Így válassz megbízható brókercéget

Mikor bízz meg egy brókercégben és mikor menekülj tőle?  Ebből a bejegyzésből megtudhatod, hogy miket vegyél figyelembe amikor brókercéget választasz. Tudj meg erről minél többet! Nézz bele a Befektetés Habbal oktatócsomag 34 oldalába ingyen!

2016. április 25.
szerző:
Alkér Orsolya [shareaholic app="share_buttons" id="26d362395d18a66f20bbe5558b6a3720"]

Oszd meg mással is!

A megfelelő brókercég kiválasztása jelenleg az egyik legfontosabb kockázati tényező. Hogyan óvhatod meg a pénzedet elkerülve a veszteséget? Összegyűjtöttük, milyen brókercégeket találsz  a piacon, és milyen szempontokra figyelj a kiválasztásakor.

Ha érdekelnek a befektetések, és tudni akarod a legfontosabb alapokat, akkor segítséget itt találsz: https://www.maganpenzugyiakademia.hu/termekek/befektetes-habbal-csomag/

A közelmúltban a szektor több szereplője, a Buda-Cash a Hungária Értékpapír Zrt. és a Questor is komoly bajba került. A brókercsődök jelentősen megrengették a lakosság pénzügyi intézményekbe vetett bizalmát, ennek ellenére azonban a hazai brókerpiac jelentős része stabil. Rendkívül fontos azonban, hogy megfontoltan válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb befektetési vállalkozást. Ha szeretnéd biztonságban tudni a pénzedet, és minimálisra csökkenteni a kockázat lehetőségét, számos szempontot érdemes figyelembe venned a döntés során.

A brókercégeket alapvetően három kategóriába sorolhatjuk:

1)  banki háttérrel működő brókercégek
2) hazai banki háttér nélkül működő brókercégek
3) külföldön bejegyzett vállalatok

Önmagában egyik kategóriába tartozó vállalat sem nyújt teljes biztonságot a befektetők számára, a banki háttér viszont jelentős stabilitást adhat, hiszen akár egy nagyobb veszteség esetén is több az esélye az ügyfélnek a kártalanításra.

A független brókercégek esetében a befektetők számára mindössze a BEVA nyújt némi biztosítékot, de csupán egy alacsonyabb összeghatárig. A befektetőket legfeljebb 1 millió forintig kártalanítják teljes mértékben, 20 ezer euróig pedig csupán a befektetett összeg 90 százalékát fizetik vissza, ráadásul külön kell igényelni ezt a fajta betétbiztosítást. Fontos viszont megjegyezni, hogy nem mindegyik befektetési vállalat tagja a BEVA-nak.

Ha úgy tudtad, hogy 100 000 euróig van biztosítva a pénzed, akkor lehet hogy kevered az OBA-t (Országos Betétvédelmi Alap) és a BEVA-t (Befektetővédelmi Alap). Sokan teszik ezt. Tisztázzuk, hogy az OBA a bankbetéteseket védi, a BEVA pedig az értékpapírral rendelkezőket. Az OBA tagjai tehát a bankok, takarékszövetkezetek, lakástakarékok és hitelszövetkezetek.

Mind az OBA, mind a BEVA a bankok illetve a brókercégek befizetéséből működik, tehát abból, hogy a bankok a betétek egy részét (0,2%-ot) befizetik az OBA-nak. Ebből van pénze az OBA-nak az esetleges csőd esetén a kártalanításra. A közvetlen állami garancia a bankbetétekre 1993 óta megszűnt. A BEVA is hasonlóan működik, tehát a tagok befizetéséből szerzi a bevételeit, és abból kártalanít.

A kártalanítás mértéke tehát:

Az OBA 100 000 euró értékhatárig, a BEVA 1 millió forintig kártalanít teljes mértékben, 20 ezer euróig pedig csupán a befektetett összeg 90 százalékát fizetik vissza

Mi nyújthat még védelmet?

A választás során segítségedre lehet az MNB feketelistája (https://alk.mnb.hu/bal_menu/figyelemfelhivo/hazai), melynek segítségével azonnal kiszűrheted az engedély nélkül működő vállalatokat. A nyilvános adatbázisban ellenőrizheted, hogy a pénzügyi szolgáltató engedéllyel végzi-e a tevékenységét, valamint talált-e működésében szabálytalanságot a felügyelet. Emellett érdemes ellenőrizni a brókercég tőkehelyzetét és a magasabb tőkével rendelkező vállalatot választani. Ha mégis úgy döntesz, hogy független brókercéget választasz, feltétlenül ellenőrizd, hogy tagja e a BEVA-nak.

Milyen szempontokat vegyél figyelembe?

Ha sikerült kiszűrnöd a szélhámosokat, és kiválasztottál néhány megbízható, engedéllyel rendelkező brókercéget, nézz utána, milyen szolgáltatásokat nyújtanak hiszen a különböző típusú brókercégek eltérőek lehetnek a preferenciáik a szolgáltatás ára, minősége és elérhetősége szempontjából.

Tudd meg a

  • tranzakciós díjakat
  • számlavezetési díjat
  • készpénzfelvételi díjat
  • az átutalás költségeit
  • milyen szolgáltatásai vannak

Segítségül elkészítettünk neked egy táblázatot, amelyben három brókercég aktuális számlavezetési, megbízási és pénzforgalmi díjait vetettük össze egymással. Ne válassz információk hiányában befektetési vállalkozást!Ha helyesen szeretnél dönteni, Te is hasonló szempontok szerint hasonlítsd össze a számodra szimpatikus brókercégeket.

Névtelen 4

 

Melyik brókercégben bízhatsz meg leginkább?

Nézzük először a Magyarországon található banki háttérrel rendelkező brókercégeket!

Itt megjegyzem, hogy magyar állampolgárok nem csak Magyarországon található brókercégeknél nyithatnak számlát, azonban természetesen, ha külföldi brókercéget szeretnél igénybe venni, akkor minimálisan tudnod kell angolul, (vagy egy angolul tudó ismerősöd segítségét kérni) a számlanyitáshoz.

1) Erste Befektetési Zrt.
Az Erste Befektetési Zrt. az egyik legnagyobb hal a tengerben, ráadásul a számlavezetési díja és a jutalékai is meglehetősen alacsonyak. Szolgáltatásai közt a Netbroker rendszeren keresztül a BÉT-en történő kereskedésre, valamint befektetési jegyek vásárlására nyújt lehetőséget, az Erste Trader rendszeren keresztül pedig a Forexen kereskedhetsz. Az Erste esetében számos pénzpiaci befektetési alap közül választhatsz, melyeket alacsony jutalékkal vásárolhatsz meg, ráadásul díjmentesen visszaválthatóak. Emellett havi 20 millió forintos forgalomtól ingyenesen elérhetőek a valós idejű árfolyamadatok. A pozíció napon belüli lezárásának esetén pedig a tranzakciós díjak is alacsonyabbak. A cég jegyzett tőkéje egyébként 2 000 000 000 Ft. 

2) KBC Equitas
A KBC Equitas 2000 óta van jelen a piacon, és a K&H Bank partnereként nyújt szolgáltatásokat ügyfeleinek. A tőzsdei szolgáltatónak nagyon széles a palettája a befektetési alapok terén, emellett foglalkozik magyar és külföldi részvényekkel, állampapírokkal és  és daytrade szolgáltatásokkal is.  A vállalat ingyenes tőzsdei tréningen képzi ügyfeleit, amely azonban csak az alapokat  tanítja meg, nem biztosítja azt a tudást, amely ahhoz kell hogy sikeresen kereskedj a tőzsdén. Ha foglalkoztat a tőzsde, és valóban szeretnél pénzt kereseni, akkor ehhez segtíséget itt találsz: https://www.maganpenzugyiakademia.hu/tozsde-comfort A KBC számlavezetési díjai és jutalékai viszonylag alacsonyak a magyar viszonyokhoz képest, azonban a kis összegű befektetések esetén nem biztos, hogy megéri. Az Igazságügyi Minisztérium cégjegyzékében jelenleg nem találtunk információt a cég jegyzett tőkéjéről. 

3) Portfolio Trader
A Portfolio Trader 700 befektetési alapot nyújt az ügyfelei számára. A befektetők a magyar, német és osztrák tőzsdén kereskedhetnek a Traderen keresztül. Emellett igénybe vehetik a Portfolio Global szolgáltatást, ahol 27 000 termékkel kereskedhetnek. A tranzakciós díjai alacsonyak, és ők is nyújtanak díjmentes tőzsdei oktatást nyújt befektetőinek, amely azonban nem helyettesíti annak a tudásnak a megszerzését, amellyel sikeresen kereskedhetsz a tőzsdén. Ehhez segítséget itt találsz:  https://www.maganpenzugyiakademia.hu/tozsde-comfort. A cég jegyzett tőkéje 18 000 000 Ft. 

Ha a banki hátterű brókercégeket választod, hasonlítsd össze a díjaikat és szolgáltatásaikat!

Segítségül készítettünk egy rövid összehasonlító táblázatot az egyes banki hátterű brókercégek normál tőzsdei megbízásainak díjairól a BÉT-en, valamint négy másik népszerű tőzsdén.

keppp

 

Most nézzük a  független brókercégeket Magyarországon! 

1)  Concorde Alapkezelő Zrt. 
A Concorde Alapkezelő Zrt. a legnagyobb hazai független pénzügyi vagyonkezelési szolgáltatásokat nyúltó vállalat, amely befektetési alapok kezelésével, valamint intézmények és privát ügyfelek portfólió kezelésével foglalkozik. Rendkívül magas alaptőkével, valamint számos befektetési alappal rendelkezik, kezelt vagyona meghaladja az 550 milliárd forintot. Alaptőkéjének jelentős részét állampapírokban tarja, kötvényt nem bocsát ki. Az általa kezelt befektetési alapok az UniCredit, a Raiffeisen és a Citibank által vezetett számlákon vannak elhelyezve, ezekhez a cég nem fér hozzá. A Concorde egyébként Magyarországon egyedüliként tagja a Norvég Kormányzati Nyugdíjalapnak dolgozó elit vagyonkezelők szűk klubjának, a világ legnagyobb szuverén állami alapjának. A cég jegyzett tőkéje 100 000 000 Ft. 

2) Equilor Befektetési Zrt.
Az Equilor Befektetési Zrt. 25 éves múlttal rendelkezi. A vállalat tagja a Budapesti, a Varsói és a Prágai Értéktőzsdének, valamint további harminc tőzsdén teszi lehetővé a kereskedést, így ügyfelei 30 000 értékpapírt érhetnek el. Tőzsdei és devizapiaci kereskedés, az alap- és vagyonkezelést, a vállalati pénzügyi tanácsadást, valamint Private Banking szolgáltatásokat kínál befektetőinek. A Concorde mellett talán az Equilor Befektetési Zrt. a legerősebb a szektorban. A cég jegyzett tőkéje 1 000 000 000 Ft. 

3) Random Capital 
A Random Capital 2008 óta működik a piacon. A vállalat a Budapesti Értéktőzsde elérhetőségét biztosítja ügyfelei számára a magyar értékpiacon. A brókercégnél nincs számlanyitási és számlavezetési díj és alacsonyak a tranzakciós díjai. A cég jegyzett tőkéje 210 500 000 Ft. 

4)  DEGIRO 
A DEGIRO szintén viszonylag új a piacon, 2008-ban alapították meg a vállalatot. A brókercég éves szinten 30 milliárd eurónak megfelelő tranzakciót bonyolít le a világ 100 különböző tőzsdéjén. Bár az árai rendkívül alacsonyak, érdemes figyelembe venni, hogy egy viszonylag friss befektetési vállalkozásról beszélünk. A vállalat a befektetési alapokat egyébként független letétkezelőknél őrzi. A cég jegyzett tőkéje 2 496 000 000 Ft. 

A hét legnagyobb banki hátterű és független brókercég tranzakciós költségei között jelentősek a különbségek. Itt egy összehasonlító elemzés a legnagyobb befektetési vállalatok díjairól az egyes részvények vásárlása esetén:  

  • Ha 300 000 forint értékben vásárolsz MOL részvényeket, a legdrágább költséggel (3000 Ft) a Concorde-nál számolhatsz. Az Equiror csak némileg olcsóbb (2400 Ft), az Erste és a Portfolio esetében 900 forintot, a Random Capital pedig 600 forintot von le tőlünk. A legolcsóbban a DEGIRO-nál úszhatod meg ezt a tételt. 
  • Ha 1 500 000 forintért vásárolsz MOL részvényeket, szintén a Concorde a legköltségesebb választás (13 500 Ft), a KBC Equitas (3000 Ft) és a DEGIRO (1600 Ft) díjai között viszont csupán 1400 forint a különbség, amely csekély összeg a részvény értékéhez képest, figyelembe véve a banki hátteret. 
  • Az OTP részvények esetén a 2250 ezer forint értékű részvények tranzakciójánál szintén a Concorde és az Equiror díjai a legmagasabbak. A KBC Equitas és a Random Caphital 4500 forintos díja alacsonynak számít, de az Erste (6750 Ft) és a Portfolio Trader sem sokkal költségesebb. 
  • Ha Apple részvényeket vásárolsz 3000 euró értékben, a DEGIRO-nál csupán 185 forintotnyi, a KBC-nél és a Random-nál 2250 forintnyi díjat számolnak fel. 
  • A Google részvények esetén a 10 000 amerikai dollárért vásárolt részvényekért a Concorde 26 600 forintot (!), az Erste és a Portfolio 7200 forintot, a DEGIRO pedig csupán 174 forintot von le a számládról. 

Megjegyzem, hogy ezek a költségek külföldi, például a jól ismert Interactive Brokers cég esetén jelentősen alacsonyabbak, ezért érdemes a külföldi bróker cégek táján is körülnézni.

Hiba, hogy sokan a tranzakciós díjat nem annyira figyelik, és az alapján fektetnek be egy brókercégbe, hogy mit mondott az ismerősük, amely nagyon csalóka lehet, hiszen ha egy nyereséges időszak után van a brókercég, akkor esetleg jó befektetésnek tűnhet, azonban egy rosszabb időszakot követően megnövekedett tranzakciós díjak nagyon fájdalmasak lehetnek azok számára is, akiknek a figyelme a tranzakciós díjak felett csak átsuhan.

Erről a témáról hamarosan írni fogunk, hiszen nagyon nagy költséget emészt fel “észrevétlenül” hosszú távon, akár egy 2,5%-os költség is vagyis csupán 250 forint költség 10 000 forint befektetése esetén!

A döntés során mindenképp vedd figyelembe a befektetési vállalkozás múltját és eredményeit, de egy brókercégnél az gyanús, ha eredményeiben nincs visszaesés, csak emelkedik a görbe felfelé, hiszen a tőzsde, amelyen befektet nem így működik. Mindenképpen vannak jobb és rosszabb időszakok, vagyis visszaesések. A kérdés az, hogy hosszútávon milyen eredményeket, milyen profitot hozott mondjuk 100 000 forint befektetésen a tranzakciós költségek levonása után? Végezd el a számításokat, mert lehet, hogy nagyon meglepőek lesznek az eredmények!

Ha szeretnél többet tudni arról, hogy hogyan és hova érdemes befektetned, segítséget itt találsz: https://www.maganpenzugyiakademia.hu/termekek/befektetes-habbal-csomag/

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, akkor lájkolj a Facebookon, és állísd be, hogy elsőként jelenjen meg. Így nem maradsz le semmilyen fontos információról!
Klikk ide és lájk! httpss://www.facebook.com/Maganpenzugyi.Akademia/

Szólj hozzá!