Hiedelmek a pénzről
Romboló hiedelmek a pénzről, amik a családból ragadtak ránk. Hogyan küzdd le a pénzfóbiát. Gyarapítsd a pénzed hosszútávú befektetésekkel! Ebben nagy segítségedre lesz a Befektetés Habbal oktatócsomag!
Vajon Neked is vannak automatikusan bekapcsolódó félelmeid, szorongásaid a pénzről? Hogy hogyan szerezd meg, hogy elég lesz-e , hogy nem veszíted-e el?
A legtöbb ember pénzkeresetét, pénzgazdálkodását és pénzzel kapcsolatod döntéseit félelmei és hiedelmei irányítják. Észrevétlenül…
Észre sem vesszük, és úgy hozzuk meg igaznak és helyesnek hitt döntéseinket. De vajon tényleg jó hiedelmek és érzelmed alapján hozni pénzügyi döntéseket? Milyen eredményre vezethet mindez, ha hagyod, hogy hiedelmeid irányítsanak?
Hogy Neked nincsenek hiedelmeid? Mert, amit gondolsz az úgy igaz. Úgy van, és kész. Hát ha ennyire zárt vagy, akkor kérlek ne olvass tovább, mert ez az írás semmi újdonsággal nem szolgál majd Neked. De ha Te azok közé tartozol, akik már rajta kapták magukat azon, hogy pénzügyi döntéseiket érzelmeik és félelmeik alapján hozzá, akkor ez a cikk segítségedre lesz.
Mert minden családban vannak olyan hiedelmek a pénzről, amelyek ma is ott él a tudatodban. Észre sem veszed, de azok alapján döntesz. Jó lenne hát megszabadulni tőlük? Nézzük hát! Hogyan szabadulhatsz meg tőlük örökre!
Családi hiedelmek a pénzről
- “Állandóan össze kell húznunk a nadrágszíjat.”
- “A mi családunkban a pénz soha nem jött könnyen.”
- “A pénzért keményen meg kell dolgozni. “
- “Tisztességes úton nem lehet meggazdagodni.”
- “Én soha nem nyerek semmit.”
- “Nagyon meg kell nézni, hogy mire költünk.”
- “A takarékosság az egyik legfontosabb erény.”
- “Mindig ideges vagyok, ha nagyobb összeg van nálam.”
Hiedelmek a pénzről, amelyek mindegyike egy-egy felfogást tükröz, és amelyek közül néhány nyilván unalomig ismerős számodra is.
Az egyik barátnőm – még általános iskolásként – elvesztette egyszer az iskolai ebéd befizetésre kezébe adott pénzt, ami akkor drámai veszteség volt a családnak. Az eset máig hat: az utcán jártában keltében, de még mozielőadás közben is időnként kicsit szégyenkezve, de titokban rendszeresen ellenőrzi a pénztárcáját. Egy másik ismerősöm rendre azt hallotta otthon, hogy a “pénz piszkos,” “a gazdagok tisztességtelenek.” Ma is meggyőződése, hogy becsületes emberek csak a szerényen, folyamatos lemondásban élők lehetnek.
Soha ki nem nőtt hiedelmek a pénzről – Neked is vannak?
Vajon Neked is vannak automatikusan bekapcsolódó félelmeid, szorongásaid a pénzről? Hogy hogyan szerezd meg, hogy elég lesz-e , hogy nem veszíted-e el? A pénzzel kapcsolatos pozitív, vagy negatív emlékek, érzelmek kisgyermekkorunkra nyúlnak vissza, és észrevétlenül befolyásolják a pénzzel kapcsolatos döntéseinket, akár egész későbbi életünket is.
Jó hír viszont, hogy alakítható. Akár változtathatsz is rajta, néhány tipp jól jöhet.
Sőt, még jobb, ha már gyermekkorban olyan egészséges, szorongásmentes szemléletet alakítasz ki gyermekeddel a pénzzel kapcsolatban. Ha ehhez szeretnél segítséget kapni, olvasd el négy fiatal történetét, akik önerőből teremtették meg 18 éves korukra saját vagyonuk alapjait.
Neked is vannak hiedelmeid a pénzről?
Voltál már úgy, hogy hirtelen ötlettől vezérelve megvásároltál valamit – akár egész apró dolgot – majd utána az összeg mértékével egyáltalán nem megmagyarázható lelkiismeret furdalásod volt a “költekezésed” miatt. Mert én bizony voltam. Gyermekkoromban ha nem is szegényen, de egyszerűen éltünk, ruhaneműben csak az olcsóbbat engedhettük meg magunknak, egy-egy picit drágább, de divatos darab csak karácsonyi ajándékként szerepelhetett a bevásárló listán. Azóta – ha nem is nagyot, de fordult a világ velem – ám ma sem tudok gyomorremegés és lelkiismeret furdalás nélkül pénzt kiadni olyasmire, amire nincs feltétlenül szükségem
Kisgyermek korodból bizonyára vannak olyan emlékeid is, hogy nagyon vágytál valamire – egy játékra, egy utazásra, egy vonzó, ám költséges programra – de pénzhiányra hivatkozva soha nem kaptál meg. A beteljesületlenség azóta is fáj, és befolyásolja a pénzzel kapcsolatos nézeteidet, bár talán nem is tudsz róla.
Ahányan vagyunk annyiféleképpen gondolkodunk a pénzről, a pénzzel kapcsolatos életvezetési formákkal, nézetekkel, a pénzfóbiával már a pszichológia is foglalkozik. Vannak olyanok, akik számára a pénz önbizalmat ad, a szabadság és a játék örömét nyújtja. Tudd meg, miként gondolkodnak a pénzről, a pénzszerzésről a világ leggazdagabb emberei. Olvasd el Soros György magyar származású amerikai milliárdos élettörténetét. Warren Buffett, az amerikai pénzügyi világ egyik leggazdagabb befektetője rendszeresen megosztja nézeteit arról, hogyan lehet az átlagember – akár Te is – vagyonossá, és milyen befektetésekkel növelheti tőkéjét.
Romboló hiedelmek a pénzről – egy igaz történet
Megosztom Veletek egy amerikai újságírónő, a pénzfóbiában szenvedő Susan Gregory Thomas írását arról, hogy mennyire meghatározóak voltak eddigi életében a pénzzel kapcsolatos megalázó gyermekkori élmények.
A pénzzel kapcsolatos negatív érzelmek paranoiássá tesznek
“Az én pénzzel kapcsolatos előéletem mindig ellenem dolgozott “- írta. Tönkre tette a házasságát az önértékelését. A pénzzel kapcsolatos hiedelmeit elemezve, nemrégiben jött rá, hogy a pénz nem is jelent biztonságot számára. Paranoiássá és rettegővé tette, szégyenkezésbe hajszolta.
Egy párkapcsolatban az ember a számára kedves személlyel együtt sok dolgot megél, sok minden keresztül megy, míg talál egy helyet, ahol megleli a boldogságot. Előbb-utóbb azonban akaratlanul belefut valamilyen aknamezőbe.
Susan aknamezőjét egyértelműen saját pénzügyi előtörténete jelentette, azok a személyiségtorzító hiedelmek a pénzről, amelyeket a negatív élmények alakítottak ki benne.
“Büszkén mondhatom, hogy én időben észleltem az én aknamezőmet és értésére adtam a páromnak, hogy pénzügyekben eddig és ne tovább. El a kezekkel a pénzemtől!”- írta. Ám a későbbiekben kiderült, hogy a teljes elzárkózás sem volt nagyon célravezető.
Vissza a gyerekkorba
“Van persze egy történet az mögött, amiről azt mondom, hogy “az én pénzem”. És az mögött is, hogy miként kerültem ebbe a helyzetbe. Megpróbálom röviden összefoglalni úgy, hogy mégis hiteles maradjon. Tökéletes, bolondos, kalandos, imádni való gyerekkorom volt apámmal – egy ideig. Imádtam őt, de tény, hogy mindig is egy vonzó, nyughatatlan, narcisztikus személyiség volt, aki egyszer csak kilépett az életünkből, és új családot alapított néhány állammal távolabb. Tizenhárom éves voltam akkor. Eltűnt mellőlem, eltűnt az életünkből. Piszkosul gazdag, undok emberré vált, többet ivott, mint azt bárki el tudja képzelni.
Sírtam, könyörögtem, hízelegtem neki, próbáltam humorral túlélni a távozását, miközben leveleket irkáltam neki, hogy csak néha látogasson meg. Válasza mindig az volt, hogy “nem tartozik nekem semmivel”. Ez szíven ütött. mert ő a pénzre gondolt. Egyszerűen az történt, hogy engem magamat azonosított a pénzzel. Ez volt az oka, hogy ritkán fizetett utánam gyerektartást bírósági végzés nélkül . Ezért kellett beperelnem, hogy fizesse az egyetemi tanulmányaimat. És azért volt az, hogy miután a magam ura lettem, soha nem kértem tőle semmit. Soha nem kértem semmit egyetlen fiúmtól, és később a férjemtől sem. Soha nem kevertem össze a pénzt és a szerelmet. Ez már egyfajta pénzfóbia volt. De vajon jobbak lettek-e ettől a kapcsolataim?”
A pénzügyi terápia segíthet
Az életed történetét át-meg átszövi a pénz. A pszichológia gyorsan fejlődő ágazata a pénzügyi terápia. Eszerint van hiteles magyarázat arra, hogy miért van bennem ez a bősz védekező magatartás, ezek a negatív hiedelmek a pénzről, minden pénzzel kapcsolatos kérdésről. Nagyon sokunk esetében ugyanúgy megtalálhatóak a gyökerei hasonló magatartásnak. Ha magadba nézel, talán Te is felfedezheted.
“Az ember pénzügyi története nem más, mint a pénzzel kapcsolatos tudattalan képzeteinek összessége. Elgondolások arról, hogy miként akarja megkeresni, mennyire vágyik a pénzre, mit jelent számára, ha sok van belőle, mit, vagy ha kevés…Ezek a képzetek nagyon sokat elmondanak mindenkiről” – idéz Susan Gregory egy nemsokára megjelenő könyvből.
Kamaszkori hiedelmek a pénzről
A mondás szerint azok vagyunk, amilyen történeteket mesélünk magunknak. Ez teljesen ésszerű fejlődéspszichológiai jelenség. Erik Erikson fejlődéspszichológus szerint az ember általában a kamaszkor elején kezdi a tudatában “írni” élete történetét. A gyerekek 12-13 éves kor tájékán abba a fejlődési szakaszba lépnek, amikor kezdik megérteni és feldolgozni addigi életük fordulópontjait, kezdik felfedezni önmagukat, értelmezni, hogy kik is ők tulajdonképpen.
[Ha a kamaszkor sajátos nevelési problémáiról akarsz ennél többet megtudni, Ranschburg Jenő és Vekerdy Tamás cikkeit ajánlom a figyelmedbe, az Életrevaló Gyerek című weboldalról, amely blogposztjaiban gyermeknevelési, oktatási kérdéseket, érdekességeket boncolgat, és szintén a Magánpénzügyi Akadémia csapata szerkeszti. ]
Sajnos azonban, mint az köztudomású. ebben az életkorban a kamaszok lényegében szinte teljesen beszámíthatatlanok. Tombolnak bennük a hormonok, átalakul az agy és a test. Túláradó közösségi kapcsolatrendszer, túlérzékeny gondolkodás jellemzi őket. A kamaszkor az irracionális gondolkodás és cselekvés időszaka. És pont ez az őrült személyiség az, amely meghatározza az illető későbbi identitását.
De van még rosszabb. Ahogyan az ember ebben az érzelmileg kritikus időszakban reagál élete különböző eseményeire – és ahogy az évek múlásával, élete történetének további bonyolódásával – ezek az események lecsapódnak, majd bevésődnek a tudatodban, megalapozzák mindazt, amit magadról gondolsz, érzelmi, intellektuális, közösségi és spirituális tekintetben egyaránt.
A személyiséged határozza meg életszemléletedet, magatartásodat, erkölcsi érzékedet, értékeidet és így tovább. Susan szerint azonban a pénz bevilágít mindent. “Lehet, hogy fegyvernek tekinted, vagy a manipuláció eszközének, szerelemnek, érzelmi biztonságnak, fekete lyuknak, amit rendszeresen töltened kell. érdemes egy kis időre megállni, leülni a számítógéphez, és összegyűjteni, melyek azok a tudat alatt benned munkáló képzetek, amelyeket magadban hordasz.”
Hogyan szabadulj meg a pénzfóbiától?
Jó hír, hogy a szakemberek szerint a megrögzöttnek hitt hiedelmek a pénzről megváltozhatnak, a szorongások megszűnhetnek, a negatív érzések oldódhat. A pénzzel kapcsolatos személyiségvonások is módosulhatnak, mégpedig mindenféle katasztrófa nélkül. Mindössze annyi kell hozzá, hogy alaposan elemezd azokat a gondolatoklat és elveket, amelyek tetteidet motiválják. Napvilágra kell hoznod, ami addig rejtve volt. Tudatossá kell tenned a tudattalant. Meg kell látnod, mi lappangott addig a gondolataidban a pénzzel kapcsolatban, és mi befolyásolta pénzügyi döntéseidet. Tegyél róla, hogy addigi pénzügyi élettörténeted ne ellened dolgozzon!
Mit hozol otthonról?
Gondolkodj el azon, vajon milyen szemléletet láttál otthon. Nyilvánvaló, hogy ha “lazán”kezelték szüleid a pénzt, ha hónap végére elfolyt a fizetésük, nem túl sok gondot fordítottak a megtakarítás fontosságára, és ezt tőled sem várták el, számodra sem lesz ez elsődleges kérdés. Ha minden fillért beosztottak, takarékoskodtak, félretettek, bizonyára Te is magaddal vittél a felnőtt korba valamit ebből a szemléletből.
A dolgok azonban soha nem ilyen egyértelműek. Ha a szülők túlhajtották egyik, vagy másik magatartásformát, könnyen lehet, hogy a kamaszban kialakul egy dacos ellenségesség a szülők pénzkezelési elveivel szemben. Tudtad-e, hogy immár tudományosan is bizonyított: az emberek eredendően utálnak pénzt kiadni. Egy felmérés megállapította, hogy az embernek “jobban fáj”, nagyobb pszichés stresszt jelent egy bizonyos összeg kiadása, mint amekkora örömet nyújt az, ha ugyanannyi pénz váratlanul az ölébe hull. Azok, akiknél ez a természetes emberi tulajdonság az átlagnál erőteljesebben van jelen, könnyen lehet, hogy állandó lelkiismeret furdalással, költekezésük miatt bűntudattal élnek.
Segíthet pénzügyi döntéseidben, ha elolvasod ezt a cikket arról, hogyan fektesd be jól a pénzed.
Ha szülőként azt szeretnéd, hogy gyermeked egészségesen viszonyuljon a pénzkezeléshez, ne legyen benne szorongás a döntésekkor és ne ismerje mi az a pénzfóbia, a z Anyabank/papabank című cikkben találsz segítséget.
“Ha tisztázod magadban a pénzfóbiád mögött rejlő okokat megszabadulsz a szégyentől és a bűntudattól. Nem arról szól a dolog, hogy hatalmasnak érzed a távolságot aközött ahol vagy, és ami lenni akarsz. Arról, hogy akár egy percig se érezd rosszul magad pénzügyi döntéseid miatt. Ha megfogadod a tanácsot, elindulsz egy olyan úron amelyen a pénz inspirálni fog téged.” – írta Susan Gregory.