Hogyan lehet mindenki gazdag? Te is…

gazdag

Az egyik legnagyobb tévhit, hogy nem lehet mindenki gazdag. Te is elhitted  ezt? Tudom, hogy szkpetikus vagy, de most csak egy pillanatra képzeld el, hogy ez lehetséges. Hogy hogyan? Erről szól ez a bejegyzés és erről szól a Befektetés Habbal oktatócsomag is.

2017. június 06.
szerző:
Alkér Orsolya [shareaholic app="share_buttons" id="26d362395d18a66f20bbe5558b6a3720"]

Oszd meg mással is!

Warren Buffett tanmeséje a Gotrocks családról több fontos pénzügyi ismeretet is illusztrál. Többek között azt, hogy mindenki lehet gazdag. A tanmese egy családról szól, amelynek igen sok tagja van, nevezetesen minden amerikai. Tehát egy teljes nép.  A lényeg, hogy van egy nagy… egy nagyon nagy család, amelynek vagyona évről évre gyarapodott, mert a folyamatosan termelő cégek tulajdonosa volt. Na, de nézzük a mesét!

Buffett és az Amerika Részvénytársaság

A példa szerint adott egy Gotrocks nevű amerikai család, a szó a szlengszótárak szerint egyébként olyan valakit jelent, aki gazdag. A család itt most egész Amerika befektetőit jelképezi tehát, az amerikai vállalatok összessége pedig egy részvénytársaság, és Gotrocks-ék birtokolják a részvények 100 százalékát. (Ahogy a valóságban is az amerikaiaké a sok ezer amerikai vállalat száz százaléka.) Mindenki boldog, mert a család vagyona évről évre nő, részben árfolyamnyereségek, részben pedig osztalékok formájában.

A nyereség egyszer csak esik kezdett

Néhány családtagot megkeresett néhány pénzügyi tanácsadó, akik elhitették a család tagjaival, hogy  a profitjuk növekedni fog, ha elkezdik adni a rosszul teljesítő részvényeket és helyettük megvenni a jól teljesítő  részvényeket. A tranzakciókat persze ezen pénzügyi tanácsadókon keresztül bonyolították le, akik jutalékot kaptak utána. Ezzel azonban, mivel a nyereség egy része a pénzügyi tanácsadók  zsebébe vándorol, a Gotrocks család vagyonának növekedése elkezdett lassulni.

A család egyes tagjai észrevették, hogy valami nincs rendben, és megbíztak további pénzügyi szakembereket, akik a részvények kiválasztásában jártasak. Ám a nyereség egy év múltán még tovább esett. A család egyre újabb tanácsadókat bízott meg, de a régen folyamatosan növekedő vagyonnövekedés egyre inkább visszaesett.

gazdag

Vissza a gyökerekhez

Végül összegyűlik a család, hogy megvitassa a helyzetet. Az egyik bölcs öreg családtag megállapította, hogy a rengeteg, tanácsadóknak fizetett díj és jutalék a család nyereségéből, és így vagyonnövekedéséből ment el. Ezért azt javasolta, hogy csinálják úgy befektetéseiket, ahogyan eddig, térjenek vissza a kezdetekhez, és szabaduljanak meg az összes szakértőtől. A család így is tett. Megszabadult minden pénzügyi szakértőtől és tanácsadótól, aminek következében a család vagyona újból elkezdett növekedni évről évre. 

Hát így lehet mindenki gazdag. Ha Te is részese vagy pl. Amerika minden termelő vállalatának, pl. az S&P500 index alapba történő befektetés formájában, akkor a Te vagyonod is folyamatosan nő…mert ezek a vállalatok a legnagyobb és legjobban teljesítő, folyamatosan növekedésben lévő vállaltok, amelyek folyamatosan pénzt termelnek. Persze vannak jó évek és rossz évek, de hosszútávon folyamatos növekedésben vannak. Hát így lehet mindenki gazdag. Ez ennyire egyszerű.

Amerika  néhány vállalatba úgy fektethetsz, ha részvényekbe fektetsz. Ez arról szól, hogy vannak részvényeink, amelyek egy cég egy részét testesítik meg. Ezek arányában részesedsz a cég nyereségéből és növekedéséből. A részvényárfolyamok van, hogy az alapvető (fundamentális) értékekkel megegyező irányba mennek, és van, hogy nem, de hosszú távon mindig tükrözik az adott vállalat értékét és növekedését.

Aki már befektetett egy jó társaság részvényébe, érdemesebb azt megtartania a portfóliójában, mint cserélgetni, üzletelni vele. Ha csak évi 3-4 százalékot is fizetünk ki a pénzügyi cégeknek jutalékként, az még nem tűnik soknak. Ám sok év leforgása alatt nagyon nagyra tud növekedni. Például ha egy befektetés értéke 40 év alatt évi tíz százalékkal növekedik, ami a részvénypiacon előfordulhat, akkor ezer forintból kicsivel több mint 45 ezer forint lesz. (Ez 1,1 a 40. hatványon, azaz 1,140, szorozva ezerrel.) Ha viszont csak hét százalék a hozam éves szinten (1000*1,0740), akkor csak 14 974 forint lesz a végeredmény. A különbség óriási, ami  a kamatos kamat jelensége miatt nő ilyen óriásira.

 

Hogyan fektess az S&P500 indexkövető alapba?
Befektetés Habbal oktatócsomag – 250 oldalas könyv 7 befektetés tervező kalkulátorral
– Befektetői észjárás a´la, Warren Buffett tanítómestere, Benjamin Graham –

Klikk ide a segítségért!

Szólj hozzá!