A tőzsdei kereskedésben mennyire számítanak a tőzsdei hírek és a szakértői elemzések?
„Szerintem ez fel fog menni…” – Ismerősen hangzik?
Nagyon sokan azt gondolják, és ez az egyik legnagyobb hiba, ami miatt olyan sokan veszítenek a tőzsdén, hogy el kell találni, merre megy a piac, felfele vagy lefele. Ezért figyelik az elemzői véleményeket is. Azonban lehet, hogy egyszer-kétszer eltalálod, de lehetetlen, hogy hosszú távon következetesen eltaláld, merre megy a piac. Tehát ez nem egy olyan dolog, amit meg tudsz ismételni napról napra, hétről hétre, hónapról hónapra. Mégis rengetegen esnek ebbe a hibába, hogy meg akarják jósolni a piaci mozgásokat. Ha bekapcsolod reggel a Gazdasági rádiót vagy felmész az internetre, rengeteg szakértői véleményt, elemzői véleményt, tőzsdei hírt hallgathatsz és olvashatsz el. Vajon melyiknek higgy?
Ahhoz, hogy erre választ kapj, nézzük meg mi a különbség a tőzsdei elemző és a tőzsdei kereskedő között.
- Az elemző az, aki megjósolja, mi történik majd a piacon, véleményt alkot, és tudja a miértet, DE… nem vállal semmilyen kockázatot.
- A tőzsdei kereskedő reagál a piacok mozgására, kockázatot vállal és kockázatot kezel, statisztikát vezet, késedelem nélkül cselekszik, ha szükséges.
Ha egy mondatban kellene megfogalmazni, akkor az elemzők nem foglalkoznak a kockázattal, a kereskedők azok, akik foglalkoznak a kockázattal. Nagy különbség, hogy csak beszélsz a kockázatról vagy vállalsz is kockázatot. Mert valószínűséget tudunk számolni, de megjósolni nem tudjuk a jövőt.
„Nem véleményeket kereskedek, hanem valószínűségeket.” – mondta Birger Schäfermeier
Ezek után, akkor mit érdemes tenni az elemzői véleményekkel?
Figyelmen kívül hagyni. Feltéve, ha pénzt akarsz keresni a tőzsdén.
A legjobb tehát, ha egyszerűen sem más, sem magad véleményét és elképzeléseit nem veszed figyelembe. Mindennap kiüríted magad, és teljesen üres fejjel minden gondolat és koncepció nélkül végzed el a piac vizsgálatát és készülsz fel a kereskedésre.
Van még két szó, amit örökre érdemes elfelejtened, ha tőzsdéről van szó.
Ennek a két szónak a tőzsdei kereskedésben semmi haszna, és semmi jelentősége nincsen. Mégis sokan használják. Kíváncsi vagy már rá, hogy mi ez a két szó?
Ez a két szó: az olcsó és a drága.
Ezeknek a szavaknak a Tescoban van értelmük, de a tőzsdén Birger soha nem használja. A lényeg, hogy ha vesz valamilyen áron, akkor drágábban adjon el, és ha elad valamilyen áron, akkor még alacsonyabb áron szálljon ki a piacról. Ugyanis a tőzsdén csökkenő árfolyammozgás mellett is lehet pénzt keresni, mondom ezt azoknak, akik esetleg ezt még nem tudták.
Tehát az olcsó, drága gondolatból adódik az is, hogy sokan beleesnek abba a hibába is, hogy ha a piac egyre emelkedik, mint ahogy a német DAX index esetében is történt, amely folyamatosan történelmi csúcsot döntött, akkor hajlamosak azt gondolni, hogy már ment eleget felfele, most már esnie kell. Megjelennek a koncepciók és jóslatok, hogy most már nem mehet tovább felfele, ezért most már esnie kell. Azonban a piacok nagyon hosszú ideig tudnak felfele menni, azaz trendelni.
„A piac határtalan” – mondta Birger – majd hozzátette. „Ezt nekem évekbe kellett megtanulnom.„
Ez egy nagyon fontos mondat. Nem sok tőzsdei képzésen hallhatod: A piac határtalan.
Ez azért is igen fontos, mert a nagy pénzt a trendelő piac esetében lehet csinálni, és ha a te fejedben van egy proft stop, hogy most már ment eleget és kiszállsz vagy elkezdesz shortolni, akkor csökkented az átlagos nyereségedet, és növelheted az átlagos veszteségeidet.
Birger megmutatta saját kereskedéseinek az eredményét, és ahogy a képről is láthatod, sok kis nyereség és vesztő kereskedés mellett megjelennek a nagy nyereségek. Ha ezek nem jelennének meg, mert nem hagyná kifutni a nyereségét, vagyis addig növekedni, ameddig a piac hagyja, akkor lehet, hogy nem érné azt el, ami a tőzsdei kereskedések lényege, hogy az átlagos nyereségeid legyenek nagyobbak az átlagos veszteségeidnél. Ha az előny megvan, mert trendel a piac felfele, akkor ne ugorj ki túl korán! Ez az egyik legnagyobb hiba, ami az emberi természetből adódik szintén.
A tőzsde táborainkban mindig elvégeztünk egy helyzetgyakorlatot, amikor ezt szimuláltuk, hogy a piac megy felfele. A résztvevőket arra kértük, hogy döntésék el mikor akarnak kiszállni. Sokan kiszálltak már a 2. vagy a 3. körnél, de szinte kivétel nélkül mindenki kiszállt az 10 kör végére, pedig a piac még csak akkor lendült bele a szimulációkban. Amikor megbeszéltük ezt a résztvevőkkel, sokan ezt mondták. „Nekem ennyi elég. Jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok.”
Felejtsd el, ezeket a gondolatokat! Ne feltételezd, hogy most már vége kell, hogy legyen az emelkedésnek, vagy adott esetben az esésnek. Azt kereskedj, amit látsz. Ha emelkedő trend van, akkor ne láss bele esést, mert az elme megszólal: „Most már túl sokat ment, esés nem kell jönnie!”, és fordítva. Ha esik, a piac ne higgy az elmédnek, amikor elkezd emelkedést látni, mert már túl sokat esett!
Miért van az, hogy a profik pénzt csinálnak, te pedig nem?
Könnyen lehet, hogy azért mert mások véleményére adsz, hiszel az elemzőknek, hiszel a magad jóslataiban, és koncepcióiban, hiszel az elmédnek és a félelmeidnek, és belelátsz a piacokba olyan dolgokat, amik egyszerűen nincsenek is ott. Ezek aztán teljesen kaotikus kereskedéshez vezetnek egy kaotikus piacon.
Legyen tehát egy letisztult kereskedési rendszered, tesztelt és kipróbált stratégiákkal és, ami legalább ilyen fontos: Maradj üresen! Kukába minden jóslat és elképzelés! Ez volt Birger egyik legfontosabb üzenete.
Birger Schäfermeier kereskedési rendszerét, amelyet most is használ, alaposan megismerheted a Tőzsde COMFORT – Biztos alapok 5 napos szemináriumon, amely után ott lesz a kezedben az az alaptudás, amellyel kiegészítő jövedelemre tehetsz szert a tőszdéből.
A következő blog bejegyzésben arról lesz szó, hogy mi az, amit ha a tőzsdén nem veszel figyelembe, akkor igen gyors veszteséghez, sőt a számlád teljes összegének elvesztéséhet vezet.