash. A Bgold ugyanis sokkal kisebb támogatást élvez a bányászok és kapcsolódó cégek, és azok részéről, akiket „anti-alap (anti-core) közösségnek” nevezhetünk. Könnyen elképzelhető, hogy a Bgold kezdetben a Bitcoin árfolyam kb. 10%-ának értékét éri el, de az 5%-os szint talán még valószínűbb. Ha azt feltételezzük, hogy a Bitcoin Gold árfolyam értéke a Bcash árfolyam alakulását fogja leképezni alacsonyabb szinten, akkor a következő várható: nagy ingadozás a kibocsátás hónapjában, amelyet aztán magas árú értékesítések követnek, a piac felpumpálja az árfolyamot, majd ezt követi (a Bgold fejlődésének függvényében) a fokozatos hanyatlás.

Van mégis valami, ami optimizmusra adna okot?

A Bgold mögött álló csapat technikailag kompetensebbnek tűnik, mint a Bcash fejlesztői. A Bitcoin Gold GitHub raktára például sokkal aktívabb, mint a Bitcoin Cash-é. A Bcash weboldalával szöges ellentétben, a Bgold nem a „zöldfülű-barát” Wix oldalon üzemel. Bcash határozottan elutasította a Bitcoin SegWit frissítését, míg a Bgold integrálta azt. Ez alapján elképzelhető, hogy a Bitcoin Gold a további Bitcoin fejlesztéseket is beépíti a saját rendszerébe, mint pl. a Lightning Networks. A hírek szerint a Bgold a cím formatálást is meg akarja változtatni azért, hogy elkerüljék a felhasználók véletlen Bitcoin utalását Bitcoin fork-sarokba (fork-coin addresses ) küldését. Ezen túlmenően a Bcash Sürgős Vészhelyzeti Algoritmusa (Emergent Difficulty Algorithm, EDA) téves blokk időket rögzített: vagy túl lassú volt, vagy túl gyors. A Bgold blokkonkénti nehézségi igazodása bizonyára kitermeli a saját nehézségeit. Ezeket a technikai részleteket figyelembe véve úgy tűnik, hogy a Bgold-nak jobb a túlélési esélye és a fenntarthatósága, mint a Bcash-é. Az otthoni bányászat vonzó lehetősége miatt az is könnyen elképzelhető, hogy a Bgold a Bcash piaci értékét beszippantja. Minthogy azonban csak egy utánzatról van szó, A Bgold feltehetően nem gyakorol komoly hatást magára a Bitcoin-ra.

Pesszimizmusra okot adó tényezők

A Bitcoin Gold-ot eredetileg egy ICO-ként hirdették meg, bár ezeket a korai meghirdetéseket utólag igyekeztek – nem tökéletes sikerrel – eltüntetni az internetről. Finoman fogalmazva tehát úgy tűnik, hogy a BTG terve többszörös módosításon ment keresztül. Egy komoly kérdésre azonban még nem tudjuk a választ: vajon a LightningASIC és partnerei fognak-e BTG-t bányászni a fork és az exchange listázási dátumok közötti időben. Ez az elő-bányászás oylan erős csalási jelet küldene ki, hogy a LightningASIC bolond lenne ezt kockáztatni.

Egy másik lehetséges probléma az, hogy a Bgold és a SegWit2x még nem implementálta a replay védelmet. Mit jelent ez? Amíg ezt a funkciót nem illesztik be a rendszerbe, a Bgold küldése során előfordulhat, hogy egy felhasználó véletlenül Bitcoin-t utal – ami egy igencsak drága hiba lehet. A legutóbbi információk szerint a Bitgold hozzáadta a Replay védelmet a rendszerhez. Ezzel együtt továbbra is figyelni kell arra, hogy ne kereskedj BTG-vel (se S2X-szel) amíg a replay védelem nem teljes.

Egy másik alapos indok arra, hogy szkeptikusak legyünk a Bitcoin Gold-dal az az egyszerű ok, hogy nincs rá igazán szükség. Ha a Bgoldot csak egy másik Equihash érmeként bocsátották volna ki a Bitcoin nevének és tranzakciós történelmének előnye nélkül, akkor észre sem vennénk a létezését. Az egyetlen ok, amiért a Bgold érdekes lehet, az az, hogy a Bitcoin birtokosoknak ingyen juttatnak belőle. Amennyiben a Bitcoin birtokosok többsége nem támogatja, a Bitcoin Gold bukásra van ítélve.

Egy másik szempont, ami a Bitcoin Gold-dal kapcsolatban óvatosságra int bennünket, ez a Reddit (egy főleg az USA-ban népszerű fórumrendszer) minta lehetősége. Talán mintáról beszélni túlzás, de azt azért kijelenthetjük, hogy

Bgold-ot vásárolni kockázatos, és inkább talán érdemes elkerülni. Talán egy kis százaléknyit (5 – maximum 25%-ot) hosszú távon megtartani nem tűnik teljes őrültségnek, de ezt tekintsd egyfajta szerencsejátéknak, semmiképpen sem kiszámítható befektetésnek.

Lehetséges, hogy a Bitcoin Gold nagyon rövid időn belül eltűnik a süllyesztőben, vagy az is lehet, hogy valamivel hosszabb ideig marad a víz felett – de pontosan megjósolni lehetetlenség. Annyi már most látható, hogy a tőzsdék többsége – egyelőre – nem fogadta be a Bgold-ot, és nem is nagyon valószínű, hogy ez megváltozna.

Összegzésképpen íme 3 tennivaló, hogy túléld a következő hard fork-ot:

Mindenáron biztosítsd, hogy a Bitcoin pénztárcád privát kódjához csak és kizárólag te férhess hozzá!
A fork utáni első időszakban kerülj mindenféle tranzakciót!
Miután letisztult a helyzet, férj hozzá az új érméidhez, és tedd át őket a pénztárcádba, vagy értékesítsd azokat.

 

ÚJDONSÁG!

Kriptovaluta EXPO 2018. június 16.

Gyere el és tudd meg, hogyan profitálhatsz a kriptovalutákból!

Részletek hamarosan!

Forrás: link99bitcoins.com

Kulcskérdés: Bitcoin biztonság

A Bitcoin biztonság kérdése nagyon aktuális: az elmúlt években számos esetben, loptak el Bitcoin-t hekkerek, vagy vágtak át embereket a kriptovaluta rendszerében.

A mai cikkben a Bitcoin biztonságról beszélünk azért, hogy te ezeket a csapdákat elkerüld.

Mielőtt belekezdünk, szeretnék eloszlatni egy, a Bitcoin-hoz kapcsolódó mítoszt. Nagyon sokan gondolják, hogy csak azért, mert a Bitcoin digitális, feltörhető és manipulálható. Mivel sok lopás történt, az emberek fejében az a kép alakulhatott ki, hogy a Bitcoin nem biztonságos. Mi sem állhatna azonban távolabb az igazságtól.

A Bitcoin, a valuta és a technológia, ami emögött van már számos támadással szemben bizonyított az elmúlt évek során. A gyenge láncszemek a Bitcoin biztonsági hálóján maguk az emberek, akik kezelik a rendszert. Amikor arról hallasz, hogy a Bitcoin-t ellopták, az nem azért történt, mert a technológiával gond van, hanem mert akinek a birtokában volt a Bitcoin, nem volt elég óvatos.

Azt mondani, hogy a Bitcoin nem biztonságos, csak azért, mert sok Bitcoin-t elloptak, az pont olyan, mintha azt mondanád, hogy a dollár nem biztonságos, mert sok dollárt elloptak már az elmúlt évszázadok során, és még most is sok a rablás. A nagy hatalommal nagy felelősség is jár: ha követed a mai napon az alábbiakban leírt előírásokat, akkor a Bitcoin-jaid biztonságban lesznek.

Lássunk neki!

Ha csak egy dolgot taníthatnék neked a Bitcoin biztonságról, az ez lenne:

Neked, csak és kizárólag neked lehet hozzáférésed a Bitcoin pénztárcád privát kódjához.

Ahogy azt az egyik előző cikkben tárgyaltuk, a privát kulcs, vagy a mag mondat olyan, mint egy titkos kombináció egy széfhez. Aki tudja a privát kódot, kontrollálja a Bitcoin-jaidat.

Ha olyan Bitcoin pénztárcát használsz, amelyet egy harmadik fél működted, ez azt jelenti, hogy te és a harmadik fél is ismeri a privát kódot. Ha az a cég le akarja kapcsolni a számládat vagy csak simán el akarnak tűnni a pénzeddel, megtehetik.

Ha a Bitcoin-jaidat egy harmadik fél által üzemeltetett tárcában tartod, ez olyan, mintha a pénzedet bankba tennéd: nem a te birtokodban van a pénz, hanem a bank birtokában. Néha szükséges harmadik fél által üzemeltetett tárcát használnod: kényelmi szempontok miatt, vagy azért, mert vásárolni vagy eladni szeretnél Bitcoin-t. Ez teljesen rendben van. Legyél viszont tisztában a kockázattal, és csak olyan kevés pénzt tegyél ide, amennyit feltétlenül szükséges, és ellenőrizd, hogy a cég vagy a weboldal, amelyik a pénztárca szolgáltatást nyújtja, megbízható-e, mielőtt odateszed a pénzed.

Nagyobb összegű Bitcoin tárolására használj hardver tárcát. Ezek a ma létező legbiztonságosabb formák Bitcoin tárolására. Ennek megfelelően alakul az árfekvésük is, hiszen ez egy fizikai termék, amit meg kell vásárolni, de megéri a nyugalom miatt, amit biztosít.

Most beszéljünk arról, hogy hogyan NE veszítsd el a Bitcoin-jaidat

A Bitcoin elvesztése azt jelenti, hogy valaki elveszíti a privát kódjához való hozzáférést. Volt például egy eset egy Brit férfivel, aki kidobta a régi merevlemezét, amin a privát kódot tárolta. Később rájött, hogy azon volt rajta a Bitcoin tárcájához tartozó privát kód, amellyel 7500 Bitcoin-hoz fért hozzá. Mivel – ha az egyszer elvész – nincs mód a privát kód újragenerálására, a férfi megközelítőleg 10 millió dollárnyi értéket dobott ki a kukába!

Minthogy a privát kód ennyire fontos, feltétlenül tarts egy biztonsági mentést valahol. Írd le egy darab papírra, vagy másold rá egy flash meghajtóra (flash drive), vagy bármilyen olyan formában tárold el, amihez nem lehet távolról hozzáférni. A maximális biztonság érdekében ha lehet, titkosítsd is a kódot. Ma már számos tárca teszi azt lehetővé a számodra, hogy egy jelszóval titkosítsd a privát kulcsot, amikor exportálod azt.

Néhány pénztárca egy 12 vagy több szavas mag mondatot formál a privát kulcs helyett. Ebben az esetben is az a fontos, hogy írd le ezt a mondatot egy biztonságos helyre.

Rengeteg oka van annak, hogy miért fontos biztonsági mentést készíteni a privát kódodról:

A kezdőknek, ha a számítógépedet feltörik, még át tudod utalni a Bitcoin-jaidat egy új tárcába, még mielőtt a hekker véglegesen elvette volna azokat.

Abban az esetben, ha a tárcád megsérül vagy megsemmisül, a privát kulcsot át tudod vinni egy másik virtuális pénztárcába, és így visszaszerzed a pénzedet.

Összegezve tehát: kezeld úgy a privát kulcsot, mint egy nagyon értékes vagyontárgyat, mint amilyen az arany vagy egy ékszer. Tartsd elrejtve biztonságban.

Hogyan NE lopják el a Bitcoin-jaidat

Lopás tekintetében az online pénztárcák és a tőzsdei felületek jelentik a legfontosabb támadási felületet a Bitcoin-tolvajok számára. Ennek a veszélynek az elkerülésére a legegyszerűbb az, ha nem tartasz Bitcoin-t ilyen felületen. Van azonban olyan helyzet, amelyben elkerülhetetlen, hogy – legalábbis valamennyi – Bitcoin-t tőzsdei vagy online tárca felületen tárolj. Például ha gyakran akarsz kereskedni vagy egy bizonyos online pénztárcát használsz az online játékokhoz.

Ebben az esetben nagyon fontos, hogy biztonságosan állítsd be a védelmet egy erős jelszó formájában.

Íme néhány általános útmutatás arra, hogy hogyan hozz létre erős jelszót:

Minél több karakterből áll a jelszó, annál jobb. Legalább 8 vagy annál több karakterből álljon
Igyekezz nagy és kisbetűket vegyesen használni a jelszóban, és keverj bele nem hagyományos karaktereket is, pl. felkiáltójel, kötőjel.
Ne egyezzen meg egy másik számlafelület jelszavával

Természetesen a legjobb jelszó szavak, betűk, számok és szimbólumok random sora, de ezeket nagyon nehéz megjegyezni. Ezért javasolom, hogy érdemes valamiféle jelszó kezelést alkalmazni, amely segít neked létrehozni és észben tartani a jelszavaidat. Rengeteg ingyenes opcióra van lehetőség a piacon.

Van egy jó trükk arra, hogy hogyan generáljunk erős jelszavakat: bizonyos betűk helyett használj meghatározott számokat. Mutatok egy példát:

3z 3gy 3rős j3lszó.

Ezeket a szabályokat minden alkalommal alkalmaznod kell, amikor a Bitcoin-hoz kapcsolódó számládat szeretnéd biztonságban tudni, és jelszót választasz vagy titkosítasz egy file-t. Egy extra tipp: ha a mobil pénztárcádhoz kell PIN kódot választanod, formázz egy 8 jegyű kódot a szokásos 4 jegyű helyett.

Végül, de nem utolsó sorban, ahol csak lehetséges, élj a kettős személyazonosítás lehetőségével. A két tényezős azonosítás (Two-factor authentication, rövidítve 2FA) egy olyan módszer, ahol a felhasználó identitása két teljesen különálló eszközön keresztül kerül azonosításra. A legtöbb esetben ez két tényező kombinációján alapul: az egyik valami, amit a felhasználó tud, a másik pedig az, amit a felhasználó használ. Hadd magyarázzam meg…

Egy jó példa erre a bankautomatából való pénzkivétel: csak a bankkártya megfelelő kombinációja (amit birtokolsz, használsz) és a PIN kód (amit tudsz) együttes azonosítása teszi lehetővé a tranzakció megvalósulását.

Az online felületek esetében az, amit tudsz, az a jelszó lesz, ami pedig a birtokodban van és használod, az a leggyakoribb esetben a mobiltelefonod, amelyen keresztül egy PIN kódot kapsz a bejelentkezéshez.

Ilyen módon, hiába fedi fel egy hekker a jelszavadat, azzal még önmagában nem lesz képes bejelentkezni – hacsak nem szerzi meg a mobilodat is (és az ahhoz tartozó PIN kódot is).

Azonban a sima SMS-t könnyebben megtalálhatja a hekker, mert a telefonodra érkezik. Ezért fontos, hogy speciális 2FA applikációkat használj, amelyeket direkt erre a célra fejlesztettek ki. Ilyen pl. a Google Authenticator és az Authy.

Hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy milyen hálózatot használunk a Bitcoin szolgáltatásokhoz való hozzáféréshez (tőzsde és pénztárca).

Fontos, hogy a bizalmas információkhoz csak megbízható és kellően biztonságos hálózaton keresztül csatlakozz.

Mire gondolok itt? Pl. mindig a jelszóval védett otthoni internet hálózatodat használd, soha sem nyilvános wifi hálózatot a Bitcoin szolgáltatáshoz való hozzáférésre. Természetesen a wifi jelszavának megalkotására is vonatkoznak a fent leírt javaslatok. A nyilvános wifi hálózatok nagyon sérülékenyek, így a hekkerek bármit könnyedén kileshetnek.

Ha mégis nyilvános wifi hálózatot kell használnod, mindenképpen egy Virtuális Privát Network-ön (VPN) keresztül csatlakozz. A VPN-ek olyan programok, amelyek elrejtik az online lábnyomodat, és titkosítják az adataidat, komolyan megnehezítve ezzel a hekkerek dolgát. Számos megbízható VPN szolgáltatás kínál ingyenes védelmet.

Egy másik nagyon fontos biztonsági szempont az, hogy bizonyos legyél abban, hogy a weboldal, amihez csatlakozol biztonságos SSL kapcsolatot használ. Ez azt jelenti, hogy a weboldal címének elején httpss:// olvasható, nem https://.

Most pedig nézzük meg, hogyan kerüld el a Bitcoin átverést

Úgy tűnik, hogy szinte minden napra jut egy Bitcoin átverés. Napjaink legnépszerűbb átverése az adathalászati átverés és a Ponzi Sémák.

Az adathalász emailek és weboldalak magukat legálisnak feltüntető oldalak, de valójában arra vannak kitalálva, hogy ellopják az adataidat. Az emberek rosszindulatú emaileken vagy hirdetéseken keresztül jutnak ezekre az oldalakra, amelyekről azt hiszik, hogy hivatalos, legális weboldalak. Amint beírják a nevüket és jelszavukat az ál-oldalra, az oldalt létrehozó hekker feltöri azokat, hozzáfér az igazi weboldalhoz, és ellopja a Bitcoin-okat.

Hogyan lehet kiszűrni egy adathalász weboldalt?

Először is nézd meg a weboldal címét, és ellenőrizd, hogy helyesen van-e írva az oldal neve.

Másodszor, ellenőrizd, hogy biztonságos SSL kapcsolatot használ, ahogy azt fent leírtuk: tehát a cím httpss-sel kezdődik, nem https-vel. A legtöbb adathalász weboldal nem rendelkezik SSL igazolással, bár létezhet számos kivétel.

Az adathalász emailek hasonló rendszer alapján működnek. A címzett számára úgy tűnik, hogy az email egy hivatalos Bitcoin pénztárcából vagy tőzsdei fórumról érkezik, de amikor az email-ben található link-re ráklikkelsz, egy adathalász weboldalra érkezel vagy egy rosszindulatú szoftver települ a számítógépedre.

Bármikor, amikor emailt kapsz bármilyen Bitcoin szolgáltatótól, győződj meg arról, hogy …

A feladó email címe pontosan a szolgáltató domain nevét tartalmazza, nem pedig valamilyen ahhoz hasonlót.
A legtöbb szolgáltató, ahol regisztrált felhasználó vagy, ismeri a nevedet, és az emailben a neveden szólít. Ezért aztán ha a megszólításban „Tisztelt Hölgyem/ Uram” vagy „Kedves Ügyfelünk” szerepel, ezt vedd figyelmeztető jelnek.
Ha van egy link az emailben, ellenőrizd, hogy a hivatalos szolgáltató oldalára vezet-e MÉG AZELŐTT, HOGY RÁKLIKKELNÉL! Ezt úgy teheted meg, hogy jobb egérre klikkelsz a linken, és kiválasztod a „copy link address” link címének másolása opciót, és beilleszted a linket egy szöveges dokumentumba.
Soha, semmilyen körülmények között ne nyissál meg semmiféle ismeretlen feladótól érkezett email csatolmányt.

A másik népszerű átverési forma a Ponzi Séma.

A Ponzi Séma egy befektetési átverés, amely nagy magas megtérülési rátát ígér alacsony kockázattal. A Ponzi Séma úgy épül fel, hogy a régebbi befektetőket az új befektetők által betett pénzből fizetik ki. Egy ponton túl aztán a Ponzi Séma működtetője általában eltűnik a befektetők pénzével.

A legtöbb Bitcoin Ponzi Séma manapság cloud-bányászati oldalak vagy érem másolók formájában bukkan fel. Ezek az oldalak az érmeid befektetése utáni magas megtérülési rátával kecsegtetnek, majd egyszer csak eltűnnek a pénzeddel. Hogyan tudod tehát igazolni, hogy az oldal legális?

Zárásként íme néhány extra Bitcoin biztonsági tipp:

Amikor pénzt utalsz egy címre, tartsd észben, hogy a Bitcoin tranzakciók visszafordíthatatlanok. Ha a pénzt elutaltad, nincs semmiféle biztosíték, és semmilyen körülmények között nem kaphatod vissza. Éppen ezért minden esetben ellenőrizd le duplán, hogy a cím, amire a pénzt küldöd, helyes.

Soha ne gépeld be a címet manuálisa, mert a Bitcoin címek sokféle különböző karakterből állnak, és könnyű hibát véteni. Vagy másold ki és illeszd be a címet (copy-paste) vagy használd a cím QR kódját és szkenneld be.

Arról is legyél megbizonyosodva, hogy bízhatsz abban az emberben, akinek utalod a pénzt. Ha nem bízol benne, mindig alkalmazhatsz harmadik felet letéti szolgáltatás formájában, amennyiben ebben a címzettel meg tudsz állapodni. Az egyik legnépszerűbb letéti szolgáltatói oldal a Bitrated, ahol a Bitcoin közösségből ismert személyeket köthetsz ki választottbírónak, arra az esetre, ha vitás kérdés merülne fel.

Végül pedig, ha kis értékű tranzakciókat hajtasz végre, egy megerősítés elegendő lehet ahhoz, hogy a javakat eljuttasd a másik félhez. Ha azonban nagyobb összeget kívánsz átutalni, javasoljuk, hogy várjál legalább 6 megerősítést, ahhoz, hogy egészen biztos legyél abban, hogy a tranzakció teljesítésbe ment.

Ennyi mára. Ha idáig eljutottál, már Bitcoin biztonsági szakértő vagy. De a tudás csak fél győzelem.

Itt az ideje, hogy a gyakorlatba is átültesd az ismereteidet. Ehhez segítségül álljon itt egy rövid összefoglaló.

A privát kulcsodat tartsd biztonságban, és legyen róla biztonsági másolatod
Nagy értékű Bitcoin-t csak hardver tárcában tárolj, és soha ne tőzsdén vagy online tárcában.
Legyenek a jelszavaid erősek, egyediek és használj 2FA alkalmazást minden online Bitcoin szolgáltatáshoz
Soha ne kapcsolódj Bitcoin szolgáltatóhoz nyilvános internet hálózaton keresztül. Ha mégis ezt kell használnod, tedd VPN-en keresztül.
Legyél elővigyázatos az emailekkel és weboldalakkal, amelyeket úgy tüntetnek fel, mintha Bitcoin szolgáltatóktól érkezett volna
Használd a Bitcoin Átverés Tesztet, hogy időben felismerd a Ponzi Sémát.
Tartsd észben, hogy a Bitcoin tranzakciók visszafordíthatatlanok, legyél biztos afelől, hogy bízhatsz a partneredben, és ellenőrizd duplán a cím helyességét, mielőtt elindítod az utalást. Várj legalább 6 megerősítést, mielőtt bármiféle árut elküldesz, vagy teljesítettnek tekinted a fizetést.

ÚJDONSÁG!

Kriptovaluta EXPO 2018. június 16.

Gyere el és tudd meg, hogyan profitálhatsz a kriptovalutákból!

Részletek hamarosan!

Forrás: link99bitcoins.com

 

Mi az Altcoin: a Bitcoin javított verziója vagy gyenge utánzat?

Altcoin-nak vagy röviden altnak nevezünk minden olyan digitális valutát, ami nem Bitcoin.

Eddig csak egy kriptovalutáról, a Bitcoin-ról és annak működéséről beszéltünk. Most kitágítjuk a kört, és áttekintjük az egyéb digitális valutákat, az ún. altocoin-okat, és elmagyarázzuk, mi is az az ICO (Initial Coin Offering).

Az altcoin szó az alternative coin, azaz alternatív érme szóösszetételnek a rövidítése.Ide tartozik minden kriptovaluta a Bitcoin-on kívül, mint pl. a Litecoin, a Ripple, a Dash. Mennyire kell ezeket a Bitcoin-epigonokat komolyan venni? Egyáltalán: utánzatról vagy továbbfejlesztett verzióról van szó? Miben mások? Miben tudnak többet nyújtani? Van rájuk kereslet? Vajon mitől függ, hogy ki tudják-e vívni a piac bizalmát?

Felmerül a kérdés: Mi szükség van egyáltalán altcoin-okra? A válasz egyszerű: a Bitcoin nem tökéletes. Általában az altcoin-ok a Bitcoin-nak egy hasonló, de jobb verzióját próbálják leképezni.

A Litecoin pl. gyorsabban bonyolítja le a tranzakciókat, mint a Bitcoin. A Dash és a Monero az anonimitásra fókuszálnak, ezekben a rendszerekben teljességgel lehetetlen a tranzakciókat lekövetni. Minden egyes altcoin valamiben egyedülálló, és jobb, mint a többi.

Az altcoin-ok a bányászatban is eltérnek a Bitcoin-tól. A Bitcoin-bányászat algoritmusa SHA-256, a Litecoin-bányászat algoritmusa Scrypt névre hallgat. Az eltérő bányászati algoritmusokhoz más-más típusú hardver szükséges.

Fontos azt is tudni, hogy ha egy altcoin viszonylag új és kevéssé ismert, akkor nehezebb azzal vásárolni, mert kevesebb helyen ismerik el, és kevesebb kriptovaluta-tárca képes kezelni.

A mai napig többezer altcoin jelent meg a piacon, de csak egy szűk körnek sikerült jelentősebb tömegeket maga mögé állítania. Ilyen pl. a Bitcoin. Az altcoin-ok népszerűségének felmérésének egyik legjobb módja az, hogy a piaci kapitalizációját megméred.

A piaci kapitalizáció (market cap) azt fejezi ki, hogy az adott érme piaca mekkora dollárban kifejezve, tehát mekkora a szóban forgó digitális valuta számszerűsített piaci értéke. Alapul veszik a forgalomban levő érmék számát, és azt megszorozzák a dollár váltási rátájával. Pl. ha 16 millió Bitcoin van forgalomban, és egy Bitcoin ára 2.500 USD, akkor a Bitcoin piaci kapitalizációja 40 milliárd USD-nek felel meg.

Hosszú időn keresztül a Bitcon piaci kapitalizációja a teljes kriptovaluta-piac 90%-át tette ki. Ma, ahogy egyre több altcoin jelenik meg és egyre nagyobb értéket képviselnek, a Bitcoin piaci kapitalizációja már kisebb, de még így is több, mint 100 milliárd USD 2017-ben.

Hogyan döntsem el, hogy melyik valutába fektessek?

Mindenekelőtt mindenképpen nézz utána annak az altcoin-nak, amelyik érdekel. Elengedhetetlen, hogy megértsd, mitől egyedi, és hogy ez számodra érték-e. Ami a legfontosabb:

Ne fektess be egy kriptovalutába csupán azért, mert nagy körülötte a nyüzsgés!

Számos érme a „pump and dump” séma szerint működik, ami magyarra lefordítva kb. annyit tesz: „felfúj és kipukkaszt”. Mit jelent ez? Az érme alkotója nagy felhajtást csinál az új valuta körül azért, hogy az emberek befektessenek az új kriptovalutába, és így felmenjen az ára. Amint az valuta piaci ára elért egy kellően magas szintet, az alkotója nagy profittal eladja a saját részesedését, amivel egyszersmind le is nyomja az érme árát (a nagy mennyiségű eladás miatt). Ennek eredményeképpen a befektetők többsége hoppon marad egy halom értéktelen éremmel a zsebében, ami már senkinek nem kell.

Másodszor utána kell járnod annak, hogyan fogadta a piac az új digitális valutát, mennyire erős a pozíciója.

Harmadszor azt is javasolom, hogy lépj kapcsolatba az adott kriptovalutát használó közösséggel. Általában a legtöbb éremnek van hivatalos oldala, Facebook oldala, és egyéb felülete, ahol a fejlesztőknek is felteheted a kérdéseidet. Ha erős a felhasználói közösség, az egy jó jel.

Most már, hogy tudjuk, mi is az az altcoin, lépjünk tovább a következő, szorosan kapcsolódó témára.

Mi az ICO?

Az ICO az angol initial coin offering rövidítése, jelentése elsődleges érem-forgalombahozatal. A szóösszetétel a tőzsdei szövegkörnyezetben használt initial public offering (IPO), ’elsődleges nyilvános forgalomba hozatal’ kifejezésből ered.

Az IPO azt jelöli, amikor egy új céget vezetnek be a tőzsdére, magyarul, az, amikor a cég „tőzsdére megy”. Innentől kezdve a cég a saját tőkéjét a részvényei értékesítése révén tudja növelni, és bárki, aki bízik a vállalat gazdasági erejében, tulajdonjogot szerezhet benne részvényesként.

Az ICO ezzel szemben érmeket, más néven tokeneket értékesít abból a célból, hogy speciális projekteket finanszírozzanak. A mögöttes gondolat az, hogy ha hiszel egy projekt sikerében, akkor előzetesen – még alacsonyabb, bevezető áron – tokeneket vásárolsz, amivel előfinanszírozod a projektet. Ezeket a tokeneket később – a projekt sikerével párhuzamosan – haszonnal tudod értékesíteni.

Vegyük ezt egy kicsit részletesebben szemügyre!

Amikor egy kriptovaluta cég egy új projektet akar indítani ICO-n keresztül, nyilvánosságra hoz egy projekt-javaslati tervet (white paper). Ebben leírja, hogy miről szól a projekt, milyen igény kielégítését célozza, mennyi pénzre van szükség a projekthez, és mennyi ideig futtatják majd ennek az érdekében az ICO-t.

Miután elindult az ICO, a köz számára hozzáférhetővé válnak a tokenek, amelyeknek megvásárlása révén támogatja a projekt megvalósulását.

Ha az ICO-n keresztül összegyűlt pénzösszeg nem éri el a szükséges minimum szintet (amely szint előre meghatározásra kerül a whitepaper-ben), a pénzt visszautalják a token vásárlók részére, és az ICO-t sikertelennek minősítik. Ha az előre meghatározott feltételek teljesülnek a megadott időkereten belül, a befolyt pénzből az alapító csapat elindítja a projektet a megvalósítás útján.

Röviden: az ICO olyan, mint a Kickstarters kripto projektekre írva.

A legjobb példa egy sikeres ICO-ra az Ethereum tokenek előzetes értékesítése. 2014 közepén egy Ether token (ETH) ára kb. 40 USA cent volt. ha akkor 100 USD értékben vettél volna Ethert, 2017-ben 75.000 dollárnyi értéket képviselne.

Ma egyre több projekt igyekszik megismételni az Ethereum ICO sikerét. Az ICO-t az Ethereum platform felületén bonyolítják, ezért kell megvenned Ethereum tokent, más néven Ether-t, ahhoz, hogy részt vehess az ICO-ban.

Az ICO-k jelenlegi magas száma miatt az Ethereum ára az egekben van, és maga az Ethereum network is túl van terhelve. Ennek eredményeképpen késések történtek, bizonyos tranzakciók nem teljesültek, ami miatt számos tőzsdei fórumon felfüggesztették az Ethereum kereskedelmét, és ez az ICO finanszírozásban is fennakadásokhoz vezetett.

A rosszul sikerült ICO-ra a legelrettentőbb példa a DAO. A DAO projekt (decentralized autonomous organization) a decentralizált autonóm szervezet 150 milliárd USD értékű Ethereumot halmozott fel a projekt előfinanszírozására. Röviddel az ICO határidő lejárata után azonban egy hekker a felgyűlt összeg egyharmadát kilopta a rendszerből – ezt egy, az Ethereum kódban rejlő hiba tette lehetővé.

Ez a válság, és a megoldásra irányuló eltérő vélemények odáig vezettek, hogy az Ethereum hálózat kettévált, és megszületett mind az Ethereum, mint az Ethereum classic altcoin.

Mint minden pénzügyi eszköz esetében, ahol nagy felemelkedésre van lehetőség, nagy a bukás kockázata is, az ICO-k is számos kockázati tényezőt rejt.

Az ICO valójában egy magas kockázatú szerencsejáték egy kriptovaluta startup vállalattal. Nagyon sokan ma nem azért fektetnek be egy ICO-ba, mert hisznek a projekt gondolatában vagy sikerében, hanem mert gyors profitot szeretnének termelni.

 Ennek eredményeképpen nagy felhajtás keletkezik már a projekt indítása előtt, azonban ahogy a nagy nyüzsgés lecsendesül, a projekt létrehozói és a korai befektetők máris vissza akarják nyerni a pénzüket, ezért nagy tételben értékesíteni kezdik a token-jeiket. Ezzel azonban azt érik el, hogy a token-ek ára drasztikusan csökken.

Figyelembe kell venni, hogy manapság egy ICO elindításának a piaci belépési korlátja nagyon alacsony. A tőzsdén egy részvénykibocsátás előtt rengeteg kritériumot kell teljesíteni a tőzsdére belépni szándékozó cégnek, az ICO ezen az egész hercehurcán elegánsan keresztüllép azáltal, hogy a projektfinanszírozás csak kriptovalutában történik, ami pedig központilag – egyelőre – nem szabályozott.

Szeretnél egy ICO-t indítani?

Mi sem egyszerűbb: hozz létre egy csilli-villi weboldalt, amelyen bemutatod az elképzelésedet, egy digitális vagyoneszközt, kérj meg néhány „kriptocelebet”, hogy nyilatkozzanak pozitívan a projektről, és értékesítsd a projektedet a weben keresztül. Még az sem szükséges hozzá, hogy legyen egy működő terméked.

Ez az alacsony belépési korlát rengeteg olyan alacsony színvonalú projektet hív életre, amelyek csak az előfinanszírozást szeretnék megkapni, de soha nem valósulnak meg. Ennek számos oka lehet: a projekt elindítója nem rendelkezik a megfelelő projekt-kivitelezési készségekkel, és persze az is lehetséges, hogy az egész projekt már a kezdetektől egy átverés volt.

Ez a lehetőség a profi csalók álma: minimális idő és pénz befektetésével rengeteg embert tudnak rávenni arra, hogy küldjenek nekik pénzt – anélkül, hogy bármiféle jogi következménye lenne, vagy bármiféle jogi felelősséget kellene vállalniuk tettükért.

Hogy rámutasson annak a helyzetnek az abszurditására, hogy mennyi „bolond pénz” kerül ilyen kétes projektek finanszírozására egy ICO keretein belül, egy fejlesztő elkészített egy weboldalt, amelynek ezt a provokatív nevet adta: „Haszontalan Ethereum Token” (Useless Ethereum Token).

A nyitóoldal az alábbi sorokkal kezdődik: „Ön a szó legszorosabb értelmében pénzt ad valakinek az interneten keresztül, és ezért cserébe teljesen értéktelen tokeneket kap. Nincs „white paper”, nincs semmiféle „termék” és nincsenek semmiféle „szakértők”. Csak te vagy, én, a te nehéz munkával megkeresett Ether-ed, és az én bevásárló listám.”

Döbbenetes módon a Useless Ethereum Token projekt finanszírozására több mint 60.000 USD érkezett.

Néhány esetben nem azért veszíted el a pénzedet egy ICO-n, mert azt átverésnek szánták, hanem azért, mert hekkerek manipulálták a rendszert. Nemrég például egy hekker sikeresen feltört egy ICO weboldalt, ahol az Ethereum ICO letéti címet átírta a saját Ethereum címére. Így történhetett, hogy több, mint 7 millió USD került az ő számlájára. Ez az összeg az eredetileg céloztt projekt és a befektetők számára természetesen végleg elveszett.

Összefoglalva tehát az ICO legalább olyan kockázatos, mint egy szerencsejáték. Mivel a kriptovaluták rendszerében történt tranzakciók visszafordíthatatlanok, és a működés nem szabályozott, semmiféle lehetőséged nincs a pénzed visszavonására abban az esetben, ha az ICO-ról kiderül, hogy teljes átverés.

Akkor honnan lehet tudni, hogy érdemes-e befektetni egy ICO-ba?

Mindenekelőtt tudnod kell, hogy mibe fektetsz be. Ez azt jelenti, hogy időt kell szánnod arra, hogy elolvasd az ICO white paper-jét, utánanézz a projektnek, az alapítóknak, és lépj kapcsolatba a közösséggel.

Az is elengedhetetlen, hogy megértsd, hogyan kerülnek majd elosztásra a tokenek. Az olyan ICO-k esetében, ahol a tokenek oroszlánrésze az alapítók kezében van, nagy a kockázata, hogy azt ők a gyors haszon reményében az ICO lejártát követően értékesítik – mielőtt a projekt megvalósulhatna.

Egy másik fontos tisztázandó kérdés: Mennyi pénzt gyűjtenek és milyen célra?

Ha nincs felső határa a begyűjtendő összegnek, könnyen lehet, hogy a projektet túlfinanszírozzák. Ha egy projekt több pénzt kap, mint amennyire szükség van, az ugyanolyan káros lehet a megvalósulásra nézve, mint ha nem kapna eleget. A fejlesztők elkényelmesedhetnek, és nem fókuszálnak már annyira a megvalósításra. Néhány projekt több tízmillió dollárt kapott már azelőtt, hogy a kódból egy sor is meg lett volna írva.

És ami a legfontosabb:

Soha ne fektess semmibe, amit nem értesz!

Összegezve: az ICO a crowdfunding egy új formája, amelyet csak nagyon kevesen értenek. Ha csak most kezdesz foglalkozni kriptovalutákkal és ICO-val, akkor feltehetően jelentős kutatást kell végezned, mielőtt a pénzedet bármiféle projektbe befektetnéd, bármennyire is izgalmasnak hangzik.

ÚJDONSÁG!

Kriptovaluta EXPO 2018. június 16.

Gyere el és tudd meg, hogyan profitálhatsz a kriptovalutákból!

Részletek hamarosan!

Forrás: link99bitcoins.com

 

Mi az a Bitcoin pénztárca?

A Bitcoin pénztárca egy program, ami arra szolgál, hogy küldeni, fogadni és tárolni tud Bitcoin-t és monitorozni tudja a Bitcoin egyenleget. Ugyanúgy, ahogy szükséged van egy email programra, mint amilyen a Gmail vagy az Outlook ahhoz, hogy kezelni tudd az emailjeidet, Bitcoin pénztárcára is szükséged lesz ahhoz, hogy a Bitcoin-jaidat kezelhesd.

A Bitcoin pénztárcák a blockchain rendszerében kapcsolódnak össze, abban a globális, decentralizált adatregisztrációs rendszerben, amely minden mozgást rögzít.

Amit a legfontosabb tudnod a tárcáról: a pénztárcádat az határozza meg, tárcát, ahol a privát kulcsodat tárolod.

Mi a privát kulcs?A Bitcoin-ok őre

A privát kulcs csak egy nagyon hosszú szám-és betűsor, amely jelszóként védi a Bitcoin pénztárcádat. Ebből a számból nyeri a tárcád a felhatalmazást arra, hogy a Bitcoinjaidat elküldje másoknak. Más szóval, aki tudja a magán kódodat, kontrollálja a Bitcoin-jaidat.

A privát kulcs arra is jó, hogy létrehozza a Bitcoin címedet. Olyan ez, mint az email címed. Ez az, amit átadsz az embereknek, akik Bitcoin-t akarnak neked küldeni. Azonban: noha a Bitcoin cím a privát kóddal hozható létre, pusztán a Bitcoin címből lehetetlenség megfejteni, hogy mi is ez a privát kód.

Összefoglalva a Bitcoin pénztárca fő funkciója a privát kulcs létrehozatala és tárolása. A tárca hozza létre a Bitcoin komplex titkos kódját a számodra.

Ahogy a Bitcoin pénztárcák fejlődtek, HD tárcák, azaz hierarchikus meghatározó (hierarchical deterministic) tárcák jöttek létre, amelyek képesek létrehozni egy kiinduló mondatot, amit mag mondatnak hívnak. Ez a mag általánosan használt szavak sora, amelyet megjegyezhetsz a hosszú, zavaros privát kulcs számsora helyett.

Később, ha a tárcád elromlik vagy ellopták, beírhatod ezeket a szavakat abból a célból, hogy rekonstruáld a privát kódodat. Ezen felül a HD tárca még számos Bitcoin címet képes generálni ugyanabból a magból. Minden tranzakció, amelyet az azonos magból alkotott címre küldenek, ugyanannak a tárcának képezi majd a részét.

Mivel a privát kulcsok és magok teljes kontrollal bírnak a Bitcoin-jaid felett, ezeket biztonságban és titokban kell tartani. Ha nem vigyázol a tárcád privát kódjára vagy a magra, a Bitcoin-ok végleg elveszhetnek.

Egy átlagos Bitcoin pénztárca egy wallet.dat file-t fog létrehozni, amiben benne van a privát kulcs. Ezt a file-t egy biztonságos helyen kell tartani úgy, hogy lemásolod pl. egy titkosított adathordozóra vagy egy külső adattárolóra, vagy egyszerűen csak leírod egy darab papírra és elrejted.

A HD tárca lehetőséget ad neked, hogy egy maximum 24 szavas mag mondatot alkothass. Ezt a mondatot le kell írnod és megőrizned egy titkos helyen.

Bitcoin pénztárca típusok

#1. Teljes csomópont vagy pehelysúlyú

Vannak olyan Bitcoin pénztárca típusok, amelyek a Blockchain teljes másolatát tartalmazzák, így minden egyes tranzakciót képesek igazolni. Ezeket hívjuk „teljes csomópontnak”. Más tárcák, amelyeket SPV tárcaként ismerünk, vagy light, más néven pehelysúlyú tárcáknak, nem tárolják a Blockchain teljes másolatát. Ezek a teljes csomópontokhoz kapcsolódnak, és rájuk támaszkodnak az egyes tranzakciók hitelesítésében.

Az SPV a Simple Payment Verification rövidítése, magyarul Egyszerűsített Fizetési Igazolás. Ezek a Bitcoin pénztárcák gyorsabbak, kevesebb tárhelyet foglalnak el. Minthogy a Blockchain napjainkban egyre nagyobb lesz, számos tárca ajánl fel SPV lehetőséget korlátozott kapacitású eszközökre, mint pl. egy mobil telefon, tablet vagy desktop.

Ezeken felül megkülönböztetünk még Hot, azaz forró, online és cold, hideg azaz offline pénztárcákat is.

#2. Hot és cold tárolású Bitcoin pénztárca

A hot wallett („forró tárca”) a Bitcoin tárcának bármely olyan formáját jelenti, amely valamilyen formában az internethez kapcsolódik. Ez megvalósulhat olyan módon, hogy a pénztárca egy webes szolgáltatáshoz kapcsolódik, vagy egy számítógépre van telepítve és kapcsolódik az internethez, vagy mobilodon telepített pénztárca is lehet hot, feltéve, hogy a mobiltelefonodon van adatforgalom.

A hot tárcák, noha ezek a legnépszerűbbek, egyszersmind a legkevésbé biztonságosak, hiszen a belső folyamataikhoz az interneten keresztül adnak hozzáférést.

2.1 Hot azaz Internet alapú Bitcoin pénztárca

A hot típusokon belül is megkülönböztetünk különböző altípusokat.

a) Web alapú pénztárcák

Piacok, tőzsdék, fogadóoldalak és egyéb Bitcoin szolgáltatások gyakran igényelik azt, hogy letétet helyezz el az online felületükön ahhoz, hogy a szolgáltatásaikat igénybe vehesd. Ezek a web alapú pénztárcák a legkevésbé biztonságos módjai a Bitcoin-ok tárolásának, hiszen nincsen hozzáférésed a saját privát kulcsaidhoz. Valójában valaki mást kérsz meg, hogy tárolja a Bitcoin érméidet a számodra.

A tárcáknak ez a formája a hekkerek felé is sokkal sérülékenyebb, hiszen számos kiskaput találhatnak. Pl. a weboldalon, az eszköz, amit arra használsz, hogy kapcsolódj a weboldalhoz vagy az internethez, megfigyelhető, és így ellophatóak a Bitcoin-jaid.

Egy ilyen felállásban egyszerre kell bíznod mind az oldal üzemeletetőjének becsületességében és a biztonsági rendszerük megbízhatóságában. Abban az esetben, ha belső csalás vagy külső feltörés történik, a Bitcoin-jaid nagy valószínűség szerint örökre elvesztek. Másrészről viszont a web pénztárcák nagyon kényelmesek, hiszen lehetővé teszik, hogy vásárolj, eladj, és küldj Bitcoin-t pillanatokon belül.

A kompetensebb web tárca szolgáltatók többszörös hitelesítési lehetőséget kínálnak fel, pl. minden bejelentkezést egy sms-sel kell megerősíteni, azért, hogy ily módon védjék a tárcádat a hekkerekkel szemben. De még így is, bármiféle jelentősebb Bitcoin összeget web tárcán tárolni nagyon nagy kockázatot jelent. Ezért azt javasoljuk, hogy kerüld a kezdők első számú hibáját, és soha ne tartsd a Bitcoin-jaidat csak online tárcában.

b) Desktop pénztárcák

Ezek a típusú hot tárcák a privát kulcsodat a számítógépeden tárolják. Addig, amíg a számítógéped mentes mindenféle biztonsági hibától, rosszindulatú vírustól, a Bitcoin-jaid biztonságban vannak. Azt azonban tudjuk, hogy többségünk számára nem ez a helyzet. Ma már nagyon nehéz 100%-os biztonságban lenni, és az internethez kapcsolt desktop tárcák is ki vannak téve a feltörés veszélyének.

c) Mobil pénztárcák

Ezek olyan tárcák, amelyek a privát kulcsodat a mobilodon tárolják. Noha számos Bitcoin pénztárca hozzáférhető mobile applikációkon keresztül, ez a a lehető legrosszabb megoldás biztonsági szempontból.

A mobil tárcák alacsony biztonságúak, rettenetesen gyengék adatvédelmi szempontból, ami a Bitcoin-ok helyének meghatározását, a telefonszámodat illeti. Mivel a telefonokat gyakran elhagyjuk, tönkremennek, vagy ellopják, erősen javasoljuk, hogy többszörös azonosítási rendszert foganatosíts, a tárcádat jelszóval védd, és legyen a privát kulcsodról egy biztonsági mentésed.

A mobil Bitcoin pénztárcák nagyon kényelmesek, és úgy vannak megtervezve, hogy amennyire lehet, biztonságosak legyenek egy nagyon veszélyes környezetben. Mindezek ellenére, semmiféle komolyabb összeget nem kellene mobil tárcában tárolni, hacsak nincs összekapcsolva egy hardver tárcával.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2 Hideg tárolás avagy offline Bitcoin pénztárca

Beszéljünk most már a Bitcoin tárcák biztonságos formáiról, a hideg tárolású Bitcoin tárcákról. A hideg tárolás bármilyen olyan tárcára vonatkozhat, amely független bármiféle internetes kapcsolattól, és ezért távolról nem lehet feltörni. Néhány példa: hardver tárca, papír tárca, és brain, magyarul „agy” tárca. Vegyük őket sorra.

a) Papír alapú pénztárcák

A papír Bitcoin pénztárca csak egy darab papiros, amire rá van írva a privát kulcs vagy a mag. Azáltal, hogy a privát kulcsodat egy darab papíron tartod, csak olyan valaki férhet hozzá a tárcádhoz, aki fizikailag a megkaparintja ezt a papírt. A papír azonban könnyen megsérülhet, megsemmisülhet, ezért tanácsos több másolatot tartani belőle, hogy ha egyik elvész, attól még hozzáférhess a Bitcoin-jaidhoz.

Fontos azt is tudni, hogy ahhoz, hogy a papír alapon tárold Bitcoin-jaidat valaki másnak elutalhasd, ahhoz először a Bitcoin-okat importálni kell egy digitális Bitcoin pénztárcába.

b) Hardver pénztárca

A hideg tárolású tárcáknak egy újabb formája a hardver Bitcoin pénztárca. Ezek fizikai eszközök, amelyek biztonságban tárolják a privát kulcsodat, amely ily módon még akkor sem feltörhető, ha valami rosszindulatú vírus támadja meg a számítógépedet. A legtöbb hardver tárca biztosít egy mag biztonsági mentést is arra az esetre, ha maga az eszköz elvész, tönkremegy vagy ellopják.

Ahhoz, hogy valakinek, akinek hardver pénztárcája van, Bitcoin-t küldjél, az szükséges, hogy a te hardver tárcád kapcsolódjon egy számítógéphez, és valamiféle weboldalhoz, amely lehetővé teszi, hogy kontrolláld a pénztárcát.

A hardver tárcák optimális egyveleget kínálnak a biztonság és a könnyed használat között. Az egyetlen korlátjuk az, hogy a hardver tárcát mindig magadnál kell tartani ahhoz, hogy pénzt tudj utalni.

c) Brain avagy „agy” pénztárca

Végül nézzük az „agy” tárcákat. A brain tárca csupán egy mód arra, hogy privát kulcsot hozzunk létre egy előre meghatározott szöveg vagy szavak összességét alapul véve. Ahelyett, hogy kapnál egy véletlenszerűen összeállított mag mondatot, te döntheted el, hogy mi a jelszó-mondatod, és aztán néhány egyszerű algoritmus alkalmazásával privát kulcsot generálsz a jelmondatból.

Az agy tárcáknak azonban van egy komoly hátrányuk: magasabb az esélye annak, hogy feltörik. Ez azért van, mert az emberekről általában nagyon nagy arányban jó eséllyel meg lehet mondani, hogy milyen jelszót használnak, vagy meg lehet tippelni, hogy milyen random szöveget fog alkalmazni – a hekkereknek van arra eszközük, hogy ezt megtudják.

Már végeztek erre nézve kísérleteket, olyan esetekben, amikor sima jelszavak védték a brain tárcákat, amelyekben Bitcoin-t helyeztek el, és bizony, gyorsan ellopták őket. Egy Bitcoin felhasználó 4 Bitcoin-t veszít a tárcájából azt követően, hogy használta a brain wallet privát kulcsát amelyet egy ismeretlen afrikai vers alapján generált. Ez bizonyítja, hogy még akkor is, ha azt gondolod, hogy sikerült egy ismeretlen és titkos szövegre bukkannod, még akkor is nagy a kockázata annak, hogy feltörik.

#3. Többszörös identifikációs Bitcoin pénztárca

Az angol szövegekben a MULTISIG szóval jelölik, amely a multisignature, magyarul a többszörös aláírás szónak a rövidítése. A multisig tárca csak akkor engedélyezi a Bitcoin-ok küldését, ha azt elegendő számú privát kulccsal igazoltad – az előre meghatározott kulcsok közül.

Tegyük fel, hogy Alice, Bob és Charlie közös vállalkozást akar indítani, és be szeretnék fektetni a Bitcoin-jaikat – de egyikük sem akarja, hogy csak egy ember kezében legyen a privát kulcs a pénzhez. Ezért mindenki kialakít magának egy kulcsot, és miután beállították a multisig opciót, bármelyikük csak akkor indíthat tranzakciót, ha a másik két ember is hitelesítette a tranzakciót. Így biztosítva van, hogy egyikük sem tud eltűnni az összes pénzzel, és nem kell háromszoros költséget fizetniük sem. Például, ha Alice szeretné kilopni a céges pénzt, nem teheti meg, mert nála csak egy – a saját – privát kulcs van. De ha Bob nincs ott, és Alice-nek és Charlie-nak ki kell fizetni a cég költségeit, azt megtehetik a két kulccsal.

A multisig rendszert bármilyen kombinációban ki lehet a felek megegyezése szerint. Pl. egy házaspár akar egy közös számlát, és megegyezhetnek, hogy arról csak úgy vásárolhatnak, ha mindenki hozzájárul a kiadáshoz. Vagy egy cég igazgatósága megegyezhet, hogy csak akkor hagyja jóvá a kimenő fizetéseket, ha a többség jóváhagyja.

A multisig-et gyakran használják feltételekhez kötött kötelezvények esetében, amikor a két fél megegyezik egy tranzakcióban, amely két igazolást igényel a háromból. Ha az eladó és a vevő nem ért egyet, egy bizalmas 3. fél fog döntőbírásodni, és elindíthatja a fizetést.
Bitcoin pénztárca: Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbbet?

A legfontosabb azt tudni, hogy más-más emberek más-más célra használják a Bitcoin tárcájukat. Például ha valakinek egy nagy összegű Bitcoin biztonságos tárolásához van szükséges tárcára, az más típusú tárcát fog igénybe venni, mint akinek csak egy kis mennyiségű Bitcoin-ra van szüksége ahhoz, hogy vegyen egy csésze kávét.

Azt kell eldöntened, hogy a biztonság – kényelem skálán különböző helyeken álló tárcák közül melyiket választod. Ezek az kérdések segíthetnek:

Mennyi Bitcoin-t akarok tárolni?
Milyen gyakran fogom használni a tárcát?
Megengedhetem magamnak, hogy kifizessek egy hardver tárcát?
Szükséges a pénztárcát folyton magammal vinni?
Meg kell osztanom a tárcát valaki mással?
Technikai guru vagyok?
Mennyire fontos számomra a magánjellegű adataim védelme?
Bízom magamban, hogy vigyázok a pénztárcámra, vagy jobban szeretném egy harmadik félre bízni ezt a feladatot?

A válaszok megkönnyíthetik számodra a döntést.

Könnyen elképzelhető, hogy több mint egy tárcát akarsz használni. Például, használhatsz hardver tárcát nagyobb összegekre, és emellett lehet egy mobil tárcád a napi költségek könnyű kifizetésére. Ily módon, még akkor is, ha a mobilod tönkremegy vagy ellopják, nem kockáztatod nagy összegű pénz elvesztését.

ÚJDONSÁG!

Kriptovaluta EXPO 2018. június 16.

Gyere el és tudd meg, hogyan profitálhatsz a kriptovalutákból!

Részletek hamarosan!

Forrás: link99bitcoins.com

 

Hogyan vásároljak Bitcoint? Egyszerű útmutató kezdőknek

Bitcoin vásárlás? Hogyan kell?

Ha elolvastad az eddigi cikkeinket, mostanra már szinte Bitcoin szakértővé váltál. Valódi tudást azonban csak a tapasztalatokon keresztül szerzünk: akkor fogod megérteni, hogy hogyan működik a Bitcoin, ha lebonyolítasz egy igazi tranzakciót. Ha bármilyen kis értékben is, de vásárolsz némi Bitcoin-t, abból feltehetően többet tanulsz, mint az egész cikksorozatból.

Legyen Bitcoin pénztárcád!

Mielőtt ténylegesen Bitcoin-t tudnál vásárolni, szükséged lesz egy pénztárcára, hogy legyen hol tárolni a virtuális valutádat. Ha elolvastad az eddigi cikkeinket, akkor már tudod, mi a teendőd. Ha azonban teljesen zöldfülű vagy Bitcoin témában, vagy nem emlékszel pontosan, miről is szóltak az előző cikkek, íme egy rövid összefoglaló dióhéjban.

A Bitcoin pénztárcák olyan programok, amelyek lehetővé teszik, hogy küldj és fogadj Bitcoin-okat. Ez a program hozza létre a Bitcoin címedet, amely – az email címhez hasonlóan – arra szolgál, hogy fogadhass Bitcoin-t. Ha csak kis értékben vásárolsz Bitcoin-t, akkor bármilyen szoftver alapú tárcát használhatsz: lehet mobil pénztárca vagy desktop tárca – nincs lényeges különbség.

Ha azonban nagyobb tételben vásárolsz Bitcoin-t, jobban teszed, ha hardver vagy papír alapú tárcában tárolod. Ezek a pénztárcák nem kapcsolódnak az internetre, és kizárják annak a lehetőségét, hogy valaki ellopja a digitális valutákat – kivéve természetesen, azt az esetet, ha valaki másnak fizikailag a birtokában van a pénztárcád.

Miután kiválasztottad a tárcát, nyisd meg és másold le a Bitcoin címedet. Később szükséged lesz rá.

Mennyi Bitcoin-t akarsz vásárolni?

Megvan a címed? Rendben, akkor most jött el az ideje egy fontos kérdésnek: Mennyi pénzt szándékozol befektetni Bitcoin-ba?

A Bitcoin NAGYON kockázatos befektetés. Ez azt jelenti, hogy soha ne fektess bele többet annál, mint aminek az elvesztését megengedheted magadnak. Ezt rendkívül fontos végiggondolnod. Ha most vásárolsz először Bitcoin-t, akkora összeget válassz, amelynek az elvesztése nem érint téged komolyan akkor sem, ha a Bitcoin értéke nullára esik vissza.

Általában jellemző, hogy az emberek nagyon optimisták a befektetéseiket illetően, és elfeledkeznek a nagyon is reális hátrányokról, kockázatokról. Egy jó szabály lehet, hogy soha ne fektess az összes bevételed 5%-ánál vagy a teljes vagyonod 5%-ánál nagyobb összeget kriptovalutába.

Tartsd észben, hogy lehetőséged van arra, hogy kevesebb, mint 1 Bitcoin-t vegyél. Egy Bitcoin-t 8 tizedes vesszőig osztható. Ez azt jelenti, hogy módodban áll fél, negyed, vagy akár egy századnyi Bitcoin-t is vásárolni.

Ez az összeg, amit a Bitcoin-ba fektetsz, átvisz Téged a következő döntési lépéshez: a Bitcoin tőzsde kiválasztásának a kérdéséhez.

Bitcoin tőzsde kiválasztása

A tőzsde kiválasztása nem egyszerű dolog. Minden tőzsdének más a szabályzata, mások az elfogadott fizetési módozatok, eltérőek a díjak, és egyéb tényezők is variálódnak, ezért alaposan át kell gondolni a döntésedet. A következőket kell tenned:

1. Elsőként azt nézd meg, hogy a tőzsde fogad-e személyeket a te országodból. Nem minden tőzsdére lehet ugyanis regisztrálni a világ minden pontjáról.

2. Másodszor nézz utána, hogy milyen fizetési módokat fogadnak el. Néhány helyen nagyon széles körűek a lehetőségek, másutt csak átutalással lehet fizetni.

Azok a fizetési módok, amelyek lehetővé teszik a vásárló számára, hogy visszatérítsék a pénzét, mint pl. a hitelkártyák vagy a PayPal, jellemzően magasabb díjak mellett működnek. Ennek az az oka, hogy az eladó viseli annak a kockázatát, hogy érvényteleníted a fizetést, miután megkaptad az érméket. Másrészről, azok a fizetési módok, amelyeket nem lehet visszafordítani, mint pl. az átutalás, általában olcsóbbak.

3. Harmadszor nézz utána a tranzakciós költségeknek. Három féle költségtípust különböztetünk meg: letéti díj, tranzakciós díj és kivételi / visszavonási díj. Mindegyik más és mindegyik hatással van arra, hogy mennyi pénzt kapsz kézhez a végén.

4. A negyedik tényező, aminek utána kell járnod: az árfolyam. Néhány tőzsdén alacsonyak a díjak, de az árfolyam magasabb, mint a versenytársaknál. Ez azt jelenti, hogy a díjak „elfedik” a váltási rátát.

5. Ötödik lépésben határozd meg a vásárlási limitedet. Ez a fizetési módodtól és a személyazonosság igazolási szinttől is függ. Ha nagyobb összegben akarsz Bitcoin-t vásárolni, néhány tőzsde ezt nem teszi lehetővé az alacsony határértékeik miatt.

6. Végezetül ellenőrizd le a tőzsde jó hírnevét. Jól ismert a közösségben? Milyen a támogatási rendszerük arra az esetre, ha segítségre van szükséged? Volt-e nagyobb számú panasz a tőzsdével szemben? Természetesen tartsd észben, hogy egy tőzsdei fórum sem mentes a kritikáktól, de fontos figyelembe venni a negatív előjelű észrevételek mennyiségét és tartalmát.

Bitcoin váltó hely például a a httpss://coincash.eu/, ahol a linkre kattintva a “Váltás” gombra kell kattintatni. A következő oldalon az adatokat értelemszerűen kell kitölteni. Amennyiben valaki eladni szeretne kriptovalutát, akkor a jobboldali szürke nyíllal lehet a váltás irányát megfordítani. A vásárló Bitcoin walletének a címét a lenti “Bitcoin cím” mezőben kell megadni, majd a váltás gombra kell kattintani.

 

Brókerek kontra tőzsdei platformok

Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a brókerek és a tőzsde közötti különbségekkel.

A tőzsdei fórumok olyan internetes oldalak, amelyek automatikusan összekapcsolják a vásárlókat és az eladókat. Ez azt jelenti, hogy olyan emberektől vásárolsz, akik eladási utasítást tettek fel a weboldalra anélkül, hogy velük bármikor is közvetlenül kapcsolatba kerülnél. A platform általában ezért a szolgáltatásért egy alacsony díjat számít fel.

A kereskedelmi platformokon bonyolítani a tranzakciókat, mint amilyen a Bitstamp vagy a Kraken, általában a legolcsóbb módja annak, hogy Bitcoin-t vásároljunk. Gyakran azonban ezek a felületek kevéssé felhasználóbarátok. A kereskedési fórumokon gyakran van lehetőség limit rendelésre, veszteség stop beállítására, amelyek a tapasztalatlan felhasználót összezavarhatják. Amikor leadsz egy rendelést, lehet, hogy nem rögtön fog minden teljesülni, ha nincsen olyan eladó, aki az általad meghatározott áron értékesítene.

Annak érdekében, hogy elkerüld ezt a bonyodalmat, dolgozhatsz brókerekkel. A bróker oldalak leegyszerűsítik a folyamatokat olyan módon, hogy azt teszik lehetővé, hogy egy általuk előre meghatározott áron vásárolj érméket. Ha bróker oldalon keresztül vásárolsz, a folyamat általában sokkal egyszerűbb, de drágább is.

Összességében mindegy, hogy az érméket a tőzsdén vásárolod vagy egy brókertől. Ami lényeg az, hogy a cég megbízható, és elégedett legyél azzal az árral, amit fizetsz. Néha megéri egy kicsit többet költeni annak érdekében, hogy nyugodt legyél afelől, hogy minden rendben megy.

Itt szeretném megjegyezni, hogy ha nagy tételben szeretnél Bitcoin-t vásárolni – mondjuk 10,000 USD értékben – vannak olyan specializált tőzsdék és brókerek, akik az ilyen jellegű tranzakciókat bonyolítják.

Az érmék megvásárlása

Most, hogy tudod, hogy mennyit akarsz költeni, és kiválasztottad a tőzsdét, eljött az ideje a vásárlásnak. Iratkozz fel az általad kiválasztott oldalra, és töltsd ki a regisztrációs ívet. A legtöbb tőzsdének manapság már van egy ún. Ismerd meg az ügyfeledet folyamata (Know Your Customer, KYC), amin mindenképpen keresztül kell menned.

Ez azt jelenti, hogy meg kell adnod további információkat magadról, mint pl. a személyi igazolványod száma, igazolt lakóhelyed, és olykor még a bevételi forrásodat is bizonyítani kell. Ahogy a Bitcoin egyre inkább meghatározóvá válik, a tőzsdei felületeket a kormányzatok egyre szigorúbb szabályozás alá vonják, és gyakran akaratuk ellenére kénytelenek ezeket a folyamatokat beépíteni az új ügyfelek regisztrációs folyamataiba.

Miután regisztráltál, és igazoltad az azonosságodat, végre megveheted az első Bitcoin-odat. Van viszont egy rossz hírem: a folyamat még mindig nem ért véget.

Miután teljesült a tranzakció, határozottan javasoljuk, hogy a Bitcoin-okat tedd át a személyes tárcádba.

Vedd ki a Bitcoin-jaidat a tőzsdéről

Ha a Bitcoin történelme eddig bármire is megtanított minket, az az, hogy amíg a pénzedet a tőzsdén tartod, addig valójában nem a te birtokodban van a pénz, hanem a tőzsde birtokában. Ha a tőzsde fizetésképtelenné válik, vagy feltörik, végleg elveszítheted a pénzed. Ez történt a múltban az MT.Gox-szal, és nem olyan rég a BTC-e-vel és a Bitfinex-szel is.

Amikor az érméid a számládon vannak, tedd át azokat a saját személyes Bitcoin címedre, amit a tárcádból másoltál. Amint az érmék biztonságban megérkeztek a tárcádba, büszkén kijelentheted, hogy megvetted életed első Bitcoin-ját.

Bitcoin automaták

A Bitcoin ATM-ek egy másik lehetőséget kínálnak arra, hogy Bitcoin-t vásárolj. Ezek a „bankautomaták” olyan gépek, amelyek elfogadnak készpénzt (fiat pénzt), és cserébe Bitcoin-okat küldenek neked. Néhány ATM csak Bitcoin vásárlását teszi lehetővé, némelyiknél pedig eladhatod a Bitcoin-jaidat és akár készpénzben fizetik a visszajárót.

Sokan azért szeretik az ATM-et, mert viszonylag anonim a vásárlási folyamat. Nem kell hosszas azonosítási eljáráson keresztülmenni, csak beadod a pénzt és azonnal megkapod az érméket.

A Bitcoin ATM-eket cégek működtetik, amelyek speciális árat számolnak fel a szolgáltatásaikért, így aztán fontos a tranzakció előtt tájékozódni a díjakról.

Vásárlás magánszemélyektől

Még egy fontos dologról kell szót ejtenünk. Vannak, akik szívesebben vásárolnak Bitcoin-t magánszemélyektől, mint tőzsdén. Ebben az esetben az alábbiakra kell nagyon odafigyelni:

Először is nézz utána, hogy az eladó személyazonosságát le tudod-e ellenőrizni. Néhányan anonimak szeretnének maradni, és ez rendben is van, de a személyazonosság ellenőrzése drámai mértékben csökkenti az átverés kockázatát.

Másodszor, próbálj meg valamiféle letéti szolgáltatást igénybe venni, ahol a pénzedet biztonságban tudod addig, amíg az eladótól valóban megérkeznek az érmék. Ha ez nem lehetséges, akkor készpénzes fizetéshez ragaszkodj, és találkozz személyesen az eladóval. Soha, semmi esetben se használj visszafordíthatatlan fizetési módszereket, mint pl. a banki átutalás – azelőtt, hogy megkaptad volna az érméket.

Végül, de nem utolsó sorban, várj meg még legalább 2-3 megerősítést, mielőtt a Bitcoin tranzakciót teljesítettnek tekinted. Természetesen ez attól is függ, hogy mekkora összegért vásárolsz. Kisebb értékű tranzakciók esetében egy megerősítés is megteszi.

Mindenképpen tartsd észben, hogy magánszemélytől vásárlás mindig sok bizonytalansági tényezőt rejt magában, és van, amikor egyszerűen nem éri meg a kockázat azt a pár dollárt, amit megspórolnál – vagy megspórolni vélsz – a vásárlással.

ÚJDONSÁG!

Kriptovaluta EXPO 2018. június 16.

Gyere el és tudd meg, hogyan profitálhatsz a kriptovalutákból!

Részletek hamarosan!

Forrás: link99bitcoins.com

 

Bitcoin tranzakció: a küldéstől a fogadásig

Most, hogy már átbeszéltük a Bitcoin lényegét, nézzük meg közelebbről, hogyan történik egy Bitcoin utalás, és mi az egyes szereplők feladata.

A Bitcoin tranzakciók rendszere leginkább a széles körben használt e-mail rendszerekhez hasonlítható: ahogyan azt is magabiztosan használjuk a mindennapjainkban, a digitális valuták tranzakciós menete is könnyen megérthető ebből a cikkből.

A Bitcoin tranzakciós folyamat három szakaszra bontható:

  • Aláírás
  • Közvetítés
  • Megerősítés / Hitelesítés

Vegyük ezeket sorra!

#1. Aláírás

Amikor megnyomom a „Küld” gombot a Bitcoin pénztárcámban, ezzel azt mondom: „Kedves Pénztárca! Szeretnék 1 Bitcoin-t küldeni a barátomnak, Steve-nek. Itt van Steve Bitcoin címe.”

A pénztárca pedig létrehoz egy tranzakciós üzenetet, amely tartalmazza az alábbi adatokat:

  • ki a feladó (én),
  • ki a címzett (Steve) és
  • az átutalandó összeg nagysága.

Ezt követően a pénztárca generál egy, az ehhez az üzenethez kapcsolódó digitális aláírást olyan módon, hogy matematikai műveletként összekeveri azt a privát kulcsommal.

A privát kulcs egy hosszú szám-és betűsor, amely jelszóként védi a Bitcoin-jaimat. Aki ismeri a privát kódomat, uralja a Bitcoin-jaimat.

A digitális aláírás arra szolgál bizonyítékként, hogy az én birtokomban van a privát kulcs. Az aláírás maga egy publikus kód, amelynek a nyilvánosságra hozatala számomra elfogadható, míg a privát kulcsot megtartom – privátnak.

A virtuális aláírások minden egyes alkalommal eltérőek, ilyen szempontból még biztonságosabbak is, mint a kézi aláírás, mert ez minden egyes tranzakcióhoz egyedi. Tehát ha ma küldök Steve-nek egy Bitcoint, és utána egy másikat holnap, akkor ez a két tranzakció mindegyike más-más digitális aláírással lesz ellátva.

Miután aláírtam a tranzakciós üzenetet, a pénztárca összekapcsolja az aláírást a tranzakciós üzenettel egy különálló kis file-ba. Ezzel véget ér az első fázis, az aláírás folyamata.

A második lépés a közvetítés.

#2. Közvetítés: a Bitcoin tranzakció ellenőrzése a Blockchain-ben

A közvetítés során a pénztárca elkezdi kiküldeni a file-t más számítógépekre, amelyek tartalmazzák a Blockchain másolatát. Ezek a számítógépek az ún. csomópontok. Minden csomópont, amelyik megkapja a file-t leellenőrzi, hogy jogszerű-e. Tulajdonképpen azt vizsgálja meg, hogy valóban rendelkezésemre áll-e az az összeg, amivel rendelkezni szeretnék, és amit az aláírásom szerint el akarok költeni. Ez ugyanúgy működik, mintha egy bank ellenőrizné a számlaegyenlegemet mielőtt jóváhagyja az utalást.

Miután a dossziét ellenőrizték, továbbítják a hálózat többi csomópontjának, amelyik megismétli ezt a folyamatot.

Amint a csomópont megkapja a file-t, egy Mempool nevű tároló részen tartja.A Mempool a memory pool rövidítése, magyarul emlékezet alap, egy olyan átmeneti tároló hely, ahol az érvényes, de még meg nem erősített tranzakciókat tárolják.

Amikor a tranzakció beérkezik a különböző online csomópontok Mempool-jába, akkor a folyamat második lépése, a közvetítés is lezártnak tekinthető.

Itt álljunk meg egy pillanatra, és beszéljük át a tranzakció jelenlegi státuszát.

 

Ahhoz, hogy megállapíthassuk, hogy a tranzakciónk éppen milyen fázisban van a Bitcoin hálózatban, egy ún. block exlporer-t, alkalmazhatunk.

A block explorer egy olyan eszköz – többnyire egy weboldal formájában – amely lehetővé teszi, hogy a Blockchain rendszerén belül keressünk és navigáljunk. A block explorer segítségével ellenőrizhető a különböző Bitcoin címek egyenlege, lekövethetőek a tranzakciók, és a hálózat működéséről kiterjedt statisztikai adatokat nyerhetünk.

Ha ezen a ponton a block explorer-en keresztül ránézünk az elindított tranzakciónkra, azt fogjuk látni, hogy „nem megerősített” állapotban van, tehát közvetítésre került a hálózatba, a digitális aláírás érvényesnek bizonyult, de még nem része a Blockchain-nek. Ezt a tranzakciós státuszt zero confirmation azaz „nem megerősített” tranzakciónak is nevezzük.

Egy nem megerősített tranzakciót úgy kell kezelni, ahogy a nevéből is kiderül: nem megerősítettként. Ez azt jelenti, hogy ebben a fázisban a tranzakciót még érvénytelenítheti a rendszer, és semmi garancia arra, hogy bekerül a Blockchain-be. Ezért ha a szolgáltatásodért vagy termékedért Bitcoin alapú fizetést is elfogadsz, soha ne fogadd el a nem megerősített tranzakciós bizonylatot fizetési bizonylatként!

Ezután a rövid kitérő után vegyük szemügyre az utolsó lépést, a tranzakció megerősítését.

#3. A tranzakció megerősítése

Ha ezt a cikket olvasod, valószínűleg már tudod, hogy a bányászok összekapcsolnak tranzakciókat: azokat, amelyek a Mempool-ban megerősítésre várakoznak, és ezekből tranzakciós blokkokat képeznek.

Van egy felső határa annak, hogy hány tranzakció illeszthető be egy blokkba. Ezért a bányászok hajlamosak azokat a tranzakciókat előnyben részesíteni, amelyekhez a legmagasabb bányászati díj kapcsolódik. Ezután a bányászok versenyeznek egymással azért, hogy a blokkjaikat a Blockchain-be integrálni tudják.

A bányászati verseny matematikai kalkulációkon alapul, és a legerősebb számítási kapacitással bíró bányásznak van a legnagyobb esélye a győzelemre. Amint egy bányász megnyeri a versenyt és becsatolja a blokkját a Blockchain hálózatába, minden tranzakció, amely ebben a blokkban volt, megerősítettnek minősül.

A bányászok tulajdonképpen a Bitcoin tranzakciók egyfajta „történelemkönyvét” írják, és aki megnyeri a versenyt, az írhatja a „következő oldalt”.

Átlagosan minden 10. percben kerül beillesztésre egy újabb blokk a Blockchain hálózatába. Hangsúlyozom, ez egy átlagos szám. Előfordulhat, hogy két blokk is megerősítést nyer 1 percen belül, olykor pedig egy óránál is több időt vesz igénybe.

Amint egy általad indított tranzakció is bekerül a legújabb blokkon keresztül a Blockchain rendszerébe, a block explorer-ben a tranzakció státusza megváltozik és „megerősített” minősítést kap. Ahogy egyre több és több blokk kerül be a hálózatba, a megerősítési szám egyre növekszik.

Képzeld el úgy, mint egy blokkokból épülő házat, amelynek a legalján van a te blokkod. Minden következő blokk, ami az alsó szintekre rákerül, egyre nehezebbé teszi az alsóbb rétegek elmozdítását. Ezért javasolt általában minimum további 6 blokk Blockchain-be való bekerülését megvárni mielőtt egy tranzakciót véglegesen megerősítettnek tekinthetünk – az érvénytelenítés lehetőségének teljes kizárásával.

Ennyi. Ezen a ponton a tranzakciónk teljes mértékben megerősített, és megérkezett a címzetthez.

 

ÚJDONSÁG!

Kriptovaluta EXPO 2018. június 16.

Gyere el és tudd meg, hogyan profitálhatsz a kriptovalutákból!

Részletek hamarosan!

Forrás: link99bitcoins.com

 

Bitcoin bányászat: Csákány helyett chip?

A Bitcoin bányászat nagy teljesítményű számítógépek által végzett bonyolult matematikai műveletek sora a Blockchain hálózatában, amelynek eredményképpen a rendszer új Bitcoin-okat bocsát ki a hálózatot működtető bányászok számára.

A Bitcoin Blockchain egy nyilvános regisztrációs központ, egyfajta decentralizált főkönyv, amely a Bitcoin tranzakciók történeti regisztereként funkcionál. Minden valaha megvalósult Bitcoin tranzakció itt van dokumentálva.

A Bitcoin története mutatja meg, hogy az egyes Bitcoin számlákhoz vagy címekhez pontosan mennyi Bitcoin tartozik. A decentralizált rendszerben való bizalom teszi a Bitcoin-t működőképessé. Az a tény, hogy a Bitcoin-nak nincsen központi hivatalos szerve, amely jóváhagyhatná a tranzakciók történetét, azt is jelenti, hogy azt bárki megírhatja.

Hogyan bízhatunk egy olyan történeti kimutatásban, amelyet bárki írhat és senki sem hagy jóvá? Ez azt eredményezné, hogy egy kimutatásnak számos eltérő verziója létezne, és nem tudnánk, melyik a helyes.

Vannak, akik szerint szükség lenne valamiféle szavazati rendszere, hogy biztosítani tudjuk azt, hogy meg tudjunk állapodni abban, mi a helyes verziója a kimutatásnak, és bebiztosítsuk, hogy a bűnözők nem profitálhatnak azáltal, hogy összezavarják a rendszert. De a szavazati rendszerek szükségszerűen centralizáltak és azonosíthatóak – szükséges egy központi hatóság, amely azonosítja és meghatározza, hogy kinek van joga szavazni. Ez nem történhet meg a Bitcoin esetében, mert a lényeg pontosan a központi hivatal eltávolítása a rendszerből.

A rendszernek tehát nyitottnak kell lennie, viszont egyidejűleg távol kell tartania a bűnözőket.

Ennek érdekében alakították ki a Bitcoin bányászati rendszert. Dióhéjban összefoglalva ez azt jelenti, hogy a Bitcoin protokoll szerint új Bitcoin jár minden esetben, ha valaki egy új oldalt tesz hozzá a tranzakciós kimutatásokhoz – vagyis egy új blokkot a Blockchain rendszerhez. Ennek azonban az az előfeltétele, hogy a számítási erődet invesztáld ehhez. Mit értek „számítási kapacitás” alatt? Miért van erre szükség?

Létezik matematikai módja annak bizonyítására, hogy te kalkulációkat végeztél egy adattal a rendszeren belül. Ez a bizonyított számítási erő időbe és elektromosságba kerül, azaz pénzbe. A protokoll szerint azonban csak egy hiteles verziója létezhet a hálózati történetnek, ezért ha két össze nem egyeztethető verziója létezik a Blockchain-nek, az erősebb számítási kapacitással rendelkező bányász „nyer”.

Másképp megfogalmazva a szabály a következő: Pénzbe kerül, hogy egy új oldalt írjál a kimutatási könyvben. Ha mindenki egyetért abban, hogy hozzáadjuk az általad írt oldalt a „történelemkönyvünkhöz”, akkor fizetést kapsz a munkádért. De ha a többiek nem értenek egyet abban, hogy az új oldal (blokk) hozzáadásra kerüljön, akkor csak a pénzedet vesztegetted az „oldal megírásával”. Ez biztosítja, hogy mindenki, aki a történeti kimutatást írja, nagyon igyekezzen egyezségre jutni a többiekkel arról, hogy az új blokkot elismerjék, hiszen senki nem akarja vesztegetni a pénzét és az idejét. Továbbá távol tartja a bűnözőket, mert egyszerűen túl költséges hamis verziókat írogatni, amelyeket később úgyis kidob a rendszer. Lényegében erről szól a Bitcoin bányászat.Elsőre ez nagyon furcsa megoldásnak tűnhet, de valójában nagyon okos rendszer.

A bányászoknak pénzt kell befektetniük a bányászatba, és a pénzüket Bitcoin-ban kapják vissza, de csak akkor, ha a bányászási tevékenységük a hálózat számára megfelelő volt.

Ez a modell két problémát is megold: decentralizálja a főkönyvi bizalmat, így nem lesz szükség központi hatalomra, és azt is lehetővé teszi, hogy a rendszer fair módon hozzon létre és osszon szét új Bitcoin-okat, ahelyett, hogy mind a feltalálóé lenne.

Mennyi időbe telik kibányászni egy Bitcoin-t?

A Bitcoin egyik fő jellegzetessége az az, ahogy maguk az érmek létrejönnek. A Bitcoin-okat nem egyszerre bocsátotta ki a feltaláló, hanem fokozatosan, hosszú időn keresztül generálják azokat a bányászok. A rendszer mindazoknak juttat az újonnan kibocsátott Bitcoin-okból, akik részt vesznek a tranzakciós blokkok kialakításában, és azoknak a Blockchain-hez való hozzáadásában. Az érmék rátája és felső határa is teljesen átláthatóan előre meg van határozva. 50 érme jár tranzakciós blokkonként, amelyiket hozzáadtak a Blockchain-hez (ez kb. 10 percet vesz igénybe). Ez a szám a felére csökken minden 210.000 blokk után (kb. 4 évente). A Bitcoin-ok totális felső határa összesen 21 millió érme. Ez egy önkényesen meghatározott rendszer, de nem is a konkrét számok fontosak, hanem az, hogy mindez előre meghatározott. Kiemelten fontos az a tény, hogy a bányászok által végzett számítások maguk fenntartják ezt a rendszert, amelyben egy blokk kerül hozzáadásra minden 10 percben, a bányászok számától függetlenül.

Ezek alapján azt hihetnéd, hogy a bányászok kezében van minden kontroll a Bitcoin-nal kapcsolatban, a valóság azonban ennél szofisztikáltabb. Valójában amikor csak használod a Bitcoin tárcádat, keresztülmész az egész Blockchain rendszeresen, minden információt igazolsz, ideértve a titkosítást, a számítási kapacitást és, ami a legfontosabb, létrehozod az új Bitcoin-okat.

Hogyan képes a rendszer garantálni a bányászat fair működését? Ha bármi jogtalan vagy nem megfelelő történne, a bányász megtalálja a Blockchain-nek azt a verzióját, amely a szabályoknak nem megfelelően működik és kidobja azt a rendszerből. Ez magyarázza, hogy a bányászok miért követik a szabályokat: nagyon egyszerű kitörölni a kemény munkájuk eredményét egy másik bányász javára, aki – velük ellentétben – betartotta a szabályokat. Ezeknek a szabályoknak az összessége az ún. Protokoll, amely azért működőképes, mert az emberek egyetértenek abban, hogy betartsák az abban rögzítetteket, és kölcsönösen ellenőrizzék annak betartatását.

A fékek és egyensúlyok rendszere a Bitcoin.

A nagy kérdés, amit sokan feltesznek maguknak: bányásszak Bitcoin-t?

Hadd válaszoljam meg ezt a kérdést röviden és egyszerűen: valószínűleg a válasz az, hogy ne. Ne gondolkozz Bitcoin bányászáson. Ez nem „ingyen pénz” valamiféle garantált profittal. De ha kíváncsi vagy, nézzük meg, miért mondom ezt.
A bányász egy számítógép, amelyik futtat egy bányász algoritmust és ezáltal végzi az aktuális bányászást, de a személy, akinek a tulajdonában van a számítógép, ő is bányász.

Amikor azt a szót hallod, hogy bányász, az lehet, hogy a számítógépre utal, lehet, hogy a személyre, vagy mindkettőre, a kontextus függvényében.

Akkor most mit tesz egy bányász? Nos, a bányászok fogják a fel nem dolgozott tranzakciókat, és összerakják őket egy blokkban – ami nem más, mint egy új oldal, amit hozzáteszünk a kimutatási történethez. Emlékszel, hogy azt mondtuk, hogy számítási kapacitás szükséges hozzá? A bányásznak néhány számítást kell végeznie ezen a blokkon, és ezek a számítások olyan nehézségi fokozatúak, hogy időre van szükségük a teljesítésükhöz. A nehézségi fokozat önmagát szabályozza, így a blokkok átlagosan 10 percenként készülnek el, de ez nincs kőbe vésve.

Ami ezután történik, az leginkább a lottózáshoz hasonlítható, ahol a bányászok igyekeznek teljesíteni a számításokat addig, amíg valamelyiküknek nem sikerül. Az, amelyiknek sikerül, kapja a „jutalmat” néhány újonnan létrehozott Bitcoin formájában a Protokoll szerint. Minden alkalommal, amikor egy tranzakciós blokk megvalósult és hozzá lett kapcsolva a láncolathoz, minden bányász elkezd dolgozni a következő blokkon. Természetesen, minél gyorsabb a számítógéped, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy elsőként oldja meg a számítási feladatot. De emlékezz, egy blokk után csak véges számú Bitcoin jár, ezért nem éri meg a világ összes számítógépét ráállítani arra, hogy oldja meg ezt az algoritmust.

A Bitcoin bányászat egy zéró összegű játszma, ami azt jelenti, hogy minden emberre, aki itt profitot termelt jut egy másik, aki vesztett.

Összefoglalásképp: a Bitcoin protokoll azért fizet az embereknek, amiért azok a számítógépeik számítási kapacitását invesztálják a Blockchain-be, de nem ígér nekik profitot. És mivel ez egy zéró összegű játszma, ha azon gondolkozol, hogy bányásszá válj, és vásárolj egy bányász felszerelést, jobbnak kell lenned, mint a versenytársaid, és ez nagyon sok kutatást és forrást igényel.

Amikor még a Bitcoin-ról alig pár ember hallott csak, és alig volt néhány bányász, a nehézségi fokozat elég alacsony volt ahhoz, hogy ez a pár ember megoldjon egy blokkot minden 10. percben. A saját laptopjaikat és asztali számítógépeiket használták arra, hogy Bitcoin-okat bányásszanak. Senki nem versenyzett, mert akkoriban a Bitcoin-ok értéktelenek voltak. Amint azonban a Bitcoin értéke emelkedni kezdet, mások is rájöttek, hogy Bitcoin-t kell bányászniuk és eladni profittal. Egyre több és több bányász csatlakozott, a nehézségi fokozat pedig automatikusan igazodott ehhez. Ahogy egyre nehezebbé vált a feladatok megoldása, egyre nehezebbé vált új blokkokat találni. Ahogy a Bitcoin hálózat egyre több bányászási erőt nyert, a nehézség is egyre nőtt, viszont az átlag idő a blokkok között maradt 10 perc.

Minden blokkért kifizetett Bitcoin most már egyre többet és többet ér, ezért egyre több ember száll be a versenybe. Így bányászként egyre kevesebb és kevesebb blokkot találnak, de minden egyes blokk egyre többet és többet ér. Tehát egy normális üzleti modell helyett, ahol naponta kapnának egy fix fizetést, a bányászok egyfajta lottót játszottak, ahol akkor kapnak csak fizetést, ha egyszer elég szerencsések lesznek ahhoz, hogy találjanak egy blokkot.

Az üzleti érzékkel megáldott emberek előnyben részesítik a rendszeres bevételt a lottózással szemben, ezért alkották meg a bányászati alapokat (mining pool). Egy csapat bányász összefog azért, hogy találjanak egy blokkot, és amikor valamelyikük megtalálja azt, a jutalmat egyenlően felosztják az alap tagjai között. Pontosan ugyanannyi profitra tesznek szert, de a nyereség így sokkal kiszámíthatóbb.

Ezzel egyidejűleg az emberek arra is rájöttek, hogy a gyorsabb számítógépek több Bitcoin-t termelnek, mint a lassúbbak. Ahelyett, hogy átlagos számítógépes processzort használtak volna, a bányászok grafikus kártya processzorokat és ún. FPGA-kat, programozható logikai kapukat tartalmazó hálózatokat (Field-programmable gate array) kezdtek el használni azért, hogy még erőteljesebb bányászási kapacitásra tegyenek szert.

Az újabb processzorokhoz igazodva a nehézség természetesen tovább fokozódott, így megszülettek az ASIC (Application Specific Integrated Circuit) bányászok. Ezek olyan számítógépek, amelyeket kifejezetten Bitcoin bányászásra fejlesztettek ki, ezért sokkal jobbak ebben. Ma nyereséges Bitcoin bányászat csak ilyen bányászokkal lehetséges.

Emlékezz, a protokoll továbbra is ugyanabban az arányban, fog Bitcoin-okat generálni és még mindig egy zéró összegű játszmáról van szó, így a gyorsabb számítógépeknek nagyobb szelet jut a tortából, a lassabbaknak pedig kisebb, de a torta mérete maga nem változik.

Létezik az ún. „cloud Bitcoin bányászat”. Ez azt jelenti, hogy ahelyett, hogy vennél egy bányászt és magad működtetnéd, bányász kapacitást lízingelsz egy cégtől, aki azt állítja, hogy nagy teljesítményű bányász farmmal rendelkezik, és diverzifikálni akarja a bevételi folyamát.

Lehet, hogy ez a megközelítés elméletileg olcsóbb és hatékonyabb, ezeknek a szolgáltató cégeknek a nagy része azonban meglehetősen megbízhatatlan, és nagyon nehéz ellenőrizni, hogy valóban azt a szolgáltatást kapod-e, amiért fizetsz. Ha nem vagy szakértő, a legjobb az, ha legalábbis szkeptikusan szemléled az ilyen lehetőségeket.

A Bitcoin bányászat nagyon technikai terület, és nagy a verseny az iparágban. A Bitcoin feltalálója úgy alkotta meg a rendszert, hogy mindenkinek fair esélyt ad arra, hogy minden egyes lépésnél becsatlakozzon a Bitcoin hálózatába, és ez önmagában óriási innováció. Ezzel együtt sokan úgy gondolják, hogy a Bitcoin bányászás nem jó, mert pazarolja az elektromos áramot.

Ezek nagyon komplex rendszerek, ezért nem állítom, hogy tudom a választ, de gondolj bele: ha nem használod a bányászati rendszert, akkor is olyan központi hatalmi egységektől függsz, akikben bíznod kell. Van egy csomó járulékos költség, mint a pénzügyi szolgáltatások díja, az infrastruktúra, az épület, az emberek, és a számítógépek, amelyekre így is úgyis szükség van.

A Bitcoin nem varázslat, és nem tünteti el a költségeket, másfajta költségek jelennek meg ebben a rendszerben egy teljesen új rendszer számára. A bányászati költségekkel annak az árát fizetjük meg, hogy megteremtünk egy központosított hatalom nélküli decentralizált rendszert.

 

ÚJDONSÁG!

Kriptovaluta EXPO 2018. június 16.

Gyere el és tudd meg, hogyan profitálhatsz a kriptovalutákból!

Részletek hamarosan!

Forrás: link99bitcoins.com